Blog

Visco Yatakların Özellikleri

Eniyiyatak.com uyku danışmanlarına en çok sorulan soruların başında “Visco yatak mı yaylı yatak mı daha iyidir” sorusu gelmektedir. Her iki yatak tipinin kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle en iyi yatak, kişinin özelliklerine göre seçilmiş yatak olacaktır. Bu yazımızda visco yatakların olumlu ve olumsuz özelliklerini anlatmaya çalışacağız.

Visco Yatakların Olumlu Yanları

Destek ve Rahatlık

Visco yatakların öne çıkan özelliklerinden biri vücudun şeklini alma biçimidir. Siz yatak üzerinde uzanırken, vücudunuzun yatağa yavaşça gömüldüğünü hissedersiniz. Aniden kalktığınızda ise, vücudunuzun şeklinin yatak yüzeyindeki izini fark edersiniz (fiziksel hafıza).  Aşağıdaki kısa videodan visco yatağın üzerinden kalkan tahta maket insanın şekline verdiği tepkiyi izleyebilirsiniz.

Fakat, bir süre yatak üzerinde kalmaya devam ederseniz, (diyelim ki bütün gece boyunca), yatak vücudunuzu sarmalar.

Yatağın vücudu sarmasının sonuçları şunlardır:

*Baskı noktalarından gelen rahatlama

*Daha iyi sırt desteği

Eğer aşırı derecede sert bir yatakta uyuduysanız, sabah uyandığınızda tüm gece boyunca baskıya maruz kalan diz, kalça ve omuz gibi yüksek basınç bölgelerinde oluşmuş ağrıyı bilirsiniz. Visco yataklar bu kısımlarda direnç oluşturmak yerine vücut ağırlığını eşit derecede yatak genelinde yaydığı için baskı noktalarında rahatlama sağlar.

Benzer nedenlerden dolayı, visco yataklar sırt ağrısı çeken ve/veya biraz daha sırt desteğine ihtiyaç duyan kişiler için oldukça faydalıdır. Visco yataklar vücudunuzun doğal şeklini aldığı için (videoda izlediğiniz gibi) eşit destek sağlayarak omurganızın düzgün bir şekilde durmasına imkan verir.

Alerjik Değildir (Hipoalerjen)

Geleneksel yaylı yataklar, kir ve tozun birikebildiği çok fazla açık alana sahiptir. Bu durum toza alerjisi olan veya astım rahatsızlığını olan kişiler için ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Visco yataklar yaylı yataklara göre daha yoğun ve kapalı bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yaygın yatak odası alerjenlerine direnç konusunda hipoalerjenik olarak kabul edilirler.

Az Hareket Transferi ve Ses

Partnerinizin hareketlerinden dolayı bölünen uykunun sorumlusu yatağın bu hareketi yatak geneline transfer etmesi ve yatağın yaylarından kaynaklı oluşan sestir. Eğer partneriniz ile birlikte uyuyorsanız, partneriniz gece boyunca hareket ettiğinde, döndüğünde veya yataktan kalktığında visco yataklar bu hareketleri hissettirmez, dolayısıyla uykunuzun bölünmesini engeller. Visko yataklar doğal yapısı sayesinde hareketleri iletmez ve ses oluşturmaz.

Visco yatak uyku sırasında yatakta ki hareketleri en iyi absorbe eden yatak tipidir. Bu yüzden çiftler için ideal yatak tiplerinden biridir.

Satın Alma Kolaylığı

Visco yatak almanın faydalarından birisi de  kesinlikle fiyatı diyebiliriz. Artık eskisi gibi yatak mağazasına gidip yatak seçmek zorunda değilsiniz. Sadece internet üzerinden yatak satışı yapan yatak markalarından kendinize uygun visco yatak alabilirsiniz. Fiziki mağaza maliyetleri olmadığı için internetten satış yapan yatak siteleri yatakları ekonomik fiyatlara satabiliyor. Yaylı yatakların aksine visco yatakların vakumlu şekilde paketlenip kutu içinde gönderilebilmesi kargo maliyetinin düşük olmasını sağlıyor.

Visco Yatakların Olumsuz Tarafları

Visco yatakların bir çok önemli avantajı bulunmasına karşın, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Kısaca bakalım;

Isıyı Tutma

Kendisine uygun visco yatak almayan ya da almaması gerektiği halde visco yatak alan kişilerin temel şikayeti terletme sorunu yaşamalarıdır. Visco malzeme, yapısı gereği üzerindeki ağırlığın şeklini alır. Bu yüzden tamamen visco malzemeden yapılmış bir yatakta uyunması halinde kişi yatağın içine gömülür. Gömülme nedeniyle yatak içinde yeterli hava dolaşımı sağlanamadığı için kişi terlemeye başlar. Özellikle yüz üstü uyuyanlar veya kilolu insanlar için sadece visco süngerin kullanıldığı yataklar terleme sorununa neden olur.

Paket yay sistemi ile birlikte visco destek katmanın kullanıldığı hibrit yataklar yeterli hava dolaşımını yatak içinde sağladığı için terleme şikayeti ortadan kalkar.

Kötü Koku Salımı 

Visco yataklar, poliüretan köpükler gibi, bazı kimyasal maddelerin karışımından yapılır. Bu yüzden imalat kaynaklı yatak içerisinde kimyasal koku birikir. İnternette satılan ve kutu içinde vakumlu ambalajlarda müşteriye gönderilen visco yataklar kutusu ve ambalajından çıkarıldığında ortama yoğun bir koku salabilir. Bu yüzden bir kaç gün iyi havalandırılan bir oda da yatağı bekletmeniz kötü kokunun çabuk kaybolmasına yardımcı olur.

Yatış Pozisyonuna Göre Visco Yatak Seçimi” Yazımızı da Mutlaka İnceleyin.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir