Blog

Montessori Tekniği ve Çocuk Yatağı

Son zamanlarda popülerleşen montessori eğitimi sırasında yataklar bu eğitime bağlı olarak düzenlenir. Çocukların doğal gelişimini savunmakta olan bu teknikte çocuğun başarısını mutluluğu ile ölçmek gerekiyor.

Montessori tekniği Çocuk gelişim uzmanı Maria Montessori’nin görüşlerinden meydana getirilmiştir. Bu teknik çocukların yaşamı deneyimleri üzerinden algılamasını sağlar. Yıllarca çocukların davranışları üzerine pek çok gözlem yapan Montessori, çocuk gelişimine pek çok önemli katkı sağlamıştır.

Montessori Yöntemi Nedir?

Maria Montessori’nin geliştirmiş olduğu bu yöntemin odak noktası çocuklardır. Ve çocukların etrafında yer alan kişiler onun öğrenmesini hızlandırmak ve geliştirmek için bulunmaktadır. Bir başka ifadeyle çocuğun etrafında yer alan anne-baba, öğretmen gibi çevresi çocuk gelişimi için gereken ortamı hazırlamakla sorumludur. Bu yöntem bu noktada eğitimi doğrudan çocuğa bırakarak akademik gelişimine önem verir. Çocukların tek başına birey olduklarını kavramasına ve kendi kapasitelerini keşfedebilmelerine neden olur.

Montessori Eğitimi Önemi

Montessori eğitimi sırasında çocuğun tüm yaşam alanı da bu kurala bağlı olarak şekillenir. Özellikle çocuğun yaşadığı evde bu kural belirgin bir şekilde uygulanmaktadır. Çocuğun yaşam ortamı kendi kapasitesini ortaya çıkarmaya uygun olmalıdır. Çocuğun yaşama alanının bu kurala uygun olarak hazırlanması gerekir. Eğer çocuğun bu anlamda ilgisi çekilebilirse çocuk kendi deneyimlerine bağlı olarak yaşamı daha kolay şekilde öğrenebilir. Bu teknik üzerinden ömür boyu öğrenme deneyimlerini geliştirmek mümkün olduğundan dolayı bu anlamda önemli bir adım atılmış olur. Montessori tekniği sayesinde çocukta olumlu anlamda pek çok geri dönüşler alınabilir. Düzenli olarak uygulanmaya devam edildiği takdirde bu tarz faydalarının görülmesi söz konusu hale gelmiş olacaktır. Montessori tekniği sayesinde;

 • Çocuklar kendini eskiye nazaran daha güvende hisseder
 • Yeni becerilerini daha kolay şekilde keşfetme imkanı bulurlar
 • Kendi duygularını daha basit şekilde kontrol edebilir
 • Yaratıcılıkları gelişir
 • Motor becerileri ve dil becerileri gelişir
 • İletişime daha açık hale gelirler
 • Günlük işlerini bağımsız bir şekilde yönetmeye başlayabilirler

Montessori Yatak

Montessori yatak modelleri ise çocuklar için özel olarak tasarlanmış olan yataklara verilen isimdir. Bu yatağın en büyük özelliği ise çocukların motor becerilerini geliştirmeye yardımcı olmasıdır. Bu yatakların tasarımı sayesinde çocuk kendi kendine uyuyabilirken, uykusu geldiğinde ise anne veya babasından yardım almadan yatağına girebilir. Aynı şekilde uyandıktan sonra bir başkasından yardım almaya gerek kalmadan yatağından çıkabilir. Montessori tekniğinden ilham alınarak tasarlanan bu yatak çocuklara becerilerini geliştirme imkanı sağlarken, güven sorunlarını bitirmesine yardımcı olur. Belirli bir yaşa kadar kendi yeteneklerini fark edemeyen çocuklar bu nedenle anne veya babasından yardım isteyebilmekte bu durum güvenlerini giderek sarsmaktadır. Ne yapacağını bilememek, güvensizlik gibi durumlara karşı tasarlanan bu yatak modeli Montessori eğitimi sırasında büyük bir öneme sahiptir. Özellikle küçük çocuklar yatak odasında daha fazla vakit geçirdiğinden dolayı ihtiyaç duyulan eğitim anlayışını geliştirmek açısından bu yataklar birebirdir. Evde Montessori eğitimi vermek için önemli bir yere sahip olan bu yataklar çocukların kendi başına kimseye ihtiyaç duymadan uyumasını sağlar. Zamanla buna uyum sağlayan çocuklar diğer işleri de tek başına üstlenmek isteyecektir.

Montessori Yatak Avantajları

 • Montessori yataklar alçak bir yapıya sahip olduğundan dolayı çocuklar uykuları geldiğinde anne baba yardımı olmaksızın kendileri yatağa girebilir. Bu nedenle çocuklar kimseye bağımlı olmadan kendi işlerini yapmayı zaman içinde öğrenmeye başlar.
 • Güvenli bir yapıya sahip olan bu yataklarda uyanma gibi durumlarda herhangi bir zarar meydana gelmez. Yere yakın olmaları nedeniyle çocuklar için diğer yatak seçeneklerine göre daha güvenilirdir.
 • Bu tarz yataklarla büyük yataklara geçiş gibi bir duruma gerek kalmaz. Bu tip yataklar uzun vadeli olarak kullanılmaya devam edilebilir.
 • Anne ve babalarında aynı şekilde rahat etmesine yol açar. Çocuklar diledikleri zaman yatağa girip çıkabildiğinden dolayı bu konuda ekstra uğraşa gerek kalmaz.

Bunlardan kaynaklı olarak Montessori tekniğinde montessori yatakları oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu yataklar hakkında diğer merak edilen konulardan biri de yatakların kaç yaşına kadar kullanılabileceğidir.

Bu Yataklar Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Montessori eğitimi için önemli bir yere sahip olan bu yatak türlerinde azami yaş sınırı belirtmek doğru olmaz. Zira bu eğitim modeli katı kurallara sahip değildir. Ancak genel olarak bu yatak türlerinin ergenliğe kadar kullanılabileceğini söylemek uygun olur. Ergenlikten sonra çocuklar için montessori tekniği öğretici olmadığından dolayı bu yaşlara kadar tercih edilebilir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir