Blog

Yatak Seçimi

Yatak Seçimi

Not: Site sahibi olarak kişisel araştırmalarım sonucu elde ettiğim bilgiler doğrultusunda bu yazı hazırlanmıştır. Yatak markası ve yatak modeli seçiminizde ilgilendiğiniz yatak markalarının yetkili satış danışmanlarından bilgi alarak yatak seçimi yapmanızı önermekteyim.

Sağlıklı bir uyku için doğru yatak seçimi yapmak çok önemlidir. Dinç bir şekilde güne başlamak için gerekli olan iyi uyku ancak doğru yataklarda mümkün olur. İnsanlar günlük hayatın koşuşturmasından sonra dinlenmek ve sağlığı için gerekli olan uykuyu almak için iyi bir yatağa gereksinim duyarlar. Herkesin evinde bulunan yataklar pek çok farklı özelliklere sahiptir.

Günün büyük bir bölümünü yatakta geçirdiğimiz için de yatak seçimini doğru bir şekilde yapmak gerekir. Yatak seçimi yaparken mümkün olduğunca büyük bir yatak seçmeye çalışın ve kendi vücudunuza uygun bir yatak seçin. Uyku kalitesini düşürmesiyle bilinen küçük yataklar özellikle uzun boylu insanlar için sıkıntı yaratabilmektedir.

Yatak genişliği 1 metreye yakın olmalıdır ve uzunluğu da kişinin boyundan 20 cm kadar uzun olmalıdır. Aynı şekilde yatağın yüzey kısmı omurganızı dik tutacak biçimde bulunmalıdır. Sıkı dokunmuş ve gözenekli bir yatak almaya özen gösterin. Geniş dokulu bir yatak sizin daha rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Yumuşak ya da sert bir yatak sizin kendi yatak tercihinizle alakalıdır zira insanların uyku için istediği yatak yumuşaklığı birbirinden farklıdır. Çok yumuşak ve çok sert yataklar rahat bir uykunun önüne geçebileceği gibi bazı ağrılara da neden olabilir. Bu sebeple herkesin rahat ettiği yatak sertlik derecesi farklı olsa da aşırıyı seçmemek gerekir. Bazı sert yataklar sırt ve bel ağrılarına sebep olabileceği için kişinin huzursuz olmasına neden olur.

Ahşap iskeletli yatak, yaylı ve yaysız yataklar sizin yatak seçimi yaparken karşılaşacağınız türler arasındadır. Bu yüzden yatak seçimi yaparken bu çeşitleri göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekmektedir. Sert şilteler için daha çok yaysız yataklar tercih edilirken yumuşak ve orta sertlikteki yataklar için yaylı yatak türü kullanılmaktadır.

Yatağınızın şeklini ve tarzınıza uygun olup olmadığını belirledikten sonra rahatlığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer yatağınız rahat olmazsa sağlıklı bir uyku uyumanız ve güne zinde başlamanız pek mümkün değildir. Yatağın rahat olması vücudunuzda ağrı hissetmemenize ve derin bir uyku uyumanıza destek olur. Bu yüzden yatağın modeli ve tarzı kadar konforlu olması da çok önemlidir.

Gün içinde stresli olmanızın en büyük nedenlerinden biri gece uykunuzu tam alamamanızdır. Bu yüzden rahat olmayan bir yatak sizin stresli bir gün geçirmenize, ağrı çekmenize ve uykusuz kalmanıza neden olur. Sadece güzel olduğu için ve görsel zevkinize hitap ettiği için bir yatağı tercih etmek son derece yanlıştır.

Yatağın rahatlığı kadar onun sağlam olup olmaması da son derece önemlidir. İlerleyen zamanlarda tekrar masraf olmaması açısından dayanıklı bir yatak almanızda fayda vardır. Aksi halde sağlam olmayan yataklar kısa bir süre sonra kırılır ya da yatak üzerinde bazı hasarlar meydana gelir. Yatak alırken yalnızca yatağın özelliklerine göre hareket etmemelisiniz.

Yatak seçimi yaparken odanızın genişliği ve şekli çok önemlidir çünkü yatağın ebatları buna uygun seçilmelidir. Odanın büyüklüğüyle orantılı olmayan bir yatak kulanım açısından sıkıntı oluşturabilir. Dar ve küçük bir odanız varsa buraya büyük bir yatak almak mantıksızdır. Büyük yatak odanın boyutuyla orantılı değilse yaşam alanınızı daraltarak hareket kabiliyetinizi sınırlar. Eğer bazı fiziksel rahatsızlıklarınız varsa bunlara uygun şekilde bir yatak seçmenizde fayda vardır. Doğru yatak seçimi sağlığınıza da olumlu etki yapacağı için eğer rahatsızlıklarınız varsa bunları göz önünde bulundurmalısınız. Özel tasarlanmış yataklar iskelet sisteminde bir rahatsızlığı olan insanlar için meydana getirilmiştir. Bu yüzden bu tip rahatsızlıklarınız varsa özel yapım yataklara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Horlama, reflü gibi hastalıkları olan insanlara özel olarak yastıklar tasarlanmıştır. Bu tarz rahatsızlıklara sahip olan kişiler uygun yastık ve yatak kullandığında daha rahat bir uyku süreci geçirirler. Omurganız için çok uygun olmayan aşırı yumuşak yataklar kullanmamaya özen gösterin.

Böylece iskeletiniz zarar görmez ve vücudunuzun gereken yerleri desteklenmiş olur. Yatağın diz bölgeleriyle beraber boyun, sırt, bel, baş kısımlarını desteklemesine özen gösterin. Bununla beraber vücut ağırlığınızda orantılı olan yataklar tercih etmeye özen gösterin aksi takdirde uyku esnasında rahat olamazsınız. Eskimiş yataklarınız yerine yenisini alın ve çökmüş yatak kullanmamaya dikkat etin.

Yatak seçiminde kişinin kilosu, boyu, yatış şekli gibi kendiyle ilgili özellikler göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı şekilde yatağın yapımında kullanılan malzeme, yatağın boyu ve genişliği, yatağın sertlik ve yumuşaklık derecesi yatak seçme konusunda dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. Kişi sağlıklı bir uyku süreci geçirmek ve dinlenirken de rahat olmak amacıyla bu tarz nitelikleri göz önünde bulundurmalıdır.

Gün içerisinde kişinin ruh halini ve vücudunun durumunu onun ne kadar dinlendiğiyle yakından ilgilidir. Verimli bir dinlenme ve uyku süreci gün içinde daha aktif olmayı sağlar. Bu yüzden kişilerin yaptığı işlerde daha başarılı olması için de uyku ve dinlenmeye özen gösterilmesi şarttır. Bu da doğru bir yatak seçimiyle mümkün olur.

Yatış pozisyonuna göre yatak seçimi

Yatak seçerken yatış pozisyonuna göre yatak seçimi yapmalı ve sağlıklı bir uyku için yatış şeklinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sürekli olarak yüz üstü uyuyanlar daha sert yapılı yataklar seçerse rahat bir uyku uyuyabilir. Sert yüzeyli modeller yüz üstü uyuyanlar için bedeni destekleyici yatak çeşididir. Bu yüzden yüz üstü uyuyanların bu tarz yatakları tercih etmesi daha sağlıklı bir yatak seçimi olacaktır.

Hareketli uyuyanlar uyku esnasında sürekli bir dönme ya da kıpırdama hareketlerinde bulunduğu için onların geniş bir yatakta uyuması gerekir. Dar yataklar çok hareketli yatan insanlar için uygun değildir. Kişi uykusu esnasında düşebilir ya da eliyle yatağın yanındaki eşyaları devirebilir. Bu yüzden hareketli insanlar geniş yataklar tercih ederse daha sağlıklı ve güvenli bir uyku uyuyabilir.

Sırt üstü uyuyanlar yumuşak yatak seçerse omurgaları için daha iyi olacaktır. Ancak genel olarak aşırı yumuşak yataklar çok sağlıklı olmadığı için bu yumuşaklığın makul seviyede olmasına özen gösterilmelidir. Sırt üstü uyuyan kişilerin yastık seçimine de dikkat etmesi ve boynunu çok yüksekte tutmayacak yastıklar kullanması gerekir.

Aksi takdirde boyun ağrıları ve duruş bozuklukları yaşanabilmektedir. Sırt üstü uyuyan kişilerin yatak genişliğine dikkat etmesi ve kendi fiziksel özelliklerine uygun bir yatak alması gerekir. Yatakta kolların ve bacakların açılması için genişliğin vücudunuzla orantılı olmasında fayda vardır.

Kiloya göre yatak seçimi

Kiloya göre yatak seçimi sağlıklı bir uyku için çok önemlidir çünkü kişinin kilosuyla orantılı olmayan yataklar uyku esnasında sorun çıkarır. Birçok kişi yatak satın alırken yalnızca onun tarzına ve boyutuna dikkat eder. Ancak yatak seçimi yaparken kilonuzu ve boyunuzu göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Genel olarak yatak boyutları kişinin boyuyla orantılı olsa da kilo konusunda böyle değildir. Kilonuzla orantılı bir yatak tercih etmezseniz hem yatak hasar görür hem de sağlıklı bir uyku uyumanız mümkün olmaz.

Fazla kilosu olan insanlar daha sağlam ve daha geniş yataklar tercih etmelidir. Aşırı kilosu bulunan kişilerin daha geniş yataklar tercih etmesi onların hareket kabiliyetini kısıtlamama açısından gereklidir. Bu kişiler uyku esnasında sağa ve sola dönerken herhangi bir sorun yaşamamak adına geniş yataklar tercih etmelidir.

Aynı şekilde bu insanların çok yumuşak yataklar değil daha orta seviyede yumuşaklığa sahip olan yatakları tercih etmesi gerekir. Kişilerin vücutlarının herhangi bir yeri boşlukta kalmamalı ve yatak boyutu buna göre ayarlanmalıdır. Bu kişiler fazla kilonun getirdiği bir sağlık problemiyle karşı karşıyaysa yastık seçimini de buna göre ayarlamalıdır. Kilo problemi olmayan insanlar ve zayıf insanlar herkesin tercih ettiği ideal sağlıklı yatakları alabilir. Her zaman geniş yatak daha konforlu bir uyku sağlasa da aşırı zayıf insanlar dilerse biraz daha dar yatak tercih edebilir.

Tek / Çift yatmaya göre yatak seçimi

Yatak satın alırken tek / çift yatmaya göre yatak seçimi yapmanız gerekir. Çünkü yatış esnasında tek yatmanız ya da biriyle beraber yatmanız hareket kabiliyetinizde değişiklikler meydana getirecektir. Yatakta biriyle yattığınızda daha zor hareket edersiniz ve sağa sola dönerken sorun yaşarsınız. Bu yüzden yatakta yalnız olmayacaksanız seçimi buna göre yapmalısınız.

Çift halinde yatacak olan kişiler daha geniş yataklar tercih etmeli ve bu yatak çift kişilik olmalıdır. Çift kişilik yataklarda dilerseniz daha geniş yataklar tercih edebilir veya standart boyutta olanları satın alabilirsiniz. Burada yanınızda yatan kişinin nasıl yattığı da çok önemlidir.

Eğer yanınızda uyuyan kişi çok hareketli ve uyku esnasında sürekli dönen biriyse daha geniş bir yatak almanızda fayda var. Aynı şekilde siz de hareketli bir uyku süreci geçiriyorsanız büyük ebatlı yataklar tercih etmelisiniz. Yatak boyu sizin ve yanınızda yatan kişinin boyuyla uygun uzunluğa sahip olmalıdır. Tek yatan kişiler dilerse klasik tek kişilik yatak boyutunu seçebilir ancak tek kişilik yataklarda da boyut farkı mevcuttur. Bazı tek kişilik yataklar daha geniştir ve bunun tercih edilmesi daha doğrudur. Genişliği bir metre ve daha fazlası olan yataklar rahat bir uyku için tek yatan insanların tercih etmesi gereken yataklardır.

Terleme problemi olanlar için yatak seçimi

Terleme problemi olanlar için yatak seçimi doğru bir şekilde yapıldığında terleme rahatsızlığının yarattığı sorunlar en aza indirilebilir. Vücut ısısı geceleri düştüğü için yatak tarafından ısı emilimi olur. Isının yatağa geçmesi, nevresim ve çarşaflar tarafından emilmesi gece saatlerinde gerçekleşir. Ancak bazı kişilerde bu ısının daha çok düştüğü gözlenir ve gece saatlerinde kişinin vücudunda aşırı terleme meydana gelir. Gece boyunca yatak daha sıcak olur ve vücut ısısı normalden daha düşük hale gelir. Yalnızca kişinin vücuduyla alakalı olmayan bu durum yatağın malzemesinden dolayı da ortaya çıkabilmektedir. Kişinin aşırı sıcak bir yatakta uyumasına neden olan bu malzemeler vücut ısısını çok emer ve içine hapseder. Bu yüzden yatağın daha çok ısınmasına neden olarak kişiyi yatış esnasında rahatsız eder.

Daha iyi bir hava sirkülasyonu sağlayan malzemeler sıcaklığı nötralize ettiği için kişiye daha rahat bir uyku sağlar. Vücut ısısını daha az emen bu malzemelerden yapılmış yataklar terleme problemi olan kişiler tarafından kullanılmalıdır.

Çok sıcak ve çok soğuk yataklar aşırı terleme problemi olan kişiler için uygun değildir. Bu yüzden bu kişilerin sıcaklıkları normal seviyede olan yatakları tercih etmesi gerekir. Sıcaklığı nötralize etme kapasitesine sahip olan yataklar bazı hastalıkların da neden olduğu aşırı terleme problemi olan kişilerin kullanımı için önerilir. Birçok yetişkinde görülen aşırı terleme sorunu rahat bir uyku uyumanın önüne geçmektedir. Bu yüzden kişilerin bu rahatsızlığının verdiği olumsuzlukları azaltmak adına doğru bir yatak seçmesi gerekir.

Gün içinde kişinin kendini halsiz hissetmesine neden olan bu problem sağlıklı bir uykuyu engellediği için yorgun düşmeye neden olur. Bununla beraber defalarca uykunun bölünmesine ve aralıksız bir uyku süreci geçirilmesinin önüne geçer.

Terleme sorunu ve sıcak basma gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin soğutma özelliğine sahip yatakları tercih etmesi gerekir. Kişinin daha çok terlemesine sebep olan soğutma özelliksiz yataklar ısıyı yatak yüzeyine hapsettiği için çok sıcak bir ortam oluşturmaktadır. Bu yüzden terleme problemine sahip olan kişilerin yatak seçerken kullanılan malzemeye önem vermesi gerekmektedir.

Bel, sırt ve boyun ağrısı olanlar için yatak seçimi

Bel, sırt ve boyun ağrısı olanlar için yatak seçimi doğru bir şekilde yapılırsa bu ağrılar en hafife indirgenebilir. Kişilerin bu bölgelerinde bir ağrı şikayeti bulunuyorsa yatak seçiminde bazı detaylara dikkat etmesi gerekir. Bel ağrısı bulunan kişilerin aşırı sert yataklarda yatması ağrılarının hissedilmesini kolaylaştırır.

Bu nedenle bel ağrısı olan insanlar daha orta seviyede sertliğe sahip olan yataklar tercih etmelidir. Bazı kişiler bu konuda yanlış bir algıya sahip olup sert yatakların bel ağrısına iyi geleceğini düşünür. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda daha orta seviye sertliğe sahip olan yatakların bel ağrısı olanlar için uygun olduğu ortaya çıkmıştır. Bu konuda da farklı yatak türlerini denemeniz ve sertlik konusunda sizin için en uygun olanı bulmanız gerekmektedir.

Yıpranmış yatak kullanmak yerine daha yeni yataklar almanız bu rahatsızlığınız için iyi olacaktır. Aynı şekilde çok eski yataklarınızı kullanmamalı ve bunun yerine yeni nesil yatakları denemeniz önerilmektedir. Boyun ağrısı yaşayan insanların yan yatış pozisyonunda başlarının düşmemesi çok önemlidir. Yana düşen baş kısmı ağrıya neden olur ve gün boyunca boyun ağrısı çekersiniz.

Aynı şekilde sırt üstü vaziyette uyuyan kişilerin de baş kısımlarının yatağın arka kısmına sarkmamasına özen göstermesi gerekir. Alçak yastık her zaman iyi bir tercih olmayacağı için boynun pozisyonuna ve yatakla bulunduğu konuma göre uygun yastık tercihi yapılmalıdır. Boyun kısmındaki ağrıların azalması için iki ince yastık kullanılabilir.

Özellikle boyun ağrılarında yatak ve yastık arasındaki sertlik farkı son derece önemlidir. Sırt ağrısı yaşayan insanların daha yumuşak yataklar tercih etmesi ve aşırı sert yataklardan uzak durması gerekir. Çok sert yataklar sırtınızda acı ve ağrı hissetmenize neden olacağı için sağlıksız bir uyku sürecini beraberinde getirir. Bu yüzden sırt ağrısı çekenlerin yatağın yumuşaklık derecesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Aksi halde sağlıksız bir uyku yaşarlar ve gün içinde ağrılarla baş etmek zorunda kalırlar. Aynı zamanda çok eskimiş bir yatak kişinin sırt ağrısı çekmesine neden olur ve onun rahat bir uyku süreci geçirmesini engeller.

Alerjisi olanlar nasıl bir yatak almalı?

Alerjisi olanlar nasıl bir yatak almalı? Sorusu pek çok kişinin yeni bir yatak alırken uzman kişilere sorduğu sorular arasındadır. Herhangi bir alerjisi olan kişiler yatak seçimi yaparken bu rahatsızlığına uygun bir yatak seçmelidir. Aksi halde alerjisi onun yatakta dinlenme ve uyku sürecinde huzursuz olmasına neden olur.

Toza alerjisi bulunan kişilerin yatak seçimi yaparken rahatsızlığına uygun bir yatak seçmesi gerekir aksi halde rahat olamazlar. Bu kişiler tozu üzerinde yapıştıran ve aşırı tozlanmaya neden olan yataklardan uzak durması lazımdır. Aksi halde yatakta sağlıklı bir uyku süreci geçirmeleri zorlaşır ve sürekli uykuları bölünür.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir