Blog

Kiloya Göre Yatak Seçimi

kiloya-göre-yatak-seçimi

Yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus kiloya göre yatak seçimi diyebiliriz. Yatak şikayetlerinde başı çeken bel – sırt ağrıları çoğunlukla vücut ağırlığına uygun olmayan sertliğe sahip yatakta uyunmamasından kaynaklanmaktadır. Sağlıklı bir uyku için yatağın omuz, kalça gibi vücudunuzun basınç alan bölgelerinde oluşan yükü karşılayıp (fotoğrafta olduğu gibi) vücudunuzu rahatlatmalıdır.

Kilonuza uygun yatak seçimi yapmazsanız piyasada satılan en pahalı yatağı almış olsanız bile sağlıklı ve konforlu bir uyku hayal olacaktır.

“Yatak sertlik derecesi kaç olmalıdır” yazımızda uygun yatak sertliği konusunda detaylı bilgi öğrenebilirsiniz.

Kiloya Göre Yatak

Kiloya göre yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken konunun “yatak sertliği” olduğu öğrendik.

Peki kime ve neye göre “zayıf” veya “kilolu” yuz?

Boy ve kilo durumunuz esas alınarak Dünya Sağlık Örgütü’nün referans aralıklarını belirlediği vücut kitle endeksi hesaplaması ile çıkan sonuca göre zayıf veya aşırı kilolu olup olmadığınız ortaya çıkar. Genel olarak yetişkinlerde 58-105 kilo aralığı normal kilo olarak kabul edilir. 105 kilogram ve üzeri ise kilolu olarak sınıflandırılmıştır.

Kilolu veya zayıf olmayan kişilerin “orta” sertliğe sahip, zayıf kişilerin “yumuşak”, kilolu kişilerin ise “sert” yatak tercih etmeleri yapısal ve sağlık açısından doğru olacaktır.

Vücut ağırlığınıza uygun yatak seçimi için aşağıda yer alan blog yazılarımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Vücut Ağırlığının Yatağın Ömrüne Etkisi

Kilonuza uygun sertlikte yatak seçmek sağlıklı bir uyku sunacağı kadar aynı zamanda yatağın kullanım süresine de eder. Kilonuzun yatak tarafından dengeli şekilde karşılanması hem sizin hem de yatak için olması gerekendir.

Yatak satın alımından hemen sonra ortaya çıkan yatak çökmesi, yay çıkması vb. yatak problemleri yatağın imalat sürecinden veya kiloya göre uygun yatak seçilmemesinden kaynaklı olmaktadır. Örneğin kilolu kişilerin kilosuna göre “yumuşak” yatak kullanması vücut ağırlığının yatak tarafından tam olarak dengelenememesi ve eşit bir şekilde dağıtılmamasına neden olur. Bu durumda karşılaması beklenenden fazla yüke maruz kalan yatak kısa sürede deformasyona uğrar ve özelliğini kaybeder.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir