Blog

Lateks Yatak Nedir?

Lateks yataklar, sunduğu ortopedik özellikler ve doğal yapısı sayesinde her geçen sene daha fazla oranda tercih ediliyor. Hemen hemen her yatak markasının lateks yatak modeli bulunuyor. Özellikle, sadece internetten yatak satışı yapan yatak markalarının ana ürünleri arasında visco ile birlikte lateks yataklar yer almakta. Bu yazımızda lateks yatağa dair bilmenizde fayda olan bilgileri paylaşıyoruz.

Lateks Yatak Nedir?

Lateks, kauçuk ağacı olarak bilinen Heava Brasilienis ağacının öz sütü kullanılarak elde edilir. Kauçuk ağacı, Güney Amerika ülkeleri başta olmak üzere Tayland, Malezya ve Sri Lanka gibi bazı Asya ülkelerinde yetiştirilmektedir. Ağaçtan alınan beyaz renkli sütümsü sıvı özel işlemlerden geçirilerek lateks yataklarda kullanılacak forma getirilir.

Yüksek kalite doğal lateks çok iyi konfor ve destek sunar. Nefes alabilir yapısı, sağlamlığı, elastiklik özelliği, antimikrobiyal ve hipoalerjenik yapıya sahiptir. Doğadan gelen malzemeden üretildiği için az bir oranda inorganik kimyasallar (sülfür ve peroksit) dışında kimyasal malzeme içermez.

Lateks yatağın delikli yapısında bulunan hava kanalları doğal klima görevi görmektedir. Lateks yataklar hareket transfer kabiliyetleri az olduğu için partnerinin yatakta ki dönme ve uyku pozisyonu değiştirme hareketlerini diğer kişi hissetmez Bu yüzden lateks yataklar çiftler için uygun olur.

Her kiloda insanın rahat uyuyabileceği son derece konforlu bir yataktır. Sentetik malzeme olmadığı için bebek ve çocuk yatak seçiminde lateks yataklar tercih edilebilir.

Kauçuk Ağacı Sütü

Lateks Yataklar Nasıl Üretilir?

Lateks iki farklı yöntem ile üretilebilir. Her iki yöntemde de köpüğü oluşturmak için vulkanizasyon işlemi (kauçuğun, kükürt veya diğer eşdeğer kükürtleyicilerin ilavesiyle daha dayanıklı malzemelere dönüştürülmesi işlemi) yapılır. Vulkanizasyon, kauçuğun ısı kullanılarak sertleştirildiği kimyasal bir işlemdir. Aşağıda lateks üretiminde kullanılan iki yönteme dair bilgileri bulabilirsiniz;

Talalay işlemi: Bu işlemde kauçuk ağacının özü toplanır ve kalıpların yarısına denk gelen bir miktar kalıplara dökülür. Geri kalan alanı hava ile doldurmak için bir vakum kullanılır. Bu dunlop yöntemiyle üretilen köpükten daha yumuşak bir köpük ortaya çıkarır.

Dunlop işlemi: Bu işlemde toplanan kauçuk özleri kalıbın bütününü dolduracak şekilde kalıba boşaltılır. Bu işlemle elde edilen köpük Talalay yöntemiyle üretilene göre daha yoğun bir taban ve daha sert bir his yaratır.

Lateks Yatak Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

%100 doğal malzeme kullanılarak üretilmiş lateks uyku ürünleri kauçuk ağacı özü (sütü) kullanılarak üretilmiş olanlardır. Piyasa da bazı markalar “% 100 Lateks” açıklaması ile doğal kauçuk taklidi olan Styrene Butadiene (SBR) adı verilen petrokimyasal ürün (sentetik lateks) kullanılan yatakları satmaktadır. Bazı yataklarda da sentetik lateks ve doğal lateks bir arada kullanılmaktadır. Vanilya benzeri kokular ile yatakta ki kimyasal kokunun maskelendiği bilinmektedir.

Sentetik lateks, doğal lateks malzemenin verdiği destek ve konforu sağlamaz. Ayrıca, lateks yatakların ömrü en az 10 senedir. Ancak, sentetik lateks yatakların ömrü 1-2 sene gibi çok kısa süre olmaktadır.

Lateks yatak veya yatak pedi alırken ürünlerin GOLS ( Global Organic Latex Standard) ve GOTS (Global Organic Textile Standard) sertifikalarına sahip olup olmadığını sormalısınız.

  • GOTS sertifikası ürün içinde organik ham malzemelerin kullanıldığını,
  • GOLS sertifikası ise ürün içinde en az %95 lateks malzeme kullanıldığını ifade etmektedir.

Lateks Yatak Özellikleri Nelerdir?

-Hava geçirgenliği vardır,

– Bakteri barındırmaz,

– Orta yumuşak bir konfora sahiptir,

– Vücut basınç bölgelerinizi doğru orantılı destekler,

– Omurga dostu,

– Çevre dostudur,

– Uzun ömürlüdür,

– Hiçbir şekilde koku yapmaz

Lateks Yatak Kullanmanın Faydaları Nedir?

Lateks malzemenin, kas yapısı üzerinde rahatlatıcı ve dinlendirici bir fonksiyonu vardır. Dünyada kabul gören sağlıklı bir ham maddedir çünkü tamamen doğaldır. Çok sert veya çok yumuşak bir yatak omurgayı olması gerektiğinden farklı bir pozisyona getirir ki bu da huzursuz uykuya ve ağrılara sebep olur. Ancak bu olumsuz durum doğal lateks yataklarda karşınıza çıkmaz ve size maksimum rahatlığı sunar. Bununla birlikte hava geçirgenliği yüksek yapısı sayesinde uzun yıllar sizi ferahlatan ve yatak bakterilerinden uzak tutan konforu olacaktır.

Lateks Yatak Mı, Visco Yatak Mı?

Dengeli şekilde basıncı dağıtma özelliğine sahip Visco ve lateks malzemeler temelde üretim şekilleri ve birkaç yapısal özellikler bakımından farklılık göstermektedir.

Visco, içeriğinde kimyasal bulunan, vücudu saran, yattığınızda biraz daha gömülme hissi yaratan sizi saran bir yataktır. Yatak üretilirken tamamı visco malzemeden yapılmaz, visco’nun altında onu destekleyecek süngerler kullanılır. Çünkü tamamen visco malzemede uyumak mümkün değildir. Yatağınıza yattığınızda yavaş yavaş şekil alır ve daha sonra eski halini alır. Hassas bir malzeme olan Visco’nun yoğun sulu ortamlardan uzak tutulması gerekmektedir. Uzun süre suya maruz kaldığında deforme olmaya elverişlidir. Yoğunluk oranı yataktan yatağa değişiklik gösterebilir. Kilonuza uygun yoğunlukta Visco içeren bir yatak tercih etmeniz gerekir. Ayrıca özellikle yüzüstü yoğun uyuyanlarda önerilmeyen bir yatak çeşididir. Uyurken gömülme hissi yaşamak isteyenler ve yumuşak bir yatak sevenler visco yatak tercih etmelidir.

Lateks ise tamamen doğal malzemedir. Visco gibi vücudu destekler, yattığınız da vücut boşluklarınızı doldurur ancak, Visco gibi bedeninizi sarmaz. Yattığınızda gömülme hissi yaşamadığınız için ortopedik bir yataktır. Visco yatağa göre tepki süresi (şekline geri dönmesi) hızlı olduğu için hemen eski haline döner. Lateks yataklar uzun süreli kullanıma uygun ve dayanıklıdır. Her kiloda insanın çok rahat kullanabileceği bir yataktır.

Lateks Yatağı Kimler Tercih Etmelidir?

Uyurken sağa-sola çok dönüyorsanız, yan ve yüz üstü uyuyorsanız ve özellikle çok terleyen biri iseniz lateks yatak tercih etmelisiniz.

Hareketi az ilettiği için çiftler için uygun bir yataktır.

One Comment

  1. Yatak almayı düşünüyoruz hangisini öneriyorsunuz sağlık ve konfor açısından önerdiğiniz yatak hangisidir yardımcı olur musunuz?

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir