Bucca

Bebek yatağı ne zaman alınmalı?

bebek-yatağı-ne-zaman-alınmalı

Her annenin aklında olan soru bebek yatağını ne zaman almalıyım.  Beşikten yatağa geçiş diye adlandırılan bu süreç çocuklar için önemlidir. Bizler bile değişikliğe adapte olmakta zorlanırken onların hemen alışmasını beklemek yanlıştır. Genel olarak 2 ile 3.5  yaş uyku düzeni oluşturmaya başladığınızda beşiğin değişimi söz konusu oluyor. Ama unutmayalım ki 2 yaş sınır değildir. Her çocuk kendi has özellikler taşır ve çocuğun bu duruma hazır olması çok önemlidir.

Beşiği bırakmanızı işaret eden şeyler,

  1. Beşikten tırmanması

Parmaklıklı beşikte çocuğunuzun göğüs hizası ile parmaklıklar eşitlendiyse bu bir işaret olabilir. Yaşları büyüdükçe merak duyguları ve motor becerilerinin artması ile beşikten kendileri çıkması an meselesidir. Düşüp bir yerlerini acıtmalarını istemeyiz. Engel koymak yerine önünü açmakta fayda var.

  1. Beşik küçük gelmeye başlamış olabilir

Uyku esnasından sağa sola çarpmalar, boy olarak beşiğin kısa gelmesi çocuğunuz için can sıkıcı olabilir. geçiş süreci için en önemli göstergelerden biridir.

  1. Çocuğunuzun kendinin yeni bir yatağa geçmek istemesi

Kolay kolay gelmeyecek bir fırsat. Kendi istemişken bir an önce istediği yapın derim J

  1. Tuvalet alışkanlığı kazandığında

Kendi ihtiyaçlarını görmeye başladıklarında geceleri sizi uyandırmadan tuvalete gidebilirler. Parmaklıktan atlamak yerine kolayca inebilecekleri bir yatak işlerine yarar.

  1. Yeni bir kardeş geliyorsa

Beşiğini yeni kardeşine verecek olması hassas bir konu. Kendini kötü hissedebilir. Çocuğunuzla büyüdüğünü artık yatağa sığamayacağı için ona abla abi yatağı almayı teklif edebilirsiniz.

Sonuç olarak yatak değişimine karar verdiniz. Peki bebek yatağı nasıl olmalı?

Karyolasını uzun süre kullanması düşünüyorsanız yetişkinlere uygun olanlardan seçebilirsiniz. İsterseniz son zamanlarda moda olan büyüyen yatakta tercihiniz olabilir. Fakat yatağının ortopedik olmasına dikkat edin. Doğal malzemelerin kullanıldığı, çocuklara uygun olan standartlardan geçmiş öncellik tercihiniz olabilir. Bucca Yatak koleksiyonumuzun da en çok tercih edilen bebek ve çocuk yataklarımızı inceleyebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuz, hem tamamen doğal bir yatakta uyurken kemik gelişimi için de en doğru konforu hissediyor olacaktır.

Beşikten yatağa geçiş sürecinde neler yapabilirsiniz?

Tüm değişiklikleri bir anda yapmamanızı tavsiye ederiz. Süreci en az 3 ay içine yayabilirsiniz. Odayı hazırlarken çocuğunuzun fikirlerini de önemseyip onunla birlikte alışveriş yapabilirsiniz. Böylece aidiyet duygusu artacaktır. Eski yatağı ile yeni yatağın konumunun aynı olmasına özen gösterin. Yeni yatağında güvenliğini kontrol edin. Yatağın kenarında ulaşabileceği prizleri kapatın. Sağa ya da sola dönerken düşmesini engelleyecek ekipmanlar kullanabilirsiniz. Uyku öncesi rutinlerine sağdık kalın.  Bunların dışında eğlenceli bir şeyler daha yapabilirsiniz. Yeni yatağın gelişini kutlamak amaçlı bir pijama partisi düzenleyebilirsiniz. Belki arkadaşlarını da çağırmak hoşuna gidecektir. Eşinizle konuşurken en sevdiği arkadaşının artık kendi yatağında yattığından bahsedip ne kadar büyümüş diyerek size kulak misafiri olmasını sağlayabilirsiniz. Belki işin içine en sevdiği çizgi film karakterini dahil edebilirsiniz.

Süreçte sakin, sabırlı ve hoşgörülü olmanız gerekir. Miniklerinizin huzurla uyuması için siz de biz de elimizden geleni yapıyoruz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir