Blog

Yan Uyuyanlar İçin En İyi Yataklar

Yan uyuyanlar için en iyi yatak, uyurken omuz ve kalçalarda oluşan bol miktarda basıncı kişiye hissettirmeyen yataktır. Aynı zamanda yatağın kişinin yatağa çok fazla gömülmesini ve omurga hizasının koruyacak kadar destekleyici olması gerekir.

Bu yazımızda yan uyuyanlar için en iyi yatakları, aranacak özelliklerin ve yan yatmanın faydalarının ayrıntılı açıklıyoruz. Yatak satın alma yolculuğunuzla ilgili bir rehberliğe ihtiyacınız varsa, nihai yatak satın alma kılavuzumuza göz atın .

Sol Veya Sağ Tarafa Yatmanın Faydaları

Sırt üstü uyumak hep ideal uyku pozisyonu olarak öneriliyor ancak yan yatmanın sırt üstü veya yüz üstü uyuma pozisyonlarına göre birçok avantajı bulunmakta.

Yan uyumanın faydaları:

Omurga düzgün hizalanmış şekilde uyumak bel ve eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Sağ veya sol tarafa yatarak uyumanın gece horlamasını ve uyku apnesini azaltma gibi ek faydaları vardır. Horlamayı durdurmak için gece boyunca eşlerinin üzerine ve yanlarına dönen insanların olduğunu duymuş olabilirsiniz. Bu, kısmen kapalı hava yollarından kaynaklanan ve horlamaya neden olan titreşimleri azaltarak hava yollarının açılmasına yardımcı olur.

Yan Yatmanın Dezavantajları

Yan uyuyanlar omuzlardaki aşırı sertlikten veya kalça ağrısından şikayet edebilirler. Bu durum yatak konfor katmanlarının bu basınç noktalarına karşı yeterince esnek veya reaktif olmamasından kaynaklanmaktadır.

Yan uyku dezavantajları:

  • Omuzda ağrı
  • Kalça ağrısı
  • Muhtemel kolda uyuşma
  • Gece boyunca aşırı hareket durumu
  • Uyulan tarafta aşırı ısı

Yan uyuyan kişinin kalça, kulak ve omzunun aynı hizada olması ideal omurga duruşudur.

Yan Yatanlar İçin Uygun Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yan uyuyanların yataklarıyla ilgili en büyük sorun omuzlara veya kalçalara uygulanan aşırı baskıdır. Çok sert bir yatak seçerseniz, omuzlarınız ve kalçalarınız üzerinde gereksiz baskıya neden olabilir. Yan uyuyanlar için en iyi yatak, derin bir üst konfor katmanına (visko veya lateks) ve vücut ağırlığınıza göre doğru yatak desteğine sahip olmalıdır. Kalçalarınızın ve omuzlarınızın yanlarınızdan ve gövdenizden daha fazla batması gerekeceğinden, sırt üstü veya yüz üstü uyuyanlara kıyasla bu daha derin rahatlığa ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde gece boyunca potansiyel ağrıların oluşabileceği yer burasıdır.

 

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir