Blog

Yatağınızı Ne Zaman Değiştirmelisiniz?

Her ne kadar yatak markaları uzun seneler yatak ömrü verseler de kullanım tipine göre değişmekle birlikte 10 sene ve üzeri kullanılan bir yatağın değişim zamanı gelmiş olacaktır. Yatağınız bu değişim gerekliliğini size bariz şekilde hissettirmeye veya göstermeye başlamıştır. Yatağınızın aşağıdaki durumlardan birini fark ederseniz, yatak değiştirme zamanı gelmiş diyebilirsiniz.

Yorgun Uyanmak

Kişiden kişiye, yaşa, cinsiyete ve günlük hareketlerinize bağlı olarak değişmekle birlikte bir kişi günde en az 7-8 saat uyuması gerekli. Eğer bu saatler kadar uyumanıza rağmen yataktan yorgun olarak kalkıyorsanız muhtemel bir sağlık probleminiz var veya yatağınızın ergonomisi bozulmuştur.

Alerjik Rahatsızlıklar

Her sabah hapşırma, burun tıkanıklığı veya boğaz ağrısı ile uyanıp gün içinde bu rahatsızlıklarınız iyileşiyor ise muhtemel yatağınız toz, toz akarları ve küf gibi alerjenleri toplayarak alerjiye neden olmaktadır.

Yatağın Fiziki Yapısının Bozulması

Yatağınızın fiziki, donanımsal aksamlarının bozulması veya deforme olması durumunda yatak vücut ağırlığınızı orantılı şekilde dağıtamayacağı için vücudunuzun basınç noktalarına fazla yük binmeye başlar. Bu durumda vücudun farklı bölgelerinde ciddi ağrılara yol açar.  Visco, lateks yatak modelleri malzeme ve özenli işçilik sayesinde kolayca deforme olmaz ve özelliklerini kaybetmezler ama özellikle yaylı yataklar çok kısa süreler içerisinde deforme olurlar ve acilen değiştirilmeleri gerekir.

Omurgada Baskı

Omurga kısmında ağrı hissetmeye başladıysanız bu da muhtemel yatak kaynaklıdır.

Kilo Değişimi

10-20 kilo gibi ciddi kilo artışı veya vermesi yaşadıysanız belli kiloya alışan yatağın bu duruma tepkisi yeterli olmayabilir.

Her Hareketi Hissetme

Uyanıkken yatakta yaptığınız hareketleri yatağınız sönümlemiyor tam tersine yataktan tepki olarak alıyorsanız yatağınızın hareket izolasyonu ve emilimi yeterli olmadığı anlaşılmaktadır. Bu durumda o yatakta rahat bir uyku mümkün değildir.

Yatakların Kullanım Süresi

Yay sistemli yatakların ortalama ömrü 8 sene, hibrid yatakların 10 sene, akıllı yatakların (memory yatak) 10 sene, lateks yatakların ise 12 senedir. Kabaca değerlendirme yaparsak ortalama 8-10 senede bir yatak değiştirmek gereklidir.

Gürültülü Yatak

En bariz işaret ise tabi ki yatağınızdan gelen gıcırtı ve seslerdir.

Özetle,

*Yatağınızda kendinizi rahatsız hissediyorsanız ve sabahları yorgun, ağrılarla ile uyanıyorsanız,

*Yatağın fiziki görünüşünde değişim, sarkma ya da deforme olma gibi durumlar açıkça görülüyorsa, siz hareket ettikçe sesler duyuluyorsa,

*Yatağınızdan alışılmadık kokular gelmeye başlamışsa yatağınızın değişim zamanı gelmiştir.

Yatağın ömrünü uzun tutmak için ne yapılabilir?

1. Bazanızın sağlam olmasına dikkat edin.
2. Daima bir yatak koruyucu kullanın.
3. Yatak çarşaflarını düzenli olarak 60 derecede yıkayın.
4. Yatağı üç ayda bir döndürün ve çevirin.
5. Ayda bir kez yatağı vakum yapın.
6. Odanızı her gün havalandırın.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.