Blog

Yumuşak Yatağı Kim Tercih Etmeli?

yumuşak-yatak-kimler-tercih-etmeli

İyi bir yatak seçiminde doğru yatak sertliği sahip yatağı bulmak çok önemlidir. Eğer seçtiğiniz yatak kilonuza göre yanlış sertlikteyse konforsuz geceler sizi beklemektedir. Toplumdaki genel kanı olan yumuşak yatakların her zaman rahat ve konforlu bir uyku deneyimi yaşatacağı kanısı doğru değildir.

Yatak sertliği yataktan beklenen performansa ve kişisel özelliklerinize göre belirlenmelidir.

Yatak Sertlik Dereceleri

Yataklarda sertlik kavramı genel bir ifade olup yatağı kullanan kişilerin yatakta kendilerini ne kadar yumuşak ya da sert hissettikleri hissidir.

Yatak sertliği 1 – 10 arası derecelendirilir. Yatak sertliği derecesi 1 olan yataklar çok yumuşak yatakları 10 olanlar ise en sert yatakları belirtmektedir.

Yatak sertliği konusunda insanların zayıf ya da şişman olarak sınıflandırılmasında beden kitle endeksi hesaplaması dikkate alınır.  Kilo ve boya göre kilolu veya zayıf kavramları değişmesine rağmen;

  • 58 kilogram ve aşağı kilolar; zayıf,
  • 58 – 105 kilogram arası normal,
  • 105 kilogram ve üstü şişman olarak kabul edilir.

Yumuşak Yatak Kimler İçin Uygundur?

Yatak sertliği direk kilonuz ile ilgilidir. Kilonun yatağın sunduğu performans üzerinde doğrudan belirleyici etkisi vardır. Kilonuzu dikkate alarak yatak tercihinde bulunmalısınız.

Yumuşak yataklar doğal yapısı gereği vücudun daha fazla yatağın içine gömülmesine neden olur. Bu yüzden kilolu kişiler yumuşak yatak tercih etmemelidir.. yatağın içine gömülmelerine neden olacağı için vücut pozisyonlarını yanlış konumda tutacaklardır. Ayrıca kilolu kimseler yatağın içine doğru gömülmeye daha çok meyilli oldukları için doğru pozisyonu almaları için yatağın kendilerine baskı uygulamaları gerekmektedir. Eğer yatak kilonuzla orantılı şekilde yeterli baskıyı vücudunuza uygulamaz ise doğal pozisyonu hiçbir zaman elde edemezler ve böylece vücutlarının sağlıksız bir şekilde uyumalarına neden olurlar.

Zayıf olan kişiler yumuşak yatakları tercih etmelidir. 58 kilogram ve altı bir kiloya sahip kişiler için en ideal yatak sertliği yumuşaktır.  Hafif kiloları için vücutlarının ihtiyaç duydukları en iyi desteği yumuşak yüzeye sahip olan yataklar sunabilir. Çünkü yumuşak yataklar kilonuzu dengeler ve bu sayede uyku boyunca vücudunuzun doğru pozisyonda yer almasına imkân verirler. Zayıf bir yapıya sahipseniz her uyku pozisyonunda rahat bir uyku konforu için yumuşak yatakları tercih edebilirsiniz.

Yumuşak yataklar sert yataklara göre daha kolay hareket kabiliyeti ve vücut şeklini alma imkânı sunarlar. Sert bir yatakta uyuyan zayıf biri hareket etmekte zorlanır, düz bir zemin üzerinde hareket etmeye çalışıyor gibi hisseder. Yumuşak yataklar vücuda gerekli olan desteği verdiği için hareket imkanı da kolaylaşmaktadır.

Kilolu çiftlerin yatak seçiminde ise; eğer bir kişi çok kilolu eşi ise zayıf ise yumuşak yatak yerine orta sertlikte bir yatak seçmek iyi olacaktır. Her iki kişi de hafif kilolarda ise yumuşak yatak seçmek daha konforlu ve rahat bir uyku deneyimi sunacaktır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir