Blog

Çift Kişilik Yatak Ölçüleri

Yatak odası dekorasyonunun en önemli parçalarından biri yataklardır. Uyumak için doğru yatak seçiminin yanı sıra yatağın ana malzemesi ve boyutlarına da dikkat edilmesi gerekir.

Doğru yatak ölçüsü belirleyerek çok daha konforlu bir uyku planı oluşturabilirsiniz. Genel olarak yatak seçimi yapılırken bazı durumların mutlaka ön plana alınması gerekir.

Yatak Seçimi

Yatak seçimi yapılırken dikkat etmeniz gereken konular arasında odanın büyüklüğü, uyuyacak kişilerin yapısı, uyku alışkanlıkları gibi konular bulunur. Yatağın boyutlarını belirlerken bir başka önemli nokta ise ölçüm sistemidir. Avrupa ülkelerinde metrik sistem kullanılırken, ABD gibi ülkelerde ise ana birim farklı olacaktır. Bu nedenle Avrupa ve Amerika’da yatak boyutlarının aynı birimler üzerinden hesaplanmayacağını bilmeniz gerekir.

Çift Kişilik Yatak Ölçüsü

160X90: Çift kişilik yataklar arasında en küçük olanlardan biri 160X90 olandır. Eğer küçük bir yatak odanız bulunuyorsa bu yatak tipi sizin için daha uygun olacaktır.

160×200: Çift kişilik yatak çeşitleri arasında en fazla tercih edilenlerden biri olarak bilinir. Genel olarak çift kişilik yatak ölçüleri arasında en ideal tip olarak tanımlanır. Ancak bu tip daha çok büyük yatak odaları için uygundur. Yatak ölçüsü arttıkça yatak odasındaki alanda giderek daralmaya başlar. Bu nedenle bu yatak tipini bu durumu göz önüne alarak incelemeniz önerilir.

180X200: Diğer yatak tiplerini küçük buluyorsanız bu yatak ölçülerine sahip yatakları incelemeye başlayabilirsiniz. Geniş bir yatak her daim ideal olduğundan dolayı bazı kişilerin sıklıkla yöneldikleri arasındadır. Tabi yine bu yatak tipinin de yalnızca büyük odalar için uygun olduğunu belirtmekte fayda var.

Yatak Kalınlık Ölçüleri

En ve boy ölçüsüne karar verildikten sonra diğer önemli konulardan biri de yatağın kalınlığıdır. Standart olarak belirlenmiş olan yatak kalınlık ölçüsü yoktur. Bu daha çok yatak modeli hesaba katılarak belirlenir. Bir kişinin yatağı rahat bir şekilde kullanacağı özelliklere sahip olması gerekir. Bu yükseklik ise genel olarak 40 cm ile 55 cm arasında tanımlanır. Eğer almayı düşündüğünüz yatak süngerse çok kalın bir yapıya sahip olması bir şey ifade etmeyecektir. 20 cm kalınlığa sahip olan bir yatakta bu anlamda ideal olabilir. Ancak daha rahat bir uyku çekmek ve vücut ağrılarını bitirebilmek için sert yapıya sahip olan yatak modellerinde karar kılabilirsiniz. Bu tarz yatak tipleri aynı zamanda uygun bir yastık modeli ile kullanıldığı takdirde çok daha konforlu uyku çekmenize yardımcı olacaktır.

Yatak Tipleri

Günün önemli kısmı uykuda geçtiğinden dolayı yatak seçiminin özenli şekilde yapılması gerekir. Yatak alışverişi sırasında ebatların mutlaka göz önünde bulundurulması lazımdır. Dekorasyonda konum ve yatak odası tasarımında uygulanacak olan tarzın yanı sıra, ihtiyaçlarında ön plana çıkarılarak bir seçim yapılması tavsiye edilir. Çift kişilik, bir buçuk ve tek kişilik yatak modelleri mevcuttur. Yetişkinlerden çocuklara kadar oluşturulan yatak modellerinde kendinize uygun yatak tipini belirlemeniz gerekir.

Yatak ebatları, en ve boya göre farklı türlere ayrılır. Ağırlıklı olarak çift kişilik ve tek kişilik yatak bazaları var olduğu gibi, bir buçuk kişilik olacak farklı türden yatak türleri de mevcuttur. Kısacası her boyutta yatak tipi ve baza ölçüsü bulunabilir. Eğer bir baza sipariş etmeyi düşünüyorsanız, yatak ölçülerine baz alarak firmayla bağlantıya geçmeniz gerekir.

Doğru Yatak Seçimi Neden Önemlidir?

Kaliteli bir uyku için iyi bir yatağın önemi büyüktür. Çünkü uyku sırasında vücut tamamen dinlenmeye geçtiğinden dolayı kendinizi fiziksel ve psikolojik anlamda iyi hissedebileceğiniz yatak tiplerinde karar kılmalısınız. Eğer yatağınız iyi değilse uyandığınızda kendinizi çok daha yorgun hissedebilirsiniz. Ek olarak gün içinde halsizlik sorunlarıyla boğuşmanız da kaçınılmaz hale gelebilir.

Tabi kötü yatak seçiminin getirileri yalnızca bunlardan ibaret değildir. Aynı zamanda bu seçimin sonucunda gün içinde bel, boyun ve sırt ağrılarıyla karşı karşıya kalmanız olasıdır. Ortalama bir insan ömrünün üçte birlik kısmını uyuyarak geçirdiğinden dolayı yatak seçiminin de her daim özenli bir şekilde yapılması doğru olacaktır. Konforlu bir uyku dönemi, iyi bağışıklık sistemi, sağlıklı bir iskelet yapısı ve psikolojik anlamda olumlu getiriler için doğru yatak ölçüsü seçimi ve yatak tipi belirlemeniz önem taşır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir