Blog

Visco Mu, Lateks Mi?

Yatak seçimi, sağlıklı bir uyku deneyimi için son derece önemlidir. Ancak, yatak tercihi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Lateks ve visco yataklar, son dönemde popülerlik kazanan iki önemli seçenek arasında yer almaktadır. Hem lateks hem de visco yataklar, benzersiz özellikleriyle dikkat çekmektedir. Bu inceleme yazımızda, bu iki yatak türünün özellikleri, avantajlarını ve dezavantajlarını keşfedeceğiz. Böylece, sen uygun yatağı belirlemek için bilinçli bir karar verebileceksiniz. Haydi, bu iki yatak türünü daha yakından inceleyelim!

Visco Yatak Nedir?

Visco Yatak Özellikleri

Visco yataklar (hafızalı yatak) poliüretan köpük ve viskoziteyi (yoğunluğu) artıran ek kimyasallar kullanılarak üretilir.

Visco yatağın özelliği oldukça basittir. Yaylı yatakta uyumak yerine, vücudun yatağa dokunan her bölgesine destek veren kalın bir sünger üzerinde uyuduğunuzu hayal edin.

Visco malzeme ısıya karşı hassastır ve vücudun sıcaklığı ile yatak ısınmaya başladıkça (yatak yumuşar), vücut yavaş yavaş yatağa gömülmeye başlar ve vücudun yatağa dokunan her alanı tamamıyla yatak tarafından çevrelenir. Bu sayede, eğer yan uyuyorsanız, omuz ve kalça kısımlarınız vücudun diğer bölgelerine oranla daha fazla yatağa gömülür. Vücut ağırlığınız yatak yüzeyine orantılı olarak dağılır; omuz ve kalça kısımlarınız olması gerektiği kadar yatak tarafından desteklenir. Uyku süresince omurga ve iskelet sistemine yük binmez, omurga doğal duruşunu koruduğu için bel ve sırt ağrı şikayetleri minimuma düşer. Bu orantılı destek imkanı yüz üstü ve sırt üstü uyku pozisyonları içinde geçerlidir. Yatakta dönmeniz veya hareket etmeniz halinde yatak yavaş şekilde yeni vücut şeklinize uyacak şekilde dönüşüm gösterir.

Visco yataklar yatağa gömülme hissini sevenler, bel ve sırt ağrı problemi yaşayan kişi/ler için uygun bir seçim olacaktır. Kullanılan visco malzemenin yoğunluğuna bağlı olarak genelde visco yataklar “orta” ila “sert” arası bir sertliğe sahiptir ve tipik olarak yaklaşık 8-10 yıl dayanır. Fiyat konusuna gelince visco yataklar, klasik (bonel) yaylı yataklara göre pahalı, lateks yataklara göre ucuzdur.

Visco Yatakların Artıları ve Eksileri

Visco Yatakların Avantaj ve Dezavantajları

Visco basınç azaltma (rahatlatma) ve vücudu saran bir yatak arayanlar için daha iyi bir seçenektir. Ancak, serin bir uyku ortamı isteyen biriyseniz, visco yataklar sizin için uygun değildir.

Artıları

 • Baskı azaltma ve ağrıyı rahatlatma konusunda iyi
 • Daha az ses
 • Hareket izolasyonu sayesinde çiftler için en iyi seçenek
 • Yumuşak bir doku hissi ve uyuyan kişinin vücut şeklini alır

Eksileri

 • Isıyı hapsettiği için terleme problemi (özellikle kilolu veya yüzüstü uyuyanlar) yaşanabilir.
 • Dönme ve hareketi zorlaştırır
 • Daha kısa sürede çökme yapabilir
 • Düşük geri tepme kuvveti

Visco yataklar ile ilgili daha fazla bilgi için “Visco Yatakların Özellikleri” blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Lateks Yatak Nedir?

Lateks Yatak Özellikleri

Kauçuk ağacı özü kullanılarak üretilen lateks yataklarda zararlı kimyasallar bulunmaz. Lateks yataklar, içeriğinde doğal malzeme kullanıldığı için çevre dostu ve doğal yatak arayanlar için uygun bir seçenektir. Lateks yataklar vücudunuzun şekline mükemmel şekilde uyum sağlar ve basınç noktalarını azaltır, böylece uyku sırasında rahatlık hissi artar. Ayrıca, lateksin nefes alabilme özelliği, terlemeyi ve nem birikimini azaltır, böylece uyku sırasında serin ve kuru kalmanızı sağlar.

Lateks yataklar, aynı zamanda alerjik reaksiyon riskini de azaltır, çünkü doğal lateks malzemesi toz akarları ve mantar oluşumunu engelleyen bir bariyer görevi görür. Yüksek dayanıklılık ve uzun ömürleriyle de dikkat çeken lateks yataklar, size yıllarca sürecek bir uyku deneyimi sunar.

Piyasada “lateks yatak” adı altında satılan bazı yataklarda doğal kauçuk taklidi olan kimyasal kauçuk malzeme (SBR-styrene butadiene) kullanılmaktadır. Doğal olmayan bu petrokimyasal malzeme doğal lateks yataklara kıyasla daha az dayanıklı, daha fazla esnek ve anti-alerjiktir. Bu yüzden lateks yatak alırken lateks malzemesinin sertifikasını görmeniz doğru ürünü aldığınızdan emin olmanızı sağlar.

Lateks yatakların sertliği (genellikle) orta sertliktedir ve 10-12 yıl kullanım ömrü ile klasik yaylı ve visco yataklara göre daha uzun dayanım süresi vardır.

Lateks yataklar doğal malzeme kullanılıyor olmasından dolayı klasik yaylı ve visco yataklara göre pahalıdır.

Lateks yataklar ile ilgili daha fazla bilgi için “Lateks Yatak Nedir?” blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Lateks Yatakların Artıları ve Eksileri

Lateks Yatak Avantaj ve Dezavantajları

Son yıllarda lateks yataklar, uyku dünyasında popülerlik kazanan bir seçenek haline gelmiştir. Lateks yataklar, doğal lateks malzemesinin benzersiz özelliklerini sunarak, konforlu ve destekleyici bir uyku deneyimi sağlar. Bununla birlikte, her yatak türü kendi avantajları ve dezavantajlarına sahiptir. Lateks yatakların avantaj ve dezavantajlarına bakalım.

Artıları

 • Serin uyku ortamı
 • Daha yüksek geri tepme kapasitesiyle daha duyarlıdır
 • Doğal içeriği sayesinde çevre dostu ve anti alerjen özellikte
 • Uzun ömürlü (10-12 sene)

Eksileri

 • Ağır olduğu için taşıması zordur
 • Baskı tahliyesi konusunda iyi değildir
 • Doğal içeriği sayesinde pahalıdır
 • Klasik yataklardan daha az olsa da ses yapabilir

Lateks ve Visco Yatak Arasındaki Farklar

visco ve lateks yatak özellikleri

Lateks ve visco (hafızalı) yataklar arasında bazı temel farklar bulunmaktadır. Bu farkları kenar desteği, elastiklik, hava sirkülasyonu, hareket iletimi ve basınç azaltma başlıkları altında inceleyebiliriz.

Visco daha iyi kenar desteğine, basınç azaltma ve düşük hareket iletimine sahip iken, lateks daha elastiktir ve doğal malzemeden yapıldığı için içerisinde bulunan hava kabarcıkları sayesinde hava sirkülasyonu sağlar. Kullandığımız tanımlar biraz yabancı gelebilir. Gelin her özelliğine yakından bakalım;

Kenar Desteği

Yatağınızın kenarında oturmayı veya uyumayı seviyorsanız, kenara baskı uyguladığınızda sizi destekleyen bir yatak tercih etmelisiniz. Visco yatak lateks yataktan daha fazla kenar desteği sunar. Lateks yataklar kenarına çok yakın uzandığınızda düşme hissi verebilir.

Kazanan: Visco

Elastiklik (Tekrar Şekil Alabilme)

visco ve lateks yatak farkı video

Her yatağın duyarlılık düzeyi, yatağın üzerinde bir golf topunun (veya başka türde bir topun) zıplatılmasıyla test edilebilir. Bir golf topunu lateks yatak üzerinde sektirdiğinizde top hemen (kısa sürede) size geri dönecektir. Bu testi visco yataklarda yaptığınızda topun zıplayıp geri gelmesi daha geç olur.

Lateks çok sert ve elastiktir. Baskı uygulandığından daha hızlı bir geri tepme süresine sahiptir. Aynı baskı visco yatağa uygulandığında, çok daha az direnç gösterir ve geri tepme süresi çok daha yavaştır.

Bu bize yatak üzerinde hareket ettiğinizde hafızalı köpük vücudunuza karşı tepki gösterirken, lateksin vücudunuzla daha uyumlu olacağını anlatmaktadır. Lateks daha kolay hareket imkanı tanıdığından dolayı uyurken hareketli olanlar için daha iyi bir seçenektir. Diğer yandan hafızalı köpük uyurken hareket etmenizi çok fazla zorlaştıracaktır.

Kazanan: Lateks

Hava Sirkülasyonu

Visco yataklar, vücut sıcaklığı ve basınçla birlikte şekil alan bir malzeme yapısına sahiptir. Vücut sıcaklığıyla reaksiyona girerek yatağı vücudun şekline göre şekillendirir. Bu özelliği sayesinde basınç noktalarını rahatlatır ve uyku sırasında vücuda destek sağlar. Visco kendi yapısal özelliği ve vücudu sarma özelliğinden dolayı ısıyı hapseder.

Lateks ise doğal malzemeden yapılması ve vücudu visco yatak gibi sarmadığı için ısıyı tutmaz. Bu nedenle uyurken lateks yatakta çok daha serin hissedersiniz.

Kazanan: Lateks

Hareket İletimi

visco yatak hareket iletimi

Birinin dökülen bir kadeh şarabın yanında yatak üzerinde zıpladığı o reklamları hatırlıyor musunuz? Buna hareket izolasyonu denir ve visco yataklar bu özellikleriyle bilinir. Visco yataklar, hareketi daha iyi emer ve yayılmadan sınırlar. Bu nedenle, yatakta hareket eden biri olduğunda bile hareketin diğer tarafı rahatsız etme olasılığı daha düşüktür.

Lateks yataklar ise elastiklik özelliği gereği, hareketi izole etme konusunda visco yatağa göre iyi değildir ve bu yataklarda uyurken yanınızdaki kişinin hareketlerini büyük ihtimalle işitir ve hissedersiniz.

Kazanan: Visco

Basınç Rahatlatması

Lateks yataklar, doğal lateksin elastik özellikleri sayesinde basınç rahatlatma sağlar. Lateks malzeme, vücudun şekline uyum sağlar ve basınç noktalarını azaltır.

Visco yatak, vücut sıcaklığına tepki vererek yumuşar ve vücudun şekline uyum sağlar. Bu, vücudun belirli noktalarına (diz, kalça vb.) uygulanan basıncı azaltır ve basınç noktalarını rahatlatır. Hafızalı köpük, vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtarak basınç noktalarında oluşabilecek rahatsızlıkları en aza indirir. Bu özellik, özellikle sırt ve omuz ağrısı gibi rahatsızlıklara sahip olan kişiler için büyük bir avantaj olabilir.

Kazanan: Visco

Lateks ve Visco Yastıklar

Sık sık boyun ve baş bölgenizde ağrı ile uyanıyorsanız, yeni bir yastık alma zamanı gelmiş olabilir. Hem visco hem de lateks, başınıza ve boynunuza uyum sağlamada harika bir iş çıkarırken, visco yastıklar genellikle daha kalın bir yoğunluk ve daha sıkı bir his arayanlar tarafından tercih edilmektedir. Başınızı bir visco yastığa koyduğunuzda, basınca karşı yavaş, vücut uyumlu bir tepki verdiğini fark edeceksiniz ve yastığa adeta gömülürsünüz.

Diğer yandan lateks yastıklar elastik yapıları sayesinde baskıya karşı daha hızlı bir tepki gösterirler. Visco yastıktan daha hafif yoğunluğa ve daha yumuşak sertliğe sahiptirler. Başınızı bir lateks yastığa koyduğunuzda, visco yastıklardaki gömülme hissi yerine yastığın yüzeyinde kalma hissini fark edersiniz.

Lateks yastıklar, doğal lateksin nefes alabilme özelliğine sahiptir. Bu özellik, yastıkta terlemeyi azaltır ve uyku sırasında serin kalmanızı sağlar. Visco yastıklar poliüretan köpük ve viskoziteyi artıran ek kimyasalların birleşiminden üretildiği için ısı biriktirebilir. Bu nedenle, visco yastıklar sıcaklık konusunda daha fazla ısınmaya neden olacağı için terleme şikayetleri ortaya çıkabilir.

Lateks ve Visco Yatak Pedleri

Bir yatak üstü ped seçerken, aradığınız hissi düşünmelisiniz. Lateks ve visco yataklarda olduğu gibi, her malzeme kendine özgü bir his vermektedir. Yatağınızı daha sert hale getirecek bir yatak üstü ped mi arıyorsunuz? Eğer öyleyse, lateks yatak pedleri sizin için en iyi seçim olacaktır. Buna karşın visco yatak pedler ise gömülme hissi ile birlikte daha sıcak bir uyku ortamı sunar. Bu nedenle sizi serin tutacak bir seçenek arıyorsanız, lateks yatak pedi tercih etmelisiniz.

Yataklarda olduğu gibi, konu tepki oranına gelince, visco yatak pedleri lateks pedlere kıyasla daha yavaş bir tepki oranına sahiptir. Şayet daha duyarlı, daha esnek bir seçenek arıyorsanız, lateks yatak üstü pedler sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Nasıl Seçim Yapılır?

Lateks yatak ve visco yataklar her biri kendi benzersiz özelliklerine sahip olan iki farklı seçenektir. Lateks yatak, doğal veya sentetik lateks malzemesiyle üretilirken, visco yataklar hafıza köpüğü yapısına sahiptir. Lateks yatak, elastik yapısıyla mükemmel destek ve konfor sağlarken, visco yataklar vücudun şekline uyum sağlayarak basınç noktalarını rahatlatır. Her iki yatak türü de hareket transferini azaltır ve uyku kalitesini artırır. Seçim yaparken kişisel tercihler, uyku pozisyonu ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir