Blog

Bel ağrısı için yatak seçimi nasıl olmalıdır?

Bel ağrısı için yatak seçimi bu tip rahatsızlıklara sahip kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konudur.  Yaşadığınız sırt ve bel ağrılarının altında yatan sebeplerden biri de vücut şeklimize ve uyku pozisyonumuza uygun bir yatak seçmemiş olmamızdan kaynaklı olabilir.

Sert yatak bel ağrısına iyi gelir mi?

Sert yataklar kişinin bedenine basınç uygular ve bu basınç bel ağrılarını arttırır. Hasta, basıncı düşürmek için yataktaki konumunu değiştirdikçe bu hareketler bel ağrısını arttıracaktır. Yumuşak yataklar ise vücuda fazla basınç uygulayamayacağı için bel ağrılarını azaltacaktır.

Bel ağrısı olanlar için uyku pozisyonu ise omurgamızı düz şekilde tutarak uyuyabileceğimiz pozisyonlardır. Bu pozisyonlar ise; sırt üstü ve yan yatış pozisyonlarıdır.

Sırt ve bel ağrılarının dışında kişilerde boyun ağrıları da sıkça görülmektedir. Bu durum yastık seçiminde de ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini işaret eder. Boyun ağrısının sebepleri yatak ve yastık seçimlerimizden kaynaklı olduğu kadar uzun süreli hareketsizlikten sonra yaptığımız ani hareketlere de bağlı olabilir. Bu yüzden uyandığımızda ya da uzun süre hareketsiz kaldığımız durumlarda ani hareketlerden kaçınıp, yatak içinde birkaç ısınma hareketi yaparak ayağa kalkmak vücudumuz açısından sağlıklı olacaktır.

Sabah uyandığımızda vücudumuzda oluşan sebepsiz ağrıların nedeni yatak seçiminden kaynaklıdır. Doğru yatak seçimini yapmak sağlıklı bir uyku için doğru bir adım olacaktır. Peki, en doğru yatak seçimi nasıl yapılır?

Şimdi yatak çeşitlerini ve etkilerinizi inceleyelim.

Bel Ağrısı İçin Visko Yataklar

Bel ağrısı çekenler için visko yataklar en doğru seçimlerden biri olacaktır. Visko yatak, normal sünger malzemenin üzerine visko elastik katman yerleştirilerek oluşturulan yataklara denir. Visko malzemesinin özelliği vücudumuzun şeklini almasıdır. Uyuyan kişinin vücudunun şeklini almasından dolayı rahat bir uyku sağlar. Visko yatağın faydası ise vücudumuzdaki basıncı minimuma indirmesi ve vücut şeklini alması sebebiyle omurga sağlığını korumasıdır. Hijyen açısından da diğer yataklara nazaran daha fazla antibakteriyel olması sebebiyle de tercih sebebidir. Bel fıtığı için visko yatak seçimi doğru olacaktır.

Lateks Yataklar

Bel ağrısı olanlar için yatak tavsiyesi olarak lateks yatakları önerebiliriz. Yapısında doğal lateks malzemesi kullanılan lateks yataklarda esneklik oldukça fazladır. Yapısıyla bel ve sırtta oluşan gerginlikleri engelleyip, vücuda istediği esnekliği vererek güzel bir uyku uyumanızı sağlar. Lateks yatakların özelliklerinden biri de yine mikroorganizmaların oluşumunu engellediği için uzun ömürlü bir yatak kullanımı sağlamasıdır. Lateks yataklar elastikiyeti yüksek olduğu, kasların gevşemesini sağlayıp, vücut ağırlığını eşit bir şekilde dağıttığı ve güzel bir uyku sunduğu için sırt ve bel ağrısı çeken kişiler için tercih sebebidir.

 

Organik Yataklar

Bel ağrısı için yatak önerisi listemizde organik yataklar yapılarında bulunan doğal malzemelerden dolayı sırt ve bel ağrısı çeken kişiler tarafından tercih edilebilir. Genellikle fabrika çıkışlı olmayıp el işçiliği olan yataklar farklı modellerden oluşur. Sırt ve bel ağrılarını engelleyip uykudan maksimum verim almasını sağlayan organik yataklar en çok tercih edilen yataklardandır.

Vücut ısısını koruyan, antibakteriyel özelliğe sahip, çevre kirliliğini önleyen, konfor oranı yüksek olan yataklardır. Yapısında, hindistan cevizi kabuğu lifi, at kılı, at yelesi, pamuk, deve yünü, kaz tüyü, keçi kılı, doğal ipek ve yün gibi malzemeler bulunan organik yataklar sağlığımız için tercih edilebilecek yataklardandır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir