Blog

Bambu Yorgan Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Zihinsel ve fiziksel sağlık için iyi uyumak oldukça önemlidir. Uyku kalitesini arttırmaya yönelik yorgan seçimine önem vermek lazımdır. Yazımızda bambu yorgan nedir başlığı altında bilgi vermeye çalışacağız.

Özellikle bambu yorgan gibi yorgan türleri konforu bir adım daha öteye taşır. Yorgan alışverişi sırasında mutlaka dikkate alınması gereken şeyler ise şu şekilde sıralanıyor.

Dolgu Malzemesi Seçimi: Yaşadığınız yer çok soğuksa yorgandan iyi bir ısıtma performansı alamayabilirsiniz. Sıcak bir coğrafyada yaşamanız halinde ise kullandığınız yorganın ısı verme imkanı yüksek olursa konfor olumsuz anlamda etkilenebilir.

Bambu Yorganların Faydaları: Sürdürülebilirliğe önem verenler açısından ideal olacak bu yorgan tipi, vücudun nefes almasına katkı sağlar. Öte yandan yumuşak bir yapıya sahip olmaları diğer ürünlere göre daha avantajlı olmalarına neden olmaktadır.

Dört Mevsim Yorganlar: Uyku sırasında oluşan vücut sıcaklığının uyumaya doğrudan etkisi olduğu bilinen durumlar arasındadır. Bu tarz yorgan tipleri ise her mevsime uyum sağlayabiliyor. Soğuk havalarda bu tür yorganları iki kat, sıcak havalarda ise çift kat olarak kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Temizlik: Aynı zamanda yorgan seçimi yapılırken düzenli olarak kolay bir şekilde temizlenebileceğine de emin olmak gerekir. Örneğin bazı ürünler rahatlıkla çamaşır makinesinde yıkamaya müsait olurken, bazıları ise elde yıkamaya daha uygundur. Özellikle bu anlamda herhangi bir zorluk çekmemek için öncelikli olarak bu durumu incelemenizde fayda var.

Bambu Yorgan Nedir?

Bambu yorganlar, konforlu yapısı ve estetik yönüyle iyi bir yorgan seçimi yapmaya olanak sağlar. Bambu yorganlar cilde nefes aldıran özelliği sayesinde diğerlerinden daha avantajlı bir yapıya sahiptir. Yüksek nem çekme özelliğine sahip olan bu yorganlar terletmeden çok daha iyi bir uyku çekmeye neden olur.

Bambu dokusu sağlığa zararsız bir yapıya sahip olduğundan dolayı uzun süreli kullanımda bile herhangi bir şikayetin oluşmasına neden olmaz. Sağlıklı yapısıyla ön plana çıkan bu tarz yorganlar doğada tüketilebilir bir maddeden üretildiğinden dolayı çevreye de zararsızdır. Ürün aynı zamanda hafif ve yumuşak dokusuyla diğer seçeneklerden daha avantajlı bir hale gelmektedir. Ergonomik özelliklere sahip olan bambu yorganlar ipeksi dokusuyla cildi tahriş etmez. Gece boyunca iyi bir nem transferi sağlayarak kesintisiz bir uyku planı sunuyor. Bambu yorganlara kuru temizleme yapılabildiği gibi kurutma makinesinde de kurutulabilir.  Ancak öncelikli olarak bu tarz yorganlara kuru temizleme yapılması tavsiye edilir. Çamaşır makinesinde ise 30 derece sıcaklıkta normal program üzerinde yıkanabilir. Aynı zamanda ütülenmemesi gerekir. Zira bazı yorganların ütü nedeniyle renginde solmalar görülebilir.

Bambu Yorgan Avantajları

Bambu yorganın avantajları ise çok daha yumuşak, hafif ve nem önleme özelliği sunmasıdır. Bu nedenle soğuk kış aylarına çok daha uygun seçenekler arasında yer alır. Öte yandan bu yorgan tipi bebek ve çocuklar içinde ideal özelliklere sahiptir. Yapısı nedeniyle bebeklerin ve çocukların çok daha konforlu bir uyku çekmesini sağlar. Vücuda zarar vermeyecek doğal malzemelerden üretildiğinden dolayı küçük çocuklar içinde uygundur. Ürün sağlıklı yapısının yanı sıra çevreye zarar vermeyecek bileşenlere sahip olduğundan dolayı rahatlıkla tercih edilebilir.

Bambu lifleri doğal liflerden farklı üretime tabi tutulur. Örneğin pamuk lifleri için ekstra bir işleme gerek duyulmadan üretim sürecine girilirken, bambu liflerinde çözülme işlemi yapılmakta viskoz hale getirilmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak bambu liflerinin diğer liflere nazaran üretim süreci boyunca farklı işlemlerde gördüğünü belirtmek gerekir. Özetle bambu yorganlar küçük büyük her yaş kitlesi için sağlıklı yorgan seçenekleri arasında bulunmakta olup vücuda zararsız bileşenleriyle uzun vadede de gönül rahatlığı içinde kullanılabilmektedir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir