Blog

Sert Yatak Kimler İçin Uygundur?

sert yatak

Sert Yatak Nedir?

Yatak sertliği uyuyan kişilerin yatakta kendilerini yumuşak ya da sert hissetmelerinden değerlendirilmiştir. 1 ile 10 arasında derecelendirme yapılır. 1 en yumuşak yatağı 10 ise en sert yatakları simgeler.

Yatak sertliği 7 ve üzeri olan yataklar sert yatak olarak değerlendirilir. Sert yatağın diğer yataklara göre farkı ise vücuda daha fazla basınç vermesidir.

Sert Yatak Sağlıklı Mı?

Toplumumuzda genel kanı olarak yatak sert mi olmalı sorusu ile birlikte gelen sert yatakların en ortopedik yatak olduğu düşüncesi hakim. Her yazımızda dediğimiz gibi en iyi yatak kişinin fiziki özellikleri, uyku pozisyonu gibi durumlara göre değişmektedir. Dolayısıyla sert yatak kesinlikle sağlıklı yataktır veya yatak sert olmalıdır gibi bir düşünce/yorum doğru değildir.

Uzun süreli bel ağrısı olanların da sıklıkla sorduğu bir soru ”Bel ağrısı olan hastalar için sert yatak en iyisi midir?” Bu soruya bilimsel bir yaklaşım ile cevap veren bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Sert Yatak Kimler İçin Uygun?

Hangi sertlikte yatak seçiyorsanız seçin, özellikle kilonuzu dikkate almanız gerekiyor.

Sert yatakların uygun olduğu kişiler için de en önemli kıstas kilodur. Sert yataklar, vücut ağırlığına karşı en dirençli yataklar oldukları için kilolu kimseler için tavsiye edilir. Kilolarının yatak tarafından en iyi şekilde karşılanması ve ağırlıklarının da yatağın geneline yayılması açısından sert yatak seçmek, kilolu kimseler için doğru olmaktadır.

Kabaca kilonuz 100 kilo ve üzeri ise sert yataklar rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Tam tersi olarak da yumuşak yatakta kilolu bir kişi uyursa yatağın ortasına doğru oluşacak göçme sonucu vücudun rahat ve doğal pozisyonunu almasına engel olacak. Bu durumda bel ve sırt ağrıları gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek, aynı zamanda da konforlu bir uyku deneyimi olmayacaktır.

Eğer eşlerden ikisi de kilolu ise sert yatak tercihinde bulunmak gerekir. Bir taraf kilolu ise yataktaki dönme ve hareketlerden kaynaklı dalgalanmaların eşe olan etkisini minimize etmek için sert yatak seçmek gerekir. Yumuşak yatak kilolu olan eşin her hareket edişinde yatağın aşırı dalgalanmasına neden olacağı diğer eş bu durumdan ciddi rahatsızlık duyacaktır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.