Blog

Terlemeyi Önleyen Yataklar

Uyku süresince vücut ısınız olması gerekenin üzerine çıkıyor, sabah ya da gece terlemiş bir şekilde uyanıyorsanız, bu uyku kalitenizi doğrudan etkiler. Uyurken terlemek kişinin kendisi ve uyku kalitesi açısından oldukça rahatsız edicidir. Bu tip terleme şikayetiniz varsa, uyku kıyafetlerinizin vücuda hava aldıran materyalden olmasına ve uyku ortamınızın sıcaklığına dikkat edebilirsiniz. Gece terlemesi kişinin gün içinde tükettiği yiyecek ve içecekten, uyurken giydiği kıyafete veya üzerine örttüğü battaniye, yorgan kalınlığına ya da odanın sıcaklığına kadar birçok farklı faktöre bağlı olarak oluşabilir. Bu nedenlere bağlı olarak yaşanılan gece terlemesi normal olarak karşılanır ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak altta yatan bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan ve sürekli olarak gece uykudan uyandıracak derecede şiddetli olan bir terleme söz konusuysa en kısa sürede tıbbi tedavi olmak gereklidir.

Yatakta Neden Terleriz?

Aynı ortamda kadınlar üşüyor iken erkekler terleyebilir. Bu referans ile terlemeyi kısaca “vücudumuzun vücut ısısını düzenlemek için ısıya verdiği fizyolojik bir tepki” olarak tanımlayabiliriz. Uyku süresince de ortaya çıkan ısı yatak tarafından emilir. Yanlış yatak seçiminden kaynaklı olarak; yatakta sıcaklığı dağıtacak uygun malzemeler kullanılmaması ve yeterli hava sirkülasyonu olmamasından dolayı yatakta terleme problemi ortaya çıkar.

Hangi Yataklar Terletmez?

Terleme sorununa yatağın malzemesi sebep olduğu kadar kişinin vücut ağırlığı, yatakta kullanılan katman malzemeleri de neden olabilmektedir. Örneğin sertlik derecesi yumuşak olan yataklar, yapıları gereği sıcaklığı daha çok hapsederler ve bu durum da aşırı ısınma sorunlarına yol açabilmektedir. Aşırı kilolu kimseler ise daha fazla ter çıkardıkları için yine uygun sertlikte yatakta uyumadıklarında normalden daha fazla terlemektedirler.

Herkes için uyurken terleme sorunu ortaya çıkabilir, bu durumun önüne geçmek için uygun sertlikte ve kalitede malzemeden yapılmış yatakların tercih edilmesi gerekmektedir.

Terletmeyen Yatak Tavsiyesi

Yataklarda kullanılan malzemeler ve teknolojiler dikkate alınarak terleme yapmayan daha doğrusu terlemeyi önleyen yatakları inceledik.

Not/Uyarı: Tüm içerik satış amacıyla değil yalnızca bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Listede ilk sırada yer alan markanın ürünleri son sırada yer alan markanın ürünlerine göre daha kaliteli gibi bir değerlendirme yapılmamalıdır. Listede yer almayan yatak markalarının benzer tip yatakları olmadığı düşünülmemelidir. Sitede yer alan bilgiler yatak markalarının internet siteleri, satış mağazasında yapılan yatak incelemeleri ve ürün kataloglarından derlenen bilgiler ile hazırlanmış olup eski veya güncel olmayan bilgiler içerebilir. İlgili yatak markasının internet sitesinden veya satış yetkilisi ile görüşülerek güncel bilgi alınarak yatak seçimi yapılmasını tavsiye etmekteyiz.

Hibboux – Botanic Hybrid Yatak

Hibboux-Botanic-Hybrid-Yatak

Hibboux Botanic Hybrid yatak, uyku esnasında fazla ısınma ve terleme gibi uyku kalitesini olumsuz yönde etkileyen faktörlerin önüne geçen hava geçirgen ve serin tutan bir kumaşa sahip.

Kumaşın yüzeyindeki iplikler Cairfull teknolojisi adı verilen özel bir örme işlemi ile minyatür yay görünümünü alarak yatağın yüzeyini kaplıyor. Bu mikro görünümlü yaylar, standart yatak kumaşlarına göre hava akışını çok daha etkili bir şekilde sağlıyor. Gece uykusu esnasında hava akışına nazikçe izin verme becerisi sayesinde yatağın yüzeyi olduğu kadar üzerinde uyuyan kişinin de fazla ısınmasını önleyerek vücudun ısı dengesini sağlıyor.

Cairfull minyatür yaylı kumaşı oluşturan iplikler ise Tencel Lyocell. Serin tutan ve terlemeyi önleyen sporcu giysilerinde de sıklıkla kullanılan Tencel Lyocell ipliklerin yapısı, pamuğa göre %50 oranında daha fazla nem emme yeteneğine sahip. Lyocell nemi kontrol eder ve düzenli olarak emer. Polyester içerikli yatak kumaşlar gibi ısınma yapmaz, vücut ısısı buharlaştığı anda oluşan nemi emerek daha kuru ve serin kalmaya katkıda bulunur.

Tencel Lyocell sürdürülebilir kaynaklardan elde edildiği için ekolojiyi koruyan çevreci bir karaktere de sahip. Terletmeyen Botanic Hybric terletmeyen yatak kumaşının konfora da katkısı tartışılmaz. Üzerine yatıldığı anda hissedilen hafif ve yumuşacık dokusu ile ısı kontrolü yapan yatak özelliklerine ayrıca konfor katıyor.

7 bölgeli Paket yay sistemi ile bölgesel vücut desteği, bakteri ve alerjen karşıtı, hava geçirgen kumaş, 4 mevsim kullanıma uygun Botanic Hybrid Yatak terleme yapmayan yatak arayışında olan kişiler için ideal bir seçenek olabilir.

SUI SLEEP – Kişiye Özel %100 Lateks Yatak

sui-sleep-yatak

Uykuda terleme en çok karşılaştığımız problemlerden biridir. Terlemenin sebebi bir sağlık problemi belirtisi olabileceği gibi, kullandığınız yatak ve uyku ürünlerinden de kaynaklanıyor olabilir.

Sui Sleep olarak yataklarımızda kullandığımız sertifikalı lateks delikli ve hava geçirgenliği yüksek yapısıyla gece terlemelerine karşı kullanılabilecek en iyi malzemedir. Sui Sleep yataklarında kullanılan torba yay sistemi, piyasadaki sünger ve visco yataklara göre ekstra hava sirkülasyonu sağlar. Latex ve yay dışında yatağımızın içinde kullanılan ham pamuk astar ve pamuklu fermuarlı kılıf hava sirkülasyonunu arttırmak için özel üretilmiştir.

Yaptığımız araştırmalar yatağınız sertlik/yumuşaklık derecesine göre içine ne kadar gömülürseniz terleme problemlerinin arttığını gösteriyor. Uyku testimiz sayesinde kişiye özel ürettiğimiz lateks yataklarımızda en yumuşak modelimizde bile lateksin yapısı sebebi ile gömülme yaşanmamaktadır. Sui Sleep yataklarında terleme problemlerinin önüne geçmek için tüm katmanlar özel olarak düşünülmüştür. Yatağımız bu konuda ne kadar iyi olsa da müşterilerimize mümkün olduğu kadar pamuklu nevresim ve çarşaf takımları kullanmalarını öneriyoruz. Ayrıca kullandığınız yorgan ya da pikenin de aynı şekilde terletmeyen özelliklerde olmasına dikkat etmelisiniz.

SUI Sleep Kişiye özel %100 Lateks yatak hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

WellMatt – Lateks Yataklar

welmatt-lateks-yatak

Terleme, vücudun sıcak ve soğuk karşısında dengesini korumasını sağlayan bir mekanizmadır. Bu mekanizma devreye girdiğinde fazla tuz ve toksik maddeler dışarıya atılır. Uyku esnasında süreklilik arz eden terleme durumu ise rahatsızlık verebilir ve yasam kalitenizi düşürebilir. Bu durumu minimum seviyeye indirmek için doğru yatak seçimi çok önemlidir.

Tropikal iklimlerde yetişen kauçuk ağacının özsütünden elde edilen lateks, üstünde bulunan hava kanalları sayesinde devamlı nefes alır, bakteri barındırmaz ve orta sert bir konfor sağlar. Doğallığın verdiği ferahlıkla beraber uykunuzda dönüşleriniz azalır, ısı dengesi sabitlenir ve terleme en az seviyeye indirgenir. 7 bölgeyi destekleyen yapısı sayesinde gece boyunca omurganızın “S” şeklini korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda hava kanallarının büyüklüğü sebebi ile ayak & baş kısmı daha yumuşak, bel&sırt bölgesi daha serttir. Bu bölgelendirme sistemi sayesinde bütün vücut, dengeli bir şekilde desteklenir.

Lateks 100 modelinizin kılıfını da yine keten&ipek ipliklerle dokunmuş kumaşlardan üretiyoruz. Dayanıklılık ve doğallığın bir arada kullanıldığı kılıflarımızla serin bir uyku ortamı sunuyoruz. Eğer siz de ferah gecen gecelerin sonunda, enerji dolu sabahlara uyanmak isterseniz kendinize ve bütçenize uygun lateks yataklarımıza buradan göz atabilir, dilediğiniz zaman müşteri hizmetlerimizden destek alabilirsiniz.

MORPHO SLEEP  – ORIGINAL VİSCO YATAK

morpho-original-visco-yatak

Morpho Sleep’in Original Visco Serisi ile terlemeye son.

Morpho Sleep, doğal malzemelerle ürettiği visco yatak serisinin en üst segmenti olan Morpho Original Visco yatak, yumuşak, orta yumuşak, orta sert ve sert olmak üzere 4 farklı yatak sertlik derecesine sahiptir. Kas-iskelet sistemini en doğru şekilde tutan ve kaliteli uyku için terlemeye karşı üretilen bu seri, uykuda üst düzey konfor arayanlar için idealdir!

Uzun ömürlü, rahat ve son derece ergonomik olan Morpho Original Visco yatakta bulunan Coolmax® lisanslı kumaş 4 kanallı fiber yapısı ve içerisinde bulunan elyafla uyku esnasında serinlik hissi maksimum düzeye ulaşır. Bakteri, toz, alerjen gibi mikropları engelleyen hijyenik yüzeye sahip Original serisi, uyku boyunca nemin atılmasını sağlar. Coolmax® kumaş yüzey lifli bir yapıya sahiptir. İstenildiği zaman yıkanabilir ve oldukça kolay bir şekilde kurur.

4 cm yükseklikteki Visco Cool Jel® katmanın içerisinde jel parçacıklar mevcuttur. Bu parçacıklar sayesinde uykudayken serinletici bir etki oluşur ve oluşan ısı dengesiyle de terleme önlenir. Visco Cool Jel® teknolojisi, akıllı sünger teknolojisinin geldiği en üst düzey teknolojidir. 5 cm yükseklikteki konfor katmanı, açık gözenekleri sayesinde uyku sırasında hava sirkülasyonu sağlar. Böylece oluşan sağlıklı ısı dengesiyle ter sorununun önüne geçilmiş olur. Morpho Original Visco yatak, 10 cm yüksekliğinde üzerinde hava kanallarıyla destek noktaları bulunan destek katmanına da sahiptir. Açık hücreli yapısıyla ferah ve kesintisiz bir uyku arayanlar için oldukça uygundur.

%100 sağlıklı uyku için terlemeye karşı üretilen Morpho Original Visco yatak serisini incelemek için tıklayın!

Puffy – Comfort Plus Yatak

puffy-comfort-plus-yatak

Yataş’ın alt markası olan Puffy Yatak’ın Comfort Plus Yatak modeli akıllı malzeme ve tasarım ödüllü Adaptive teknolojisinden faydalanılarak üretilmiş. Kişiye özel termal konfor/uyku sıcaklığı sunduğu için çiftler için ideal yatak olmaktadır. Yatak nemi %67’ye varan orandan daha fazla dağıtması ile klima etkisi yaratarak vücut sıcaklığınızın dengede kalmasına yardımcı oluyor.

Comfort Plus Yatak üretiminde kullanılan Fresche® teknolojisi ile toz akarları, bakteriler, küf ve mantar gibi patojenlerin oluşumunu zorlaştırması ile bakteri kaynaklı kötü koku oluşumunu engeller. Bu sayede alerji riskini ve kötü koku oluşumunu önler. Daha fazla hijyen ve uzun yıllar temiz kullanım imkanı vermektedir.

Yataş Bedding – Blue Star

yataş-blue-star-yatak-terleme-yapmayan

Terlemeyi önleyen yatak olarak Yataş Bedding’in Blue Star yatağı tercih edilebilir.

Yazlık ve kışlık olarak çift taraflı kullanım imkanı vardır. Yatağın yazlık tarafında serin tutan nemlendirici etkili pamuk, kışlık tarafında %100 doğal ve nefes alan yapısı sayesinde vücut sıcaklığını dengeleyen Woolmark® yün kullanılır.

2 kere ısıl işlem görerek dayanımı arttırılan DHT yay sistemi ile uzun ömürlü kullanım imkanı sağlamaktadır.

Yünlü ve pamuk içeren doğal yatak kategorisinde değerlendirebileceğimiz Blue Star yatak alerji sorunu olanlar içinde tavsiye edilebilir.

Armis – Thermo Regulated Yatak

armis-terleme-yapmayan-yatak

Thermo Regulate Yatak içerisinde bulundurduğu sıvı kristalleri ile vücut ısınıza göre geri dönüşümlü termal olarak renk değişikliğine uğrayan bu teknoloji ile vücut ısınızı kontrol eder. Örme yatak kumaş (A) hava sirkülasyonuna yardımcı olarak ısıyı dengelemeye yardımcı olur.

armis-yatak-katmanları

Thermo Regulate yatak antibakteriyel olup, kötü koku oluşumunu engeller.

Thermo Regulate yatak paket yay sistemdir. Paket yay (G) sisteminde yaylar birbirine bağlı kumaş paketler içerisine yerleştirilerek hazırlanıyor. Birbirinden bağımsız hareket edebilen yayların, uygulanan basınç miktarına göre bireysel tepki verebilmesi ile konforlu uyku sunmaktadır.

İDAŞ -Millenium Yatak

idas-terleme-önleyen-yatak

İDAŞ, Millenium yatağın kışlık tarafındaki Woolmark Blend yün katmanı ve yazlık tarafındaki pamuklu yüzeyi sayesinde çift taraflı kullanım imkanı sağlayarak yazın ve kışın ısı dengesini sağlamaya yardımcı oluyor. Bekaert Deslee tarafından İdaş için özel geliştirilen Intense kumaş teknolojisi ile kompleks karbon iplikleri sayesinde gün içerisinde vücudunuzda biriken statik elektriği uzaklaştırarak konforlu bir uyku deneyimi sağlıyor.

Bambi – Clima Naturel Yatak

bambi-Clima Naturel Yatak

Terleme yapmayan yatak arayışında olanlar için önerebileceğimiz son yatak Bambi’nin Clima Naturel Yatak modelidir. Bir tarafı pamuk, bir tarafı yün örme kumaş sayesinde pamuklu yüzey yaz (görselde 1 numara) gecelerinizi serin geçirmenizi sağlarken, yünlü yüzey kış gecelerini sıcacık geçirmenize yardımcı olur.

Yatak üst kılıfının hemen altında yer alan Thermobonding elyafı (görselde 2 numara) iyi bir ısı tutucudur. Kolay ıslanmayan, nem kovucu yapısı ile terlemenin verdiği rahatsızlığı ve yataktaki nemlenmeyi azaltır.

pocket-yay-sistemi

Pocket yay sistemi (görselde 6 numara) ile birbirinden bağımsız hareket eden yaylar vücut basıncının yatağa eşit dağıtılmasına yardımcı olur. Omurga şeklinin doğru pozisyonda kalması konforlu bir uyku sağlar. Eşler uyku esnasında birbirlerinin hareketlerinden daha az etkilenirler.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir