Blog

Sert Yatak Kimler İçin Uygundur?

sert yatak

Sert Yatak Nedir?

Yatak sertliği uyuyan kişilerin yatakta kendilerini yumuşak ya da sert hissetmelerinden değerlendirilmiştir. 1 ile 10 arasında derecelendirme yapılır. “1” en yumuşak yatağı, “10” ise çok sert yatağı ifade eder.

Yatak sertliği “7” ve üzeri olan yataklar sert yatak olarak değerlendirilir. Sert yatağın diğer yataklara göre farkı ise vücuda daha fazla destek vermesidir.

yatak sertlik dereceleri
yatak sertlik dereceleri

Sert Yatak Sağlıklı Mı?

Toplumumuzda genel kanı olarak yatak sert mi olmalı sorusu ile birlikte gelen sert yatakların en ortopedik yatak olduğu düşüncesi hakim. En iyi yatak kişinin uyku pozisyonu, kilosu, bel-sırt vb. sağlık problemleri olup/olmadığı ve kişisel tercihlerine göre değişmektedir. Dolayısıyla sert yatak kesinlikle en iyi ve sağlıklı yataktır veya yatak sert olmalıdır gibi bir düşünce/yorum doğru değildir.

Uzun süreli bel ağrısı olanların da sıklıkla sorduğu bir soru ”Bel ağrısı olan hastalar için sert yatak en iyisi midir?” Bu soruya bilimsel bir yaklaşım ile cevap veren bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Sert Yatak Kimler İçin Uygun?

Yatak sertliği seçiminde özellikle kilonun dikkate alınması gerekiyor. Çünkü yatak vücut ağırlığı yatak yüzeyinde basınç oluşturur. Yatak kendisine gelen bu basıncı desteklemelidir.

Sert yatakların uygun olduğu kişiler için de en önemli kıstas kilodur. Sert yataklar, vücut ağırlığına karşı en dirençli yataklar oldukları için kilolu kişiler için tavsiye edilir. Vücut ağırlığının yatak tarafından en iyi şekilde karşılanması ve basıncın yatağın geneline yayılması için sert yatak seçmek, kilolu kişiler için doğru yatak seçimi olacaktır.

Sert-Yatak-Avantaj-ve-dezavantajları

Kabaca kilonuz 100-110 kilo ve üzeri ise sert yataklar rahat bir şekilde uyumanızı sağlayacaktır. Tam tersi olarak da yumuşak yatakta kilolu bir kişi uyursa yatağın ortasına doğru oluşacak göçme sonucu vücudun rahat ve doğal pozisyonunu almasına engel olacak. Bu durumda bel ve sırt ağrıları gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek, aynı zamanda da konforlu bir uyku deneyimi olmayacaktır.

Eğer eşlerden ikisi de kilolu ise sert yatak tercihinde bulunmak gerekir. Partnerlerden biri kilolu ise yataktaki dönme ve hareketleri uyku partnerine etkisini minimize etmek için sert yatak seçmek gerekir. Yumuşak yatakta kilolu partnerin her hareketi yatağın aşırı dalgalanmasına neden olacağı uyku partneri bu durumdan ciddi rahatsızlık duyacaktır.

En Sert Yatak Hangisi?

Yatak markalarının en sert yatak modelleri;

Yatsan: Switzerland Premium Çift Taraflı Yatak, Serta Bowery Çift Taraflı Yatak, Switzerland Original Çift Taraflı Yatak

İşbir: Coco Dream, Troia

Bambi: Thermic Prime Yatak, Golden Prime Yatak, Comfort Balance Yatak, Fornea Yatak, Pineda Yatak

Yataş: Prestige Prime, Orthopedic Support, Aqua Nova

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir