Uncategorized

Bel Fıtığı İçin En İyi Yatak Hangisidir?

En az bir kere bile olsa sırt ağrısı çekmişsinizdir. Hatta bir kere ile kaldıysa şanslısınız J Bel ağrısı, günümüzde en sık doktora başvurulan hastalıklar sıralamasında griple yarışta. Sırt ile başlayan ağrılar ayaklara kadar devam ediyor. Bu ağrılar bel fıtığının habercisi olabilir. Yazımızda bel fıtığı için en iyi yatak ve yatış pozisyonları ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Bel fıtığı nedir? Neden olur? Kimlerde görülür?

Bel fıtığı, omurganın arasında bulunan disklerin zarar görmesinden dolayı sinirler sıkışır ve fıtık ortaya çıkar.

omurga-yatak

En belirgin nedenlerinden biri omurgaya fazla yükün binmesi gösterilir. Kilo alımı, ani hareketler, omuz üstüne yük kaldırmak, belden eğilerek yük kaldırmak  vb nedenler.

Bel fıtığı ilerleyen yaşlarda daha sık görülmesinin nedeni disklerdeki sıvının zamanla azalmasıdır.

Bel fıtığında bacak ve kol ağrıları neden olur?

Bacaklarda oluşan siyatik ağrının nedeni, hasar görmüş fıtıklaşmış diskten çıkan jel yapı çeperi aşarak dışarı çıkar. Dışarı çıkan jelimsi yapı iltihaba yol açar ve sinirlere baskı yapar. Bel ağrısı dinse bile bacak ağrısı şiddetlenerek siyatik ağrıya dönüşür.

Ağrıyı dindirmek için dik oturuş ve duruş tavsiye edilir. Masa başında çalışanlar için bile beli ve omurgayı dik tutacak sandalye veya bel yastığı kullanılmalıdır.

Gün içinde duruşunuzu kontrol edebildiniz ve omurganız olması gereken eğride günlük yaşamınıza devam ettiniz. Ama günün yaklaşık üçte biri geçirdiğiniz uykunuzda? Uzmanlar sağlıklı ve ağrıdan uzak bir uyku için yapacağınız en iyi yatırım iyi bir yatak olacaktır diyor.

Bel fıtığında uygun yatak ve yatış pozisyonu nedir?     

Bel fıtığında ağrı çeken kişilerde genelde uyku sırasında ağrı fazla olur. Karıncalanma ve uyuşma ile devam eder. Uyku sırasında ağrının dinmesi için doğru yatağı seçmek çok önemlidir. Doktorlar aşırı ağrısı olan hastalara yatak istirahati verir. Yatak seçiminiz yanlışsa istirahatin bir önemi yoktur.  Bel fıtığında yanlış bilinen en büyük hata sert yatakta yatmaktır. Omurganızı düz şekilde tutmayan, boşlukta kalan bölgelerinizi kapatmayan bir yatak ağrıların artmasına neden olur.  Bel fıtığı olan her kişinin kendine uygun yatağı seçmesi önemlidir. Yatış pozisyonu, kilo gibi bilgiler doğrultusunda vücudunuz destekleyecek yatağı uyku uzmanlarımızdan seçebilirsiniz. Diyelim ki 80 kg ağırlığındasınız. Visko veya lateksin kalınlığı kilonuz ile ezildiğinden, ince bir sünger seçerseniz sertlikle karşılaşabilirsiniz. Haliyle omuz, kalça gibi bölgelerinize yük binmeye devam eder. Bu yüzden uyku danışmanlarının tavsiye edeceği yatağı seçmeniz önemlidir.

Doktorlar bel fıtığı olan kişilerde yüz üstü uyumanın omurgaya daha fazla zarar vereceğini belirtiyor. Önemli olan omurganın eğrisinin korunması diyor. Yan yatan kişilerde yüz üstü yatanlara göre biraz daha iyi olduğu belirtiliyor. Omurganın en düz halinin sırt üstü yattığınızda oluşuyor. Bel fıtığı için en iyi yatağın kendi özelliklerinize uygun seçilmiş ve üretilmiş olduğunu unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Sert yataklar her zaman sırt ağrısına iyi gelir mi?

Her zaman değil. Sert bir yatak iyi destek sağlasa da sırt ağrısı için her zaman en iyi seçim değildir. İdeal sertlik, bireysel rahatlığa ve sırt ağrısı tipine bağlı olarak değişir.

Hangi tür yatak sırt sağlığına faydalıdır?

Orta sertlikte bir yatak genellikle sırt sağlığına faydalıdır. Omurganın doğal eğrisini destekler ve vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtır.

Yatağımın çok sert olup olmadığını nasıl anlarım?

Özellikle kalça ve omuzlarınızda rahatsızlık hissediyorsanız ya da sertlik veya ağrıyla uyanıyorsanız yatağınız size fazla sert gelmiş olabilir.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir