Blog

Lateks Yatak Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Lateks Yatak Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Lateks, yatak sektöründe son zamanlarda kullanılmaya başlanan en konforlu ve doğal ürünlerden biridir.

Kauçuk bitkisinin sütünden elde edilir. Bu sütümsü sıvı hava ile temas ettiğinde köpük haline gelir, Lateks ismini alan bu malzeme, kalıplarda bloklar haline getirilir ve yatak üretiminde kullanılır. Lateks yatakta bulunan hava kanalları doğal klima görevi görmektedir. Lateks bloklarının bağımsız hareketi sayesinde yan yana yatan iki kişi birbirlerinin hareketlerinden rahatsız olmadan uyuyabilirler. Her kiloda insanın rahat uyuyabileceği son derece konforlu bir yataktır. Sentetik malzeme olmaması nedeni ile bebek ve çocuk yataklarında çok rahatlıkla kullanılmaktadır.

Uyarı! PU lateks veya lateksit olarak bilinen ve sentetik malzemeler kullanılarak imal edilmiş uyku ürünleri “Doğal malzemeden imal” açıklaması ile “Lateks” adı altında satılabilmektedir. %100 doğal malzeme kullanılarak üretilmiş lateks uyku ürünleri kauçuk ağacı özü (sütü) kullanılarak üretilmiş olanlardır. Lateks yatak veya yatak pedi satın alırken ürün sertifikasını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Lateks Yatak Özellikleri Nelerdir?

  • Hava geçirgenliği vardır,
  • Bakteri barındırmaz,
  • Orta yumuşak bir konfora sahiptir,
  • Vücut basınç bölgelerinizi doğru orantılı destekler,
  • Omurga dostu,
  • Çevre dostudur,
  • Uzun ömürlüdür,
  • Hiçbir şekilde koku yapmaz

Lateks Yatak Kullanmanın Faydaları Nedir?

Lateks malzemenin, kas yapısı üzerinde rahatlatıcı ve dinlendirici bir fonksiyonu vardır. Dünyada kabul gören sağlıklı bir ham maddedir çünkü tamamen doğaldır. Çok sert veya çok yumuşak bir yatak omurgayı olması gerektiğinden farklı bir pozisyona getirir ki bu da huzursuz uykuya ve ağrılara sebep olur. Ancak bu olumsuz durum doğal lateks yataklarda karşınıza çıkmaz ve size maksimum rahatlığı sunar. Bununla birlikte hava geçirgenliği yüksek yapısı sayesinde uzun yıllar sizi ferahlatan ve yatak bakterilerinden uzak tutan konforu olacaktır.

Lateks Yatak ile Visco Yataktan Hangisi İyidir?

Dengeli şekilde basıncı dağıtma özelliğine sahip Visco ve Lateks malzemeler temelde üretim şekilleri ve birkaç yapısal özellikler bakımından farklılık göstermektedir.

Visco, içeriğinde kimyasal bulunan, vücudu saran, yattığınızda biraz daha gömülme hissi yaratan sizi saran bir yataktır. Yatak üretilirken tamamı visco malzemeden yapılmaz, visco’nun altında onu destekleyecek süngerler kullanılır. Çünkü tamamen visco malzemede uyumak mümkün değildir. Yatağınıza yattığınızda yavaş yavaş şekil alır ve daha sonra eski halini alır. Hassas bir malzeme olan Visco’nun yoğun sulu ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Uzun süre suya maruz kaldığında deforme olmaya elverişlidir. Yoğunluk oranı yataktan yatağa değişiklik gösterebilir. Kilonuza uygun yoğunlukta Visco içeren bir yatak tercih etmeniz gerekir. Ayrıca özellikle yüzüstü yoğun uyuyanlarda önerilmeyen bir yatak çeşididir. Uyurken gömülme hissi yaşamak isteyenler ve yumuşak bir yatak sevenler visco yatak tercih etmelidir.

Lateks ise tamamen doğal malzemedir. Visco gibi vücudu destekler, yattığınız da vücut boşluklarınızı doldurur ancak, Visco gibi bedeninizi sarmaz. Yattığınızda gömülme hissi yaşamadığınız için ortopedik bir yataktır. Visco yatağa göre tepki süresi (şekline geri dönmesi) hızlı olduğu için hemen eski haline döner. Lateks yataklar uzun süreli kullanıma uygun ve dayanıklıdır. Her kiloda insanın çok rahat kullanabileceği bir yataktır.

Lateks Yatağı Kimler Tercih Etmelidir?

Uyurken sağa-sola çok dönüyorsanız, yan ve yüz üstü uyuyorsanız ve özellikle çok terleyen biri iseniz lateks yatak tercih etmelisiniz.

Hareketi az ilettiği için çiftler için uygun bir yataktır.

One Comment

  1. Yatak almayı düşünüyoruz hangisini öneriyorsunuz sağlık ve konfor açısından önerdiğiniz yatak hangisidir yardımcı olur musunuz?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.