Blog

Boyun Düzleşmesi İçin Yastık Önerisi

Boyun düzleşmesi çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak boynun eğri kıvrımını kaybetmesi ve bunun sonucunda düzleşmesine verilen isimdir.

Normal şartlar altında omurga yapısı daha kıvrımlı ve eğri şekillidir. Boyun düzleşmesi sebepleri arasında bireyin kendi davranışları vardır. Kötü duruşa sahip olmak, uzun süre bilgisayar karşısında yanlış şekilde oturmak, çeşitli mesleki koşullar gibi nedenler bu soruna neden olabilir.

Boyun Düzleşmesi Nasıl Geçebilir?

Rahatsızlığa çare bulabilmek için öncelikli olarak bir hekime danışmanız gerekir. Hekimler genel olarak bu hastalık için fizik tedavi uygular. Bu süreçte aynı zamanda hekim tarafından önerilmekte olan egzersizleri yapmak, hekimin yazmış olduğu ilaçları kullanmanız gerekebilir. Öte yandan bu süreç içinde hastanın da bazı durumlara ekstra önem vermesi aranılan durumlar arasındadır. Duruş pozisyonuna dikkat etmek hastadan ilk istenen durumlardan biri olarak ön plana çıkar. Gün içinde duruşa ve oturuşa mutlaka dikkat ederek dik durmaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca boynu gün içinde mutlaka dinlendirmeye çalışmalı, çalışırken rahat oturmanıza neden olacak bir sandalye seçimi yapmalısınız. Bunlara dikkat edilip hekim tavsiyelerine uyulduğu takdirde boyun düzleşmesi sorununda önemli oranda iyi geri dönüşler alınmaktadır.

Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi, kafanın omuzlar üzerinde düzgün dengelenmesini sağlayan boynun c şeklinde eğiklik göstermesidir. Özetle boyun düzleşmesi sorunu boynun kendine özel yapısını kaybetmesi şeklinde ifade edilir. Günümüz şartlarında daha çok bilgisayar başında çalışma gerekliliği bu sorunun görülme ihtimalini daha fazla arttırmış durumdadır. Boyun ağrısından kaçınmanın yollarından biri doğru bir uyku pozisyonu seçmektir. Ancak tek başına doğru bir uyku pozisyonu tercih etmek bundan kaçınmak için yeterli olmaz. Aynı zamanda boyun düzleşmesi için doğru yastık seçimi yapılması gerekir.

Boyun Düzleşmesine Uygun Yastıklar

Doğru uyku pozisyonu ve yastık tipiyle bu durumdan korunmayı başarabilirsiniz. Boyun ağrısı çeken kişiler daha çok yan veya sırt üstü yatmayı tercih etmelidir. Sırt üstü uyuyan kişiler için orta sertliğe sahip olan bir yastık modeli daha idealdir. Sırt üstü yatan kişiler aynı zamanda uyku konforunu arttırmak için omuzun altına sıkışmış yastıkla uyumayı tercih edebilir. Yastığın omuzlarında altına sokulması, boynun bükülmemesine neden olacaktır. Bu uyku pozisyonu boyun ağrısı çeken kişilerin daha rahat şekilde uyumasına yardımcı olmasıyla ön plana çıkar. Buna ek olarak sırt üstü yatan kişiler ayaklarının hemen altına orta sertliğe sahip olan bir yastık koyarlarsa, omurgalarındaki baskıyı da azaltmış olacaklardır.

Diğer Uygun Yastık Tipleri: Eğer yan uyku pozisyonunda uyumayı tercih edenlerden biriyseniz daha yüksek bir yastık seçmelisiniz. Bu yastık sayesinde boyun ve baş bölgesi de omuz seviyesinde bulunmuş olacaktır. Böylelikle boyun bölgesine aşırı şekilde yük binmesini de önlemiş olursunuz. Boyun ağrısı olan kişilerin yüz üstü yatması tavsiye edilmez. Ancak uyku düzenini kesin olarak değiştirmek zor olabilir, bu nedenle başka uyku pozisyonlarının da uyumak tavsiye edilir. Boyun ağrısını önlemek için diğer yapılması gereken şeylerden biri de ortopedik yastık çeşitlerini tercih etmektir. Ortopedik yastık çeşitleri vücut pozisyonunu uyuma sırasında düzenleme için üretilir. Sağlıklı bir uyku için tasarlanan bu yatık çeşitleri normal yastıklara göre daha konforludur. Bu tür yastıklar aynı zamanda ağrı sorunlarını bitirme açısından da birebirdir.

Doğru Yastık Seçiminin Önemi

Yastık uyku kalitesinin artmasına neden olacak en önemli etkenlerden biri olarak tanımlanır. Farklı uyku pozisyonlarında bile vücudunuzu destekleyebilecek türden yastık seçimi yapmaya özen göstermelisiniz. Eğer kendiniz için daha doğru bir yastık tipi seçerseniz bundan sonraki süreç içinde boyun ve bel ağrılarıyla uyanmaya son verebilirsiniz. Boyun düzleşmesi için doğru yastık seçimi yastık hastalığın etkilerini azaltmak ve gün içinde kendinizi çok daha iyi hissetmeniz için büyük önem taşır.

Bu sayede gün içinde sıkıntı yaratmaya başlayan bel ve boyun ağrılarının hafiflediğini fark edebilir, bu tarz şikayetlerden yakınmaya gerek kalmadan günü çok daha rahat geçirebilirsiniz. Öte yandan hekiminiz de tedavi süreci boyunca tercih etmeniz gereken yastık tiplerine dair detaylı bilgileri verecektir. Bu dönemde boyun yapısını desteklemeye neden olacak yastık tiplerine ağırlık vermek yerinde bir karar olacaktır. Bu nedenle hekim tavsiyesine de güvenerek ufak bir araştırmayla boyun düzleşmesi için yastık tipleri arasından sizin için uygun olan modelleri bulabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir