Blog

Doğru Yatak Seçimi Nasıl Yapılır?

Yatak Seçimi

Pek çok kişi yalnızca yatağın sertliğine, uyku pozisyonuna, yatağın fiyatına veya reklamlarda tanıtılan malzeme ve teknolojileri dikkate alarak yatak seçimi yapmaktadır. Ancak bu şekilde kısıtlı bir yaklaşım pişman olabileceğiniz bir yatak almanıza neden olabilir.

Doğru yatağı bulmanıza yardımcı olmak amacıyla yatak satın alma yolculuğunun her bölümünü ayrıntılı olarak açıklayan bu kılavuzu oluşturduk.

Bu kaynağı nasıl organize edeceğimizi düşünürken, yeni bir yatak satın alırken dikkate alınması gereken en önemli altı soruya ayırmaya karar verdik. Her bölüm size bu soruları size en uygun şekilde nasıl yanıtlayacağınızı öğretecektir. İşte inceleyeceğimiz sorular ve ilgili bölümlerine bağlantılar (böylece istediğiniz gibi atlayabilirsiniz):

  1. Yatakta “konfor” ve “destek” kavramı
  2. Yatak çeşitleri nelerdir?
  3. Yatakta “sertlik” ne anlama gelir?
  4. Uyku pozisyonuna göre yatak seçimi
  5. Kiloya göre yatak seçimi
  6. Şartlara göre (bel/sırt ağrısı, terleme, alerji) yatak seçimi
  7. Yatak ömrü

Yatak Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi yatak, kişiden kişiye, bireysel uyku tarzına ve tercihlerine göre farklılık gösterecektir. Ayrıca maliyet, dayanıklılık ve her türlü uyku sorununu da göz önünde bulundurmalısınız; örneğin, terleme probleminiz, sırt ağrınız varsa veya uyku partnerinizin hareketlerinden dolayı rahatsız oluyorsanız. Yatak seçiminizde karar vermenize yardımcı olmak için bu konuları (ve daha fazlasını!) ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Sizin için doğru olan yatak başkası için en iyi yatak olmayabilir.

Öncelikli düşünceniz rahatlık olmalıdır. İlk denediğinizde kendinizi rahat hissetmiyorsanız yatağı almamalısınız. “’Vay canına, bu çok iyi hissettiriyor!” dedirten bir tane yatak almalısınız. Bununla birlikte, uzun vadede yatağın sizin için gerçekten rahat olup olmadığını anlamak bir yatakta en az bir ay düzenli uyumak gerekir. Bu yüzden yatak iade şartlarında “yatak deneme süresi” en az bir ay olan yatak satın almak uygun olur.

Konfor ve Destek

Konfor ve destek, yeni bir yatak alırken göz önünde bulundurulması gereken ana faktörlerden ikisidir. Diğer önemli faktörler arasında omurga hizalaması, sertlik düzeyi, basıncın hafifletilmesi, nakliye ve iade politikaları yer alır.

Yatak için “destek” tanımı, yatağın hareketinize ne kadar hızlı tepki verdiği ve vücut pozisyonunuza ne kadar iyi uyum sağladığı anlamına gelir.

Uyurken hepimiz hareket ederiz, ancak tepki verme yeteneği özellikle huzursuz uyuyanlar ve gece boyunca pozisyon değiştiren karma uyuyanlar için önemlidir.

Yatak için “konfor” tanımı, yatağın hareketinize ne kadar iyi tepki verdiği ve vücut pozisyonunuza ne kadar iyi uyum sağladığıdır.

Konfor önemlidir, çünkü yatağınızın verdiği hissi, yatağın hareketlerinize ne kadar uyum sağlayacağını ve sıcaklığı nasıl düzenleyeceğini belirler. Konfor eksikliği, sert bir yataktan, sıcak bir yataktan veya yatağın diğer tarafından çok fazla hareket edilmesinden (bir partnerle uyuyorsanız) kaynaklanabilir. Bu olumsuz durumlar uyku bölünmesine neden olabilir. Bu nedenle size dinlendirici ve derin bir uyku sağlayan rahat bir yatak bulmanız çok önemlidir. Konfor söz konusu olduğunda tepki verme yeteneği, sıcaklık kontrolü ve hareket aktarımı bakılması gereken temel faktörlerden bazılarıdır.

Yatak Çeşitleri Nelerdir?

Yatak satın alma sürecinde insanların sıkışıp kaldığı ilk yerlerden biri, hangi yatak tipinin kendileri için en iyi olduğunu belirlemektir. Herkesi %100 memnun edecek tek bir yatak tipi yok. Ancak alışverişe başlamadan önce farklı yatak malzemelerinin artılarını ve eksilerini karşılaştırmak size biraz fikir verebilir. Yüzlerce farklı yatak mevcut olmasına rağmen çoğu dört temel kategoriden birine girer: Klasik yaylı (ve paket yaylı), visco, lateks ve hibrit. Aşağıda her yatak tipine ilişkin temel bir genel bakış verilmiştir:

Yaylı Yataklar

Çocukken uyuduğumuz yataklar klasik yaylı yataklardı. Klasik yaylı yataklar, içinde genellikle birbirine bağlı yayların bulunduğu, yayların genellikle aynı kılıf içinde olduğu yataklardır. Genel olarak, kaliteli bir klasik yaylı yatak iyi bir kenar desteği sunar, tamamı visco veya lateks olan yataklara göre daha fazla hava alır (ve dolayısıyla daha serindir) ve sert yataklardır.

Günümüzün en popüler yatak çeşitlerinden biri olan paket yaylı yataklar, klasik yaylı yatakların güncellenmiş versiyonudur… ama daha iyidir. Peki neden?

Paket yay sistemli yataklar, yayların her birinin kendi kumaş kılıfında (cebinde) olduğu, yayların birbirinden tamamen bağımsız olarak çalıştığı yataklardır. Birbirinden bağımsız çalışan her yay, yalnızca o bölgeye uygulanan basınca tepki verir. Bu durum, yatakta uyuyan her kişi için yüksek düzeyde kişiselleştirilmiş destek sağlar.

Paket yaylı yataklar birbirinden tamamen bağımsız çalışan yaylar sayesinde partnerinizi rahatsız etmeden yatağınızda dönebilir veya uyku pozisyonunuzu değiştirebilirsiniz. Klasik yaylı yataklar ise bir bütün halinde hareket eder, bu nedenle dönme ve hareketler muhtemelen partnerinizi rahatsız edecektir.

Paket yaylı yatakların faydaları, özel destek, omurga hizalaması, minimum hareket aktarımı (çiftler için ideal), basınç tahliyesi ve tutarlı sertliktir.

Visco Yatak

Visco yatak, viskoelastik köpük olarak da adlandırılan özel bir malzemeden üretilir. Hem viskozdur, yani vücut ısısıyla temas ettiğinde yumuşar, vücut kıvrımlarına (hatlarına) göre şekil alır bu sayede ağırlığı eşit şekilde dağıtır, hem de tekrar geri esneyip orijinal şekline dönebilecek şekilde elastiktir. Yani ister yan, ister sırt üstü, ister yüz üstü uyuyun, viskoelastik köpük vücut şeklinize göre şekil alır ve herhangi bir baskı noktasına neden olmadan sizi rahat ettirir. Sırt üstü uyuyan biriyseniz, iyi bir bel desteği sunar; visco yatakların sırt ağrısı için en iyi yataklardan biri olmasının nedenlerinden biri budur.

Visco yatakların avantajı, geleneksel klasik yaylı yatakları acı verici veya rahatsız bulanlar için mükemmel bir çözümdür. Vücut ağırlığının yatağın yüzeyine eşit şekilde dağıtılması, vücudunuzun hassas ve ağrılı bölgelerindeki baskının hafifletilmesine yardımcı olur. Eklem ağrısı, artrit veya sırt ağrılarından şikayetçiyseniz bu yatak türünü düşünebilirsiniz.

Visco yatağın dezavantajı, yatak yüzeyinin vücudun şekline göre şekillenmesi sonucu uyuyan kişinin kendisini yatağa gömülü hissetmesidir. Vücudun bu şekilde yatağa gömülmesi, ısının yatağın içinde hapsolmasına yol açabilir. Bu da bazı kullanıcılar için aşırı sıcaklık hissine neden olabilir, özellikle de sıcak havalarda veya terleme eğilimi olan kişiler için rahatsızlık oluşturabilir.

Lateks Yatak

Lateks, kauçuk ağacının özsuyundan yapılır. Bu sütlü sıvı özsu (lateks), esnek, rahat köpük blokları halinde işlenir. Bu nedenle lateks yatak doğal bir üründür. Tamamen doğal bir lateks yatak sert kimyasallar içermez ve doğal olarak toz akarlarına ve küflenmeye karşı dayanıklıdır.

Diğer yataklar gibi lateks yataklarda çeşitli sertlik seviyelerinde üretilir. Bunlar, size yumuşak bir ‘batma’ hissi veren yumuşak bir yataktan, çok sert bir yatağa kadar çeşitlilik gösterir.

Lateks ve Visco Yatak Farkı

Lateks yatak doğal içeriğe sahip olmasıyla öne çıkarken, visco yatak ise tamamen kimyasal bir üründür. Lateksin en önemli dezavantajı biraz pahalı olmasıdır. Hem lateks hem de visco, yaylı yataklara göre daha iyi basınç düşürücü özelliğe sahiptir. Ancak kaliteli bir visco süngerin basınç düşürme özelliği latekse göre “biraz daha iyi” olabilir. His ve konfor karşılaştırması yapacak olursak; lateks’in tepki hızı (ağırlık kalktığında yatağın orjinal haline dönme hızı), visco’ya göre yüksektir. Bu yüzden lateks daha çok “yaylı yatak” hissi verir. Visco süngerin ise, hareket aktarımını azaltma özelliği latekse göre daha iyidir. Yani visco yatakta yatan eşler, lateks yatakta yatan eşlere göre birbirlerinin hareketlerinden daha az etkilenirler.

Hibrit Yatak

Hibrit yatak, yay (genellikle paket yay) üzerinde lateks veya visko konfor katmanının yer aldığı yataklardır. (Hibrit Yatak = Yay + Lateks veya Visco)

Hibrit yatak, her iki (yay ve visco/lateks) dünyanın da en iyisini (sert bir yatağın desteği (yay sayesinde) ve daha yumuşak bir yatağın konforu (visco ve lateks kat sayesinde) isteyenler için mükemmel bir seçimdir.

İdeal-yatak-Sertlik-dereceleri

Yatak Sertliği

Aradığınız sertlik seviyesini bildiğinizi düşünseniz bile açık fikirli olmanızı ve bir aralık denemenizi öneririz. Bir yatağın “sert” veya “yumuşak” tanımının gerçekte ne anlama geldiğini bilmenin tek yolu yatağın üzerine yatmaktır. Kıyafet bedenlerine benzer şekilde, yataklarda da yatak markaları arasında yumuşak, orta veya sert için herhangi bir standardizasyon yoktur. Kendi yatak testlerimizde yumuşak yatak seven insanlar olduklarını söyleyen iki arkadaşımız “sert” yatak olarak etiketlenmiş yatakları tercih ettiklerini fark etti. İnternette yatak araştırması yaparken ve yatak yorumları okurken, konforun özellikle mevzu bahis yatak ise farklı kişiler için farklı anlamlar ifade ettiğini unutmayın. Örneğin, birinin çok yumuşak olarak tanımladığı yatağı “orta sert” veya “çok sert” olarak değerlendirenler de var. Tercih ettiğiniz belirli bir marka için bir mağazada alışveriş yapıyorsanız, mağazada bulunan mevcut yatakların en sert olanını deneyin, ardından istediğiniz sertlik seviyesine ulaşana kadar giderek daha yumuşak yatakları deneyin.

Birçoğumuz yaylı bir yatakta uyuyarak büyüdük. Bu yüzden beynimiz ve vücudumuz biraz zıplayan bir yatağı sevmeye şartlandı. Bonel yaylı yataklarda sıçrama bulacaksınız. Ancak lateks katmanlara sahip hafızalı köpük veya tamamen lateks şilte, bazı insanların geleneksel iç yay sıçramasına tercih ettiği elastik yaylanma özelliğiyle bu batma hissini de ortadan kaldırabilir. Uykuya dalarken veya yatakta tek başınıza veya partnerinizle birlikte hareket ederken pozisyonlarınızı çok fazla değiştirirseniz, hem bobinler hem de lateks daha rahat hissedebilirsiniz.

Uyku Pozisyonuna Göre Doğru Yatak Seçimi

Yatak seçimi konusunda kendinizi rahat hissettiğiniz uyku pozisyonu önemli bir faktördür. Genel olarak konuşursak, üç yaygın uyuyan türü vardır: Yan, sırt üstü ve yüz üstü uyuyanlar. Kombine uyuyanlar olarak bilinen, uyku sırasında pozisyon değiştiren insanlar da vardır.

Her pozisyonun biraz farklı bir şekilde desteğe ihtiyacı vardır ve siz uyurken yatağınızın omurganızı aynı hizada tutması çok önemlidir.

Uyku pozisyonunuza göre yatak seçerken dikkat etmeniz gerekenler arasında yatak sertliği ve kullanılan malzemeler (yaylı, lateks veya visco) yer alır. Uyku pozisyonunuz vücudunuzun belirli bölgelerine baskı uyguladığı için yatağın sertliğinin omurgan hizanızı koruması önemlidir.

Sırt Üstü Uyuyanlar İçin En İyi Yatak

Sırt üstü uyuyanlar için orta sertlikte bir yatak uygun olur. Çünkü yatak çok sertse omuzlarınızda ve sırtınızın alt kısmında baskı hissedersiniz. Yatak yeteri kadar sert değilse (yumuşaksa) kalçalarınız yatağa gömülür ve omuzlarınızla aynı hizada olmayabilir, bu durum sırt ağrısına neden olabilir.

Yüz Üstü Uyuyanlar İçin En İyi Yatak

Yüz üstü uyuyorsanız yatak seçimi çok önemlidir, çünkü bu pozisyon sırt için en az desteği sağlar ve omurganın doğal duruşunu bozabilir.

Yatağınız çok yumuşaksa, karnınız ve kalçanız yatağa gömülecek ve sırtınıza baskı uygulayacaktır. Bu nedenle, karın bölgenizin çökmesini önleyen sert bir yatak seçmeniz önemlidir. Zayıf bir vücuda sahipseniz orta sertlikte bir sertlik tercih edebilirsiniz.

Paket yaylı ve hibrit yataklar, karın bölgesinde herhangi bir çökme yaratmadan vücudu dengede tutma konusunda da iyidir. Lateks yataklar çok fazla çökme olmadan iyi bir basınç tahliyesi sağlar.

Yan Uyuyanlar İçin En İyi Yatak

En yaygın uyku pozisyonu olarak kabul edilen yan uyku, daha iyi nefes alma ve sindirimin yanı sıra sırt ağrısının azalması gibi faydalar içerir. Ancak yatağınızdan yeterli destek alınmadığı takdirde yan yatarak uyumak omuz, kalça ve bel ağrısına neden olabilir. Bu nedenle yan uyuyanlar için orta yumuşaktan orta sertliğe kadar olan yatak seçimi uygun olacaktır.

Karışık Uyku Pozisyonlarında Uyuyanlar

Gece boyunca uyku pozisyonunuzu değiştiriyor musunuz? Visco yataklar vücudu sarması nedeniyle uyku pozisyonu değiştirirken hareket etmeyi zorlaştırdığı için uygun değildir. Harekete daha iyi tepki veren lateks yatak uygun olur, ancak hibrit yatak hem destek hem konfor sunması ile en iyi yatak seçimi olacaktır.

Kiloya Göre Yatak Seçimi

Ağırlık, yatak seçiminde büyük bir rol oynar çünkü destek, his, batma ve hatta soğutma gibi faktörleri etkileyebilir. Ayrıca, bir yatak, hafif bir kişi için, ortalama veya daha ağır bir uyuyan kişiye göre çok farklı bir his verecektir.

Vücut ağırlığı hususları genellikle uyku pozisyonuyla el ele gider ve bu faktörlerin her ikisini de birlikte düşünmeniz gerekir.

Kilonuza göre ideal sertlik seviyesini seçmek için aşağıdaki yönergelere bakalım:

Hafif (70 kilo’dan az) – Hafif kişiler için uyku pozisyonlarına bağlı olarak “yumuşak” ile “orta” sertlikte yataklar uygundur. Yan uyuyanlar muhtemelen yumuşak, sırt ve yüz üstü uyuyanlar “orta” sertlikte bir yatakla daha iyi destek sağlar.

Orta (70-105 kilo) – Ortalama kiloya sahip kişiler için “orta” ve “orta-sert” sertlikte yataklar uygundur. Yan yatıyorsanız sertlik derecesi 5 olan bir yatak en iyi hissi verebilir. Sırt üstü uyuyanlar muhtemelen 6 ile 7 arasında bir yatak derecelendirmesinden memnun kalacaklardır. Yüzüstü uyuyanlar muhtemelen 6 veya daha yüksek sertlik derecesine sahip yatağa ihtiyaç duyacaktır.

Kilolu Kişiler (105+ kilo) – Kilolu insanlar genellikle ekstra batmayı telafi etmek için daha sert bir yatağa ihtiyaç duyarlar, bu nedenle 7 veya daha yüksek sertlikte bir derece en iyisidir. Terleme problemi yaşıyorsanız daha fazla hava akışı için yaylı yatakları tercih edebilirsiniz.

Kişisel İhtiyaçlar

Doğru yatak tipini ve sertlik seviyesini seçmenin yanı sıra, yatak seçimi yaparken özel ihtiyaçları da dikkate almalısınız. İşte bazı genel sorunlar ve her birinde nelere dikkat edilmesi gerektiği:

Bel ve Sırt Ağrısı Olanlar İçin Uygun Yataklar

Bel, sırt ve boyun ağrısı olanlar için yatak seçimi doğru bir şekilde yapılırsa bu ağrılar en hafife indirgenebilir. Kişilerin bu bölgelerinde bir ağrı şikayeti bulunuyorsa yatak seçiminde bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Bel ağrısı bulunan kişilerin aşırı sert yataklarda yatması ağrılarının hissedilmesini kolaylaştırır.

Bu nedenle bel ağrısı olan insanlar daha orta seviyede sertliğe sahip olan yataklar tercih etmelidir. Bazı kişiler bu konuda yanlış bir algıya sahip olup sert yatakların bel ağrısına iyi geleceğini düşünür. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda daha orta seviye sertliğe sahip olan yatakların bel ağrısı olanlar için uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Bu konuda da farklı yatak türlerini denemeniz ve sertlik konusunda sizin için en uygun olanı bulmanız gerekmektedir.

Yıpranmış yatak kullanmak yerine daha yeni yataklar almanız bu rahatsızlığınız için iyi olacaktır. Aynı şekilde çok eski yataklarınızı kullanmamalı ve bunun yerine yeni nesil yatakları denemeniz önerilmektedir. Boyun ağrısı yaşayan insanların yan yatış pozisyonunda başlarının düşmemesi çok önemlidir. Yana düşen baş kısmı ağrıya neden olur ve gün boyunca boyun ağrısı çekersiniz.

Aynı şekilde sırt üstü vaziyette uyuyan kişilerin de baş kısımlarının yatağın arka kısmına sarkmamasına özen göstermesi gerekir. Alçak yastık her zaman iyi bir tercih olmayacağı için boynun pozisyonuna ve yatakla bulunduğu konuma göre uygun yastık tercihi yapılmalıdır. Boyun kısmındaki ağrıların azalması için iki ince yastık kullanılabilir.

Özellikle boyun ağrılarında yatak ve yastık arasındaki sertlik farkı son derece önemlidir. Sırt ağrısı yaşayan insanların daha yumuşak yataklar tercih etmesi ve aşırı sert yataklardan uzak durması gerekir. Çok sert yataklar sırtınızda acı ve ağrı hissetmenize neden olacağı için sağlıksız bir uyku sürecini beraberinde getirir. Bu yüzden sırt ağrısı çekenlerin yatağın yumuşaklık derecesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde sağlıksız bir uyku yaşarlar ve gün içinde ağrılarla baş etmek zorunda kalırlar. Aynı zamanda çok eskimiş bir yatak kişinin sırt ağrısı çekmesine neden olur ve onun rahat bir uyku süreci geçirmesini engeller.

Alerjik Bünyeler İçin Yatak Seçimi

Alerjisi olanlar nasıl bir yatak almalı? Sorusu pek çok kişinin yeni bir yatak alırken uzman kişilere sorduğu sorular arasındadır. Herhangi bir alerjisi olan kişiler yatak seçimi yaparken bu rahatsızlığına uygun bir yatak seçmelidir. Aksi halde alerjisi onun yatakta dinlenme ve uyku sürecinde huzursuz olmasına neden olur.

Toza alerjisi bulunan kişilerin yatak seçimi yaparken rahatsızlığına uygun bir yatak seçmesi gerekir aksi halde rahat olamazlar. Bu kişiler tozu üzerinde yapıştıran ve aşırı tozlanmaya neden olan yataklardan uzak durması lazımdır. Aksi halde yatakta sağlıklı bir uyku süreci geçirmeleri zorlaşır ve sürekli uykuları bölünür.

Çiftler İçin Uygun Yataklar

Çiftler için en iyi yatağı almak oldukça zor bir iş olabilir. Sadece uyku pozisyonunuza, ağrınıza ve kilonuza en uygun yatağı aramakla kalmıyor, aynı zamanda partnerinizin ihtiyaçlarına da uygun yatağı bulmalısınız. İki kişilik yatak alırken iyi bir yatak kenar desteğine sahip ve dönme/hareketlerini partnerine hissetmesini engelleyecek hareket izolasyonu sağlayan yatak (paket yaylı hibrit yataklar) tercih edilmelidir.

Ayrıca, bir partnerle yatıyorsunuz ancak yatak sertlik tercihleriniz farklı (örneğin, siz sert yatak tercih ediyorsunuz ancak eşiniz daha yumuşak bir yatak yüzeyi seviyor) olabilir. İki kişinin sertlik tercihleri ​​farklı olduğunda, uzmanlar genellikle kas-iskelet sistemi sorunları (bel ağrısı gibi) olan partner için en rahat olana yönelmenizi öneriyor. Sağlık problemi olmayan çiftler ise hem yumuşak hem de sert yatak tercihlerinde orta yolda buluşmaları yani orta-sert yatakları tercih edebilir. Şunu söylemeden geçmeyelim. Sert yataklar seks için daha iyidir çünkü çiftler sert yatak üzerinde daha kolay hareket edebilecektir.

Terlemeye Karşı En İyi Yataklar

Gece boyunca yatak yüzeyinde aşırı ısı hissediyorsanız veya terliyorsanız bunun nedeni yatağınızın havanın geçmesine izin vermemesi ve vücut ısınızı hapsetmesi olabilir. Terleme problemine karşı en iyi yatak, mutlaka özel bir ‘soğutma teknolojisine’ sahip olan değil, yalnızca en fazla nefes alma özelliğine sahip olandır.

Terleme sıkıntınız var ise, yatak seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk adım, ısıyı hapsetme özelliği ile ünlü visco yataklardan kaçınmanızdır. Doğal lateks, organik yün ve hindistan cevizi lifi gibi doğal malzemeler içeren yataklar sentetik alternatiflerine (visco veya klasik sünger) göre daha iyi havalandırma sağlar.  Ayrıca, yaylı ve hibrit yataklar nefes alabilir yapıları sayesinde ile vücut ısısı yüzeyden yaylar arasındaki boşluklardan geçmesine izin verdiği için daha serin bir uyku ortamı sunar.

Yatak Deneme Süreleri, İade Politikaları ve Garanti Süresi

Üzerinde uyumadan yatağınızın uygun olup olmadığını bilmek zordur ve isteyeceğiniz son şey, sevmediğiniz yeni bir yatağa bağlı kalmaktır. İyi haber şu ki çoğu şirket en az 100 gecelik iade süresi sunuyor. Herhangi bir gizli iade ücretinin olup olmadığını ve daha sonra başınızın ağrımasını önlemek için geri dönüşü nasıl yapacağınızı kontrol etmelisiniz.

Herhangi bir nedenle para iadesi yapabileceğiniz deneme sürelerinden ve iade politikalarından farklı olarak, garantiler daha uzun bir süre boyunca üreticiden kaynaklanan kusurları kapsar. Ancak sarkma, aşınma ve yıpranma gibi hasarların üretici kusuru olduğunu kanıtlamak zor olabilir. Yatak seçimi yaparken garantilerden ziyade iade politikalarına odaklanmanızı öneririz.

Yeni Bir Yatağa İhtiyacınız Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Yeni bir yatak alma zamanının geldiğini anlamak için dikkat edebileceğiniz birkaç uyarı işareti vardır;

-Düzenli olarak sabahları bel, sırt veya boyun ağrısı ile uyanmak

-Gece boyunca bir o yana bir bu yana dönüp durmak

-Yatağınızın biraz sarkmış veya topaklanmış olduğunu görmek

-Kendi yatağınızdan başka bir yatakta daha konforlu uyumak

yatak-ömrü

Yatak Ömrü

Çoğu yatağın ömrü 7-10 yıl arasındadır ancak bu, yatak türüne göre değişir. Yaylı yataklar 7-8 yıl ile en kısa yatak ömrüne sahiptir. Visko yataklar 10 yıla kadar dayanabilir, en uzun ömürlü yataklar ise 15 yıla kadar dayanabilen lateks yataklardır.

Detaylı bilgi için Yatak Ömrü Kaç Yıldır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Son söz

Hayallerinizdeki yatağı bulmaya çalışırken size bir tavsiyede bulunabilseydik, bu, özellikle SİZİN ihtiyacınız olan şeye odaklamanız olurdu. Yatak seçimi tamamıyla kişisel bir yolculuk, bu nedenle sizin için en önemli faktörlere ve nasıl uyuduğunuza dikkat edin. Bunu yaparsanız, tamamen size uygun bir yatağa ulaşacağınızdan hiç şüphemiz yok.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğru yatak sertliğini belirlemek için uyku pozisyonunuzu göz önünde bulundurmalısınız. Yan uyuyanlar basıncı azaltmak için yumuşak yatak, sırt ve yüzüstü uyuyanlar daha iyi omurga hizalaması için sert yatak seçenekleri tercih edebilir.

Hibrit yataklar sırt ağrısı için iyi bir seçim midir?

Evet, hibrit yataklar sırt ağrısı çeken kişiler için mükemmel bir seçim olabilir. Hibrit yatak, yayların (veya paket yay sistemi) destekleyici faydalarını visco veya lateksin konforuyla birleştirerek hem basınç tahliyesi hem de destek sunar.

Bir yatağın genellikle ne kadar dayanması beklenir?

Kaliteli bir yatağın ömrü genellikle 7 ila 10 yıl arasında değişebilir. Düzenli bakım ve yatak koruyucu kullanılması ömrünü uzatabilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir