Blog

Yan Yatanlar Nasıl Yatak Kullanmalı

Yan yatanlar nasıl yatak kullanmalı? Sabah uyandığımızda vücudumuzdaki ağrılarla güne başlıyorsak, bu durumun pek çok sebebi olabilir ama en önemli sebebi kendimize göre doğru yatak seçimi yapmamış olmamızdır. Yatak imalat sektörü gelişen teknolojinin sayesi ile artık daha sağlıklı ve ortopedik yataklar üretmekte. Hatta kişilerin uyuma pozisyonlarına kişiye özel yatak üretimleri gerçekleştirmektedirler. Yapılan araştırmalara göre yan yatma pozisyonu en çok tercih edilen uyuma pozisyonudur.  Eğer uyku pozisyonunuz yan yatış ise tercih etmeniz gereken yatak tipi ile bilgileri derledik.

Doğru Yatış Pozisyonu: Yan Yatış Pozisyonu

Yataktaki uyku pozisyonuz sağlığınızı etkiliyor. Yan yatış pozisyonda uyuyorsanız ne mutlu size. Çünkü yan yatış pozisyonu uyku uzmanlarına göre en sağlıklı uyuma pozisyonu olarak adlandırılıyor. Yatış şekli uyku kalitesini oldukça etkileyen bir durum. Yan yatmanın faydaları arasında boyun ağrıları, sırt ağrıları, reflü ve diğer mide rahatsızlıklarında azalmaya sebep olması ve hamilelerde dolaşımın hızlanmasını sağlamasıyla da en sağlıklı pozisyon olduğu belirtilmiştir. Keza bel ve omurgada oluşan herhangi bir sağlık problemi iskeletinizin diğer kısımlarına da yansıyarak farklı sağlık problemleri doğurabilir.

Yan yatış pozisyonu bel ve boyun sağlığınız için en doğru yatış pozisyonudur. Hatta bacakları karına kadar çekip cenin pozisyonunda yatmak da idealdir. Bu pozisyonda belinizdeki basıncı azaltmak için bacaklarınızın arasına yastık koyabilirsiniz. Bu şekilde bel ve omurganıza binen yük azalacak ve eğer horlama probleminiz var ise azalacaktır. Bir diğer belirteceğimiz husus yan yatanlar için sürekli aynı tarafa yatış sağlanmaması gerektiğidir.  Farklı tarafları kullanarak omuzunuza binen yükü de minimuma indireceksiniz.

Hamile kadınların ise yan yatış pozisyonunda sol tarafa yatmaları tavsiye edilir. Sol tarafa yatmak hamile kadınlar için yalnızca kan dolaşımını düzenlemekle kalmaz; aynı zamanda bel üzerindeki baskıyı ve rahmin karaciğeri sıkıştırmasını önler ve rahme, böbreklere ve fetüse giden kan akışını artırır.

Sol tarafa yatmak, kronik bel ve sırt ağrısından muzdarip olan kişilere de tavsiye edilen bir yöntemdir. Bu şekilde yatmak omurga üzerindeki yükü hafifletir ve daha rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Sol yana yatmak mideye ve akciğerlere baskı yapabilir. Tüm ağırlığınızı kolunuza yüklerseniz bu da kolunuzun uyuşmasına ve dolaşım sorunlarına neden olabilir. Ağırlığı omuza vermekse boynunuz için pek iyi olmaz.

Yan Yatanlar İçin Uygun Yatak Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yan uyumanız, vücudunuzu saracak yumuşak bir yatağa ihtiyacınız var demektir. Yan yatış pozisyonunda uyuyan kişiler, omurgalarını hizalamak için daha yumuşak bir yüzeye ihtiyaç duyar. Çok sağlam bir yatak, ekstra basınca neden olur ve omurga eğriliğine sebep olabilir. Visco yatak modelleri, vücut ile uyum sağlaması ve omurgayı düz tutması sebebiyle son dönemde bu tip yatış modelleri için popüler bir seçim olabilmekte.

Süngerli Yataklar

Vücutta ve omurgada oluşacak basınç noktalarını yumuşatan, vücut ağırlığınızı yatağın içerisine doğru aktarmayıp eşit miktarda dağıtıp dengeleyen, orta yumuşaklıkta basınç ve dengeleme imkânı sunan yataklardır. Süngerli katmanları sayesinde yük dengesini kontrol edip yatak içinde hareketinizin kolaylığını sağlar. Yan yatan insanlar için tercih sebebi olmakla beraber diğer yatış pozisyonlarına da uygundur.

Hibrit Yataklar

Hibrit yataklar orta, sert ve yumuşak olarak 3 farklı çeşit sunar. Bu yataklar kişilerin vücut ısısını dengeleyerek daha serin bir uyku imkânı sunar. Dolaşım problemi yaşayan insanlarda uyguladığı ısı kontrolü ile hızlı dolaşım sağlar. Visco, sünger ve lateks gibi pek çok farklı malzeme kullanılarak tasarlanan yataklar yan yatış pozisyonunda uyuyanlar için ideal bir yatak çeşididir.

Doğal Yataklar

Yapımında kullanılan doğal malzeme çeşidinden dolayı oldukça kaliteli bir uyku elde edeceğiniz yan yatış pozisyonunu için tercih edebileceğiniz bir yatak çeşididir. Malzeme olarak kaz tüyü, at kılı, doğal lateks malzemesi, pamuk vb. gibi maddeler kullanılan yatak çeşidimiz her yatış pozisyonuna da uygunluk sağlar. Uyurken rahat hareket etmenizi, ısı kontrolü sağlaması ve doğal malzeme kullanımı ile ideal yatak çeşitlerindendir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir