Blog

Sert Ve Orta Sertlikte Yatak: En İyisi Hangisi?

Sert ve Orta sertlikte yatak modelleri piyasada en fazla çeşitliliğe sahip yataklardır. Yatak araştırması yapan kişilerin bu yatak sertlik tanımlamaları ile ilgili bilmeleri gerekenleri yazımızda paylaşmaya çalıştık.

Bir yatak zayıf birisi için “sert”, kilolu olan başka birine “yumuşak” gelebilir. Bu yüzden yatak seçimi uyku pozisyonuna (karın üstü, yan ve yüzüstü), kiloya ve uyku tercihlerinize göre değişir. Vücut ağırlığı, yatağa ne kadar basınç uygulandığını belirler. Bu nedenle yatağın vücut ağırlığını yeterince destekleyebilmesi için kilolu bir kişi, zayıf bir kişiye oranla daha sert bir yatak tercih etmelidir. Genel olarak, zayıf, orta ve kilolu birey tanımları aşağıdaki gibi sınıflandırılır;

Zayıf: 60 kilogramdan daha hafif kişiler

Orta: 60 ile 104 kilogram arasında ağırlıktaki kişiler

Ağır: 104 kilogramdan daha ağır olan kişiler

Yatağın sertlik değerini yatak içerisinde kullanılan materyallerin cinsi ve kullanım yoğunluğu belirler. Piyasada genelde “orta” sertlikte yatak çeşitliliği fazla olmakla birlikte yumuşak ve sert yataklarda satılır.

Yazımızda orta sertlikte yatak ve sert yatak seçiminde bilinmesi gereken noktaları anlatmaya çalışacağız.

Yazımızda sıklıkla kullandığımız “destek” ve “sertlik” kavramlarının ne anlama geldiğine bir bakalım;

Destek yatağın vücudunuzu ve omurganızı ne kadar iyi desteklediğini ve omuz, kalça gibi vücudun baskı noktalarını nasıl rahatlattığını ifade eder.

Sertlik ise bir “konfor” kavramı olup yatağa uzandığınız ilk anda nasıl hissettiğiniz (sertlik, yumuşaklık gibi) ile ilgilidir. 

Sert ve Orta Sertlikte Yatak Ne Demektir?

Yatak sertliği genellikle 1-10 arası aralıkta değerlendirilir. “1” çok yumuşak, “10” ise çok sert yatağı ifade eder. Yatak markaları genelde 3 ile 8 arasında yatak sertliğine sahip yataklar üretirler. Yatak sertlik dereceleri;

3 – Çok Yumuşak

4 – Yumuşak

5 – Orta

6 – Orta-Sert

7 – Sert

8 – Çok Sert

Yatak sertlik derecesi ve yatağın verdiği destek yatak tipine (örnek: bonel yaylı, visco, hibrid vs.) göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin; Bonel olarak adlandırılan Geleneksel yaylı yataklar orta-sert ve sert yataklar, visco yataklar yumuşak ve orta sertlikte, hibrid yataklar ise orta ve orta-sert yataklardır.

Genel olarak, yatakların sertlik derecesi ölçeğindeki seviyesi şöyledir:

En yumuşak yataklar genellikle “peluş” olarak adlandırılmaktadır. Bir yatağın açıklama kısmında veya isminde “peluş” ibaresini gördüğünüzde, yatak ölçeğe göre yumuşak olarak derecelendirilmiştir.

Orta düzeyde sertlikteki yataklar basit olarak “orta sertlikte” şeklinde tanımlanır. Bu yatakların ölçeğin sert hatta daha sert seviyelerine denk gelen bir sertlikte olduğunu belirtmek için “destekleyici” ya da “en destekleyici” şeklinde terimler de görebilirsiniz.

Tüm bunlar ne anlama gelmektedir ? Yatak sertliğini değerlendirmenin bir yolu da, üzerinde uzandığınızda yatağa ne ölçüde yerleştiğinizi göz önünde bulundurmaktır. Yumuşak bir yataktayken vücudunuzun adeta yatağa battığını hissedersiniz. Daha sert bir yatak ise, yatağın en üst seviyesinde uzandığınız hissini verir.

Sert Yatak Mı, Orta Sertlikte Yatak Mı?

Bir yatak zayıf birisi için “sert”, kilolu başka birine “yumuşak” gelebilir. En iyi yatak sertliği uyku pozisyonunuza, vücut tipinize, bel-sırt gibi ağrısı gibi sağlık problemlerinizin olup/olmadığına ve uyku tercihlerinize göre değişir. İyi haber şu ki, piyasada herkese uygun bir veya bir kaç yatak satılmaktadır. Önemli olan kendi ihtiyaçlarımızı iyi belirleyip, bu ihtiyaçlara cevap verebilecek yatağı bulabilmek. Orta sert mi sert yatak mı sorusunun kısa cevabını vermeye çalışalım;

Sert Yatak : Eğer kilolu biriyseniz, vücudunuzun uyku boyunca iyi şekilde desteklenmesi için sert yatak seçmelisiniz. Ayrıca yüzüstü uyuyanlarda yatağa gömülme kaynaklı terleme problemleri yaşamaması için sert yatak tercih etmelidir.

Orta Sertlikte Yatak: Normal kiloda ve yan ya da sırtüstü uyuyan biriyseniz orta sertlikte bir yatak sizin için mükemmel bir seçimdir. Orta sertliğe sahip yataklar aynı zamanda kilo farkları nedeniyle farklı sertlik ihtiyacına sahip çiftler için uygun bir kombin destek sunar.

Ortopedik yatak, uyku süresince omurganın doğal duruş pozisyonunda kalmasını sağlar.

Sert Bir Yatak Nasıl Hissettirir?

Bir çok kişi için, sert bir yatak vücudunuzu sarmak yerine üst kısmında uzanıyormuşsunuz gibi bir his verir. Kilolu bir kişi sert yatak üzerinde batma hissi olmadan daha rahat hareket edebilir.

Sert Yatakların Avantajları

Sizin için en iyi yatak birkaç değişkene bağlıdır. Sert bir yatağın avantajlarından bazıları şunlardır:

Yüzüstü Uyuyanlar İçin Uygundur

Eğer rahatlığı yüzüstü uyuyarak yakalayacağınızı düşünüyorsanız, sert yatak sizin için en iyi tercih olabilir. Sert bir yatak vücudunuzun yatağa gömülmesini engelleyerek terleme problemi yaratmaz. 

Kilolu Kişiler İçin Daha Fazla Destek Sağlar

Kilolu kişiler sert yatak tercih etmelidir. Sert yatak uyku süresince omurganın ihtiyaç duyduğu desteği sağlayarak omurganın doğal duruşunda kalmasını sağlar. Yumuşak yatak ise vücuda gerekli olan desteği veremediği için sabah uyandığınızda bel ve sırt ağrıları ile karşılaşılır. Ayrıca kilolu kişilerin yatakta dönmesi zor olur ve yatağa gömülme durumundan olayı terleme problemi yaşanabilir.

Terleme Problemi Yaşayanlar İçin Serinletici

Eğer uyurken sıcak hissetmeye meyilliyseniz, daha sert bir yatak, vücudunuzu sarmalayan yataklara göre serinletici olabilir. 

Sert-Yatak-Avantaj-ve-dezavantajları

Sert Yatakların Dezavantajları

Sizin ve sert bir yatağın mükemmel bir eşleşme olmamasının birkaç nedeni:

Yan Uyuyanlar İçin Baskı Noktaları Oluşturur

Eğer yan uyuyan çoğunluktan biriyseniz, sert yatak size rahatsız gelebilir. Yumuşaklığın eksikliği özellikle kalçalar ve omuzların çevresinde baskı noktaları oluşturabilir.

Zayıf İnsanlar İçin Rahat Değil

Zayıf ve orta kilolu insanlar sert yatakları çok sert bulabilir. Sert yataklar zayıf kişilerin vücudun her noktasına teması etmediği için daha az destek dolayısıyla rahatlık sağlayacaktır.

Orta Sertlikte Bir Yatak Nasıl Hissettirir?

Orta sertlikte yatak hem yumuşak hem sert yatağın özelliklerini bir arada sunar. Sert olması yönüyle yatağa gömülme durumu yaşanmaz ve omurganın duruş pozisyonunun uyuyorken düz olmasını sağlar, yumuşak özelliği ile kalça, omuz gibi basınç noktalarında baskı oluşmasını önler. Otellerde konaklayan her insan doğal olarak farklı kiloya ve yatış pozisyonuna sahiptir. Kilo ve yatış pozisyonu kombinasyonunda geniş bir skalaya sahip misafirlerin hepsine aynı konforu sağlamak isteyen otellerde “orta” sertlikte veya “orta-sert” sertlikte otel yatakları kullanılır.

Orta Sert Yatakların Avantajları

Çoğu kişi için orta sertlikte bir yatak, yumuşak ve sert yatak arasında mükemmel bir denge sunar.

Yan ve Sırtüstü Uyuyanlar İçin İyi Bir Seçim

Sırtüstü veya yan uyumayı tercih eden orta ağırlıkta bir kişi, orta sertlikte yatak sayesinde kalça ve omuzlar için yeterli yumuşaklığı sağlar, omurgayı doğal duruş pozisyonunda kalacak şekilde destekler.

Çiftler İçin Ortak Konfor

Çok basit! Partnerlerden biri sert diğeri daha yumuşak bir yatak tercih ediyorsa, orta sertlikte bir yatak ikisinin de tercihlerini tatmin edebilir. 

Orta Sertlikte Yatak Avantaj ve Dezavantajları

Orta Sert Yatakların Dezavantajları

Çoğu kişi için orta sert bir yatak, konfor ve destek arasındaki tatlı noktaya isabet eder. Fakat zayıf ve kilolu kişiler için bazı dezavantajları bulunmaktadır.

Çok Zayıf Kişiler İçin Sert

Zayıf kişiler baskı noktalarına yumuşak bir destek sağlamak için yumuşak bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Orta sert yataklar orta ağırlıkta olan insanlar için daha uygundur.  

Kilolu Kişiler İçin Yumuşak

Orta sert bir yatak kilolu kişiler için yeteri kadar destekleyici olmayabilir. Kilonuz arttıkça, daha sert bir yatağa ihtiyacınız vardır. Kilolu biriyseniz orta sert yatak yerine sert bir yatak seçmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Sert Yatak İyi Midir?

Toplumumuzda sert yatakta uyunması yönünde yaygın bir kanı vardır. Aksine, yapılan araştırmalarda “Orta” ve “Orta Sert” sertliğe sahip yatakların kronik olmayan bel ağrılarına daha iyi geldiği tespit edilmiştir. En uygun yatak sertliği şeklinde bir değerlendirme yapmak doğru değildir. Uyku pozisyonu, kilo, sağlık ihtiyaçları ve kişisel tercihlere göre yatak sertlik tipi ihtiyacı değişmektedir.

Sert Yatak Nasıl Anlaşılır?

Yatağa uzandığınız ilk anda sert bir yüzey tepkisi (basınç) hissediyorsanız o yatağın sizin için sert olduğu anlamına gelir. Deneme şansınız yok ise, yaylı yataklar sert, visco yataklar yumuşak, hibrit yataklar genel olarak orta sertlikte değerlendirilebilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir