Blog

Dünyanın En Pahalı Yatağı

dünyanın-en-pahalı-yatağı

1852 yılında İsveç’te kurulan Hästens’ın doğal malzemeler kullanılan ve %100 el yapımı yatakları dünyanın en pahalı yatakları olarak satılıyor. Hästens yatakları başta İsveç Kraliyet ailesi olmak üzere Hollywood yıldızları, sporcular ve lüks oteller tarafından tercih ediliyor.

Hästens marka bir yatakta uyumanın bedeli nedir?

Hästens’ın en ucuz yatak modeli Hästens Excel‘in satış fiyatı yaklaşık 15 bin$. Markanın en pahalı yatak modeli olan Hästens Grand Vividus’ın satış fiyatı ise 400 bin $. Kanadalı ünlü müzisyen Drake bu yatağın ilk müşteri oldu.

hastens-yatakları

Bir yatak nasıl bu kadar pahalı olabilir?

Dünyanın en pahalı yataklarının üretiminde makine kullanılmıyor. Yataklar tamamıyla el işçiliği ile imal ediliyor. Grand Vividus model yatağın üretimi 600 saat sürüyor. Uzun imalat süresi nedeniyle sınırlı sayıda yatak üretilebiliyor. Bu yüzden yılda sadece 12 adet Grand Vividus model yatak teslim ediliyor.

el-yapımı-yatak

“Hästens” kelimesinin Türkçe karşılığı olan “at” firma logosunda yer aldığı gibi yatakların içerisinde de yer buluyor.

el-yapımı-yataklar

Yatakların içerisinde %100 doğal malzemeler olan at kılı, pamuk , yün ve keten kullanılmaktadır. At kılının diğer hayvan kılı ve insan saçından farkı her bir at kılının içinin boş olmasıdır, yani boru şeklinde görünüme sahiptir. Bu yapı harika bir hava sirkülasyonu sağladığı için yatağın hava almasını sağlar, nem oluşumunu engelleyerek terlemeyi önler, kışın sıcak, yazın serin bir uyku deneyimi sunmaktadır.

hastens-at-kılı-yatak

at-kılı-yataklar

Yatak içerisinde kullanılabilmesi için at kılı 3 ay süren çeşitli işlemlerden geçiriliyor. Alerjik oluşumlardan kaçınmak amaçlı yaklaşık 140°C derecede fırınlanan ve özel yıkama teknikleri ile kabarık hale getirilen at kılı yumakları kullanıma hazır hale geliyor.

Yatakta keten kullanımı kulağa ilginç geliyor. Keten statik elektrik kaynaklı baş ağrısını engellemek, dönme ve hareketlerden kaynaklı yatak genelinde hissedilen vibrasyonu (titreşim) önlüyor.

Gövdesi çam ağacından yapılan yataklarda at kılı ve keten dışında Yeni Zelanda kuzu yünü ve dünyanın en sağlam çeliğinden üretilen yaylar kullanılıyor.

 

at-kılı-yataklar

Çelik yaylar dışında sadece doğal malzemelerin kullanılması yatakların anti alerjik bir yapıya sahip olması ile birlikte uzun ömürlü kullanım imkanı sağlıyor. Hästens yatakların 25 sene garanti süresi bulunuyor.


Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir