Uncategorized

Ankilozan Spondilit için en iyi yatak nasıl olmalı?

Ankilozan_spondilit_yatak_önerisi

Ankilozan spondilit, halk arasında bilinen adı ile kamburluk hastalığıdır. Omurganın hareketlerinin kısıtlanmasına yol açan iltihaplanma olarak geçer. Hareketi kısıtlanan omurga ve kalça kemiği zamanla sertleşir. Omurganız uyku sırasında desteklenmesinin ne kadar önemli olduğunu belirtmiştik. Ankilozan spondilit hastaları için en iyi yatak, en iyi yastık,  en iyi uyku pozisyonu nasıl olmalı konusunu ankilozan spondilitle ilgilenen doktorlarla görüşerek araştırdık.

Hastalar gece geç saatlerde artan ve sabaha kadar devam eden ağrılardan şikayet eder.  Haftalar ve aylar içinde ağrılar artar. Ankilozan Spondilit rahatsızlığına sahip olan kişilerde doğru yatak ve yastık seçimi ile sabahları hissedilen ağrılar da azalabilir. Ayrıca yatış pozisyonu, yatak ve yastık seçimi hastalığın ilerlemesini durdurmada önemli rol oynar. Hastaların çok ağır olmayan uyku öncesi yatak egzersizleri ile uyku kaliteleri arttırılabilir. Hafif egzersizler hayatlarının vazgeçilmezi olmalıdır.

Ankilozan spondilit hastaları için en iyi yatak nasıl olmalıdır?

Yatağımız aşırı sert veya yumuşak olmamalıdır. İçine gömülecek kadar yumuşak yatak kesinlikle olmamalıdır. Vücut basıncını eşit olarak dağıtacak omurganın düz halini koruyacak ortopedik bir yatak tercih edilmelidir. Omurganın kavisli şekilde kalmaması gerekir. Bu nedenlerle Ankilozan Spondilit hastaları için yüzeyi çok yumuşak ve içine gömülen düşük dansiteli visco yataklar önerilmemektedir.

Ankilozan spondilit hastaları için en iyi ortopedik yatak kişiye özel üretilmiş olanlardır. Kişinin ağırlığı, boyu gibi faktörleri göz önüne alınarak üretilen WellMatt yataklarını, uyku danışmanımızla gerekli bilgileri paylaşarak size uygun olan yatağı seçebilirsiniz.

Ankilozan spondilit hastaları nasıl yastık kullanmalıdır?

Ankilozan Spondilit hastaları yüksek yastıklardan kaçınmalıdır. Mümkünse ortopedik ve ince yastık kullanmalıdır. Bazı durumlarda yastıksız yatmak daha faydalı olabilir. Unutmayınız ki ankilozan spondilit hastalarında doğru yastık seçimi rahatsızlığınız kadar, kilonuza, yaşınıza ve uyuma pozisyonunuza da doğrudan bağlıdır. O nedenle WellMatt’ın uyku danışmanları doğru yastık seçiminizde yol gösterecektir.

Ankilozan spondilit hastaları için uygun yatış pozisyonları nelerdir?

Ankilozan spondilit hastaları yan yatış pozisyonlarından kaçınmalıdır. Cenin pozisyonu olarak bilinen yan yatış şekilleri omurganın eğik bir duruş kazanmasına, kalçalarda eklem sertliklerine neden olabilir. Ankilozan Spondilit hastalarına yüzüstü veya sırtüstü yatmaları tavsiye edilir. Bu şekilde sırttaki kamburluğu gidermeye ve kalçaların öne doğru kısıtlı kalmasını önlenmiş olur. Hastalığın başında olanlar yataktan kalkmadan önce en az 20-40 dk arası yüzüstü yatmalıdır. Hastalığın ileri safhasında olup kamburluğu artmış kişiler yüzüstü yatmakta zorlanabilir. Bu durumda süreyi 2-5 dk gibi kısa tutarak ama her gün dakikayı arttırarak devam edebilirler.

Ankilozan Spondilit hastaları için doğru yatağı seçmek diğer kişilerin doğru yatağı seçmesinden çok daha önemlidir. Ankilozan Spondilit için doğru yatak ve yastık seçimi sayesinde rahatsızlığın etkileri azaltılabilir veya ilerlemesi engellenebilir. Bu sayede de günlük yaşam konforunuzdan fedakarlık etmek durumunda kalmayabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir