Blog

Yatak Nasıl Temizlenir?

yatak-temizliği

Rahat ve huzurlu bir uyku için yatak temizliği çok önemlidir. Ayrıca yatağınızın doğru temizlenmemesi sonucunda üzerinde ve içinde birikmeye başlayan bakteriler, kirler, tozlar sağlınızı olumsuz etkiler. Bu durum yatağınızda bazı kokuların oluşmasına da sebep olabilir. Tüm bunları göz önüne alarak yatak temizliğini doğru ve düzenli yapmak gerekir.

Yatak Temizleme Aşamaları

1.AŞAMA

İlk önce yatağın üzerinde bulunan koruma, çarşaf ve yastık kılıflarını çıkarılır, en az 60 derecede yıkanır. Bu işlem yatak temizliğinin en önemli aşamalarındandır.

2.AŞAMA

Boşaltmış olduğunuz yatağı, elektrik süpürgesi yardımıyla üzerinde toz ve kir kalmayacak şekilde çekmeniz gerekiyor.

3.AŞAMA

Özellikle uzun süreli kullanımlarda ya da özensiz kullanımlarda oluşan kötü kokuların önüne geçmek için, süpürme işleminden sonra yatağınıza karbonat dökmeniz, doğal yollarla birlikte yatağınızdaki kötü kokuyu ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.  Bu işlemi yaptıktan sonra karbonatı yatağınızda uzun süre bekletmeniz daha etkili olacaktır. Karbonatı yataktan temizleme aşmasına gelecek olursak, elektrikli süpürge bu konuda bize yardımcı olacaktır.

Yatağınızın Temiz Kalmasını Sağlamak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Öncelikle seçmiş olduğunuz yatak türü çok önemli bir unsudur. Eğer yatağınız yaylı bir yataksa bakteri, kir ve toz bakımında sizleri fazlasıyla zorlayabilir. Bunun sebebi ise yayların arasında boşluk olmasıdır. Bu nedenle organik malzemeden yapılmış yataklar (örneğin lateks yatak) veya malzemesinde hava kanalları içeren visko yatakları tercih ederseniz daha yavaş kirlenen, kötü kokulara neden olan bakterilerin çoğalmadığı yataklara sahip olursunuz. Ayrıca yatağınızın erken kirlenmesinin önüne geçmek için yatak koruyucusu kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yatak alırken kılıfı tamamen çıkarılabilir ve yıkanabilir yatak modellerini tercih etmeniz yatak temizliğini daha kolay yapmanızı kolaylaştıracaktır.

Son olarak sık değiştirilen çarşaflar ve yatak kılıfları yatağınızın temiz kalması için yapabileceğiniz en kolay işlemlerdir.

Yatak Temizliği Yatağın Ömrünü Uzatır mı?

Özellikle yaylı yataklarda, yayların aralarındaki boşluklar nedeniyle bakteri, toz ve kir fazla birikir. Bu sebeple yatak temizliği çok önemlidir. Yatak temizliği yaparken özenli olmanız, doğal malzeme kullanmanız, düzenli çarşaf ve kılıf değişimleri ile yaylı yatakların ömrünü uzatmaya biraz da olsa yardımcı olabilir. Fakat bu durumunun önüne tamamen geçemez. Visko ve lateks yataklar daha kullanışlı ve uzun ömürlü olmalarıyla bilinir.

Yatak seçimi yaparken rahatlığınıza, kolay temizlenebilmesine, sağlık açısından size etkisine dikkat ederek bir seçim yapmak, sizlerin daha düzenli ve uzun bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir