Blog

Yatak Ömrü Kaç Yıldır?

yatak-değiştirme-zamanı

İdeal yatak ihtiyacınız olan kaliteli uykuyu sunması yanında aynı zamanda uzun ömürlü kullanım imkanı da vermelidir. Yeni bir yatak alma aşamasına geldiğinizi anlamak için yatak ömrü ve yatağı değiştirme süresi konularında biraz bilgi sahibi olmak doğru yatak seçimi yapmanızda faydalı olacaktır.

Yatağın Ömrünü Ne Belirler?

Her kaliteli yatak aynı zamanda uzun ömürlü kullanım imkanı sağlayamayabilir.

Uzun ömürlü bir yatak kullanmak istiyorsanız ilk olarak yatakta kullanılan malzemenin ne olduğu önemlidir. Eksik, yanlış ya da sentetik malzeme kullanımı yatağın kullanım ömrünü kısaltan nedenlerdir. Yatak alırken üreticinin sertifikasına bakarak yatağın hangi malzemelerden yapılmış olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yatağın yüzey malzemesi (koruyucu kumaş) yatağın aşınması oranını direk etkiler. Düşük kalite kumaş kullanılarak yapılan koruyucu kumaş zamanla yıpranır ve deforme olmaya başlar. Bu durum ise yatağınızın kötü görünmesine neden olur.

Vücut ağırlığını orantılı olarak dağıtmayan yatakların orta kısmı zamanla çökmeye başlar ve yatağın kullanışsız bir hale gelmesine neden olurlar. Ortası çukur haline gelen yataklar vücudun ortopedik ihtiyaçlarına cevap veremez. Aynı zamanda yatak ömrü de kısa olmuş olur. Çökme yapmayan yatak almanız için bu yüzden özellikle Kiloya Göre Yatak Seçimi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yatağın ömrünün uzun olabilmesi için yatakta yeterince hava sirkülasyonu da olması gerekir. Hava alan malzemeden yapılmış yataklarda uyku için yeterli bir ısı dengesi olduğu gibi kötü koku, bakteri, küf gibi olumsuz durumların da oluşması engelleniş olur. Yatağın kötü kokuyor olması yatak içinde insan vücudundan dökülen deri tozları yatağın içinde hapsolmakta ve deri parçacıklarıyla beslenenen akar ya da mayt adı verilen gözle görülemeyecek kadar küçük canlıların birikmesi, hava almaması/yeterince havalandırılmaması kaynaklı küf oluşumu gibi nedenlerdir.

Yatağın kolay temizlenebilir olması doğal olarak daha uzun süreli bir yatak kullanımı sağlar. Yatak koruyucu kılıfın çıkarılabilir ve yıkanabilir olması bu açıdan önemlidir. Yatak kılıfı olmayan yatağınız var ise en azından çarşafın altına sermek için alez dediğimiz harici koruyucu kılıfları kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yatağı Ne Zaman Değiştirmek Gerekir?

Doğal olarak yatağı kullanmaya devam ettikçe her eşyada olduğu gibi yapısal özelliklerini yitirmeye dolayısıyla ilk günkü performansını zamanla kaybetmeye başlar. Ortopedik ve hijyenik özelliğini kaybetmiş yataklarda zamanla sağlık açısından kronik rahatsızlıklara sebep olur, kesintisiz bir şekilde uyumanızı da engeller.

Uyku sonrasında yorgun, yeterli uykuyu almamış ya da çeşitli ağrılar ile uyanıyorsanız yatağınızı değiştirme zamanı gelmiştir. Yatağınızı ilk aldığınız zamanlarda belki rahat uyumanıza rağmen, artık aynı şekilde rahatlık vermiyorsa, hareket ettiğinizde yatakta dalgalanma oluyor, eş halinde yatanlar için eşlerden diğeri bu durumdan rahatsızlık duymaya başlamışsa , yatak sarkıyor ve fazla titreşime neden oluyorsa, giderilemeyen kötü kokular geliyorsa yatağınızı değiştirmenin zamanı geldiğini anlayabiliriz.

Yatak Ortalama Ne Kadar Kullanılır?

Araştırma yaparsanız ortalama yatak ömrü genelde 8-10 sene olduğu söylenir. Bu süre neye göre kime göre belirlenmiş merak ediyorum. Yatak üreticisinin verdiği yatak ömrü, yatağın kullanım sıklığı, yatağın çift taraflı kullanılıp kullanılmadığı, kullanım şekli, yatağınızı temizleme ve havalandırma durumlarınıza göre yatağın ömrü değişir.

Yaylı Yatakların Uzun Süreli Kullanımdaki Dezavantajları

Bonel yay sistemi (DHT Yay) kullanılan klasik yaylı yatakların kullanım ömürleri visko ve lateks yataklara göre kısadır Yapılarından dolayı bonel yaylı yataklarda bir bölgeye ağırlık verildiğinde diğer bölgeler bu ağırlığı eşit şekilde dengeleyemediği için yatağın dengesi bozulur ve zamanla ağırlığı daha fazla karşılayan kısım daha da içe çökmeye başlar. Yaylı yataklarda görülen bu çökme durumları yayların yapılarından kaynaklanır.

Yaylı yataklar kapalı yapıda olmaları ve yaylar arasında geniş boşluklar bulunduğu için kir, bakteri, mantar gibi oluşumlar için de uygun ortam sağlar.

Visko ve Lateks Yatak Ömrü

Visko ve lateks yataklar dayanıklı malzemeleri sayesinde yaylı yataklara göre daha uzun süreli kullanım imkânı verirler. Lateks, malzemesi gereği deforme olmayan ve  yıllar geçse de uzun süreli sağlam yapısını koruyan malzemedir. İçeriğinde doğal olarak barındırdığı hava kanalları sayesinde sürekli hava alarak yatağın içinde bakteri, mantar, küf gibi akarların da oluşmasını engeller. Visko yataklar da çok yüksek ağırlıklara bile dayanıklı oldukları ve hiçbir şekilde çökme, deforme olma gibi durumlar göstermedikleri için uzun süreli kullanım yatak isteyenlerin tercihlerinden olmaktadırlar.

Yatak seçerken kaliteli malzemeden yapılmış, son yatak teknolojilerini kullanan yatakları tercih ederseniz uzun yıllar konforlu bir uyku deneyimi yaşama imkanına sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir