Blog

Kilo Farkı Olan Çiftler İçin Yatak Seçimi

İyi bir yatağın yumuşak konforu ve omurgayı hizalayan desteği, güne yenilenmiş bir dinçlik ve pozitiflikle başlamanıza yardımcı olacaktır. Çiftler için en iyi yatak, iki görevi birden yerine getirerek sizi ve partnerinizi rahat ettirirken, birbirinizin uykusunu bölmemenizi de sağlar.

İyi bir yataktan beklenen şey vücudu desteklemesi, omurganın doğal pozisyonunda olmasını sağlaması, eklem ve kas bölgeleri üzerinde ağırlık yaratmayan ve en önemlisi vücut ağırlığını eşit şekilde dağıtabilmesidir. Vücut ağırlığının yatak yüzeyine orantılı olarak dağıtılmaması, çeşitli eklem ve kas ağrılarına neden olduğu gibi tek bir bölge üzerinde ağırlığın binmesi ile birlikte sürekli uykunun da önüne geçebilmektedir. Bu bakımdan, kilo yatak seçiminde çok önemli bir kavram olarak öne çıkmaktadır.

Yatak seçiminde kilonun, vücut ağırlığını yeterli şekilde dengeleyip dengelemediği önemlidir. Eğer kilonuza uygun yatak seçmediğinizde, yatağın yapısı kilonuz ile orantılı değilse, yatakta zamanla çökme, dalgalanma ya da yapısal başka bozukluklar oluşacaktır. Yatak hareketi ve ağırlığı orantılı olarak dengelenemezse çiftlerin ikisi ya da birisi rahatsızlık hisseder.

Yatak seçiminde kilo söz konusu olduğunda yatak sertliği önem kazanmaktadır. Yataklar yumuşak, orta sert, sert olarak çeşitlenen sertlik oranlarına sahiptirler. Çift kişilik yataklarda toplam kilo dikkate alınarak yatak sertliği tercihinde bulunulmalıdır.

Uykuyu bölen en sık sebep yatağın dalgalanmasıdır. Kilo farkı olan çiftlerde, daha kilolu olan kişi uykusunda hareket ettikçe yatak dalgalanır ve bu dalgalanma diğer çiftin uyumasına neden olur. Yatağın dalgalanmasını engelleyen, hareket etkilerini azaltan ve bu sayede çiftlerden ikisinin de daha rahat uyumasını sağlayan yatakların seçilmesi bu bakımdan önemlidir.

Kilo Farkı Olan Çiftler İçin Uygun Yataklar

Çiftler uyku pozisyonlarını değiştirdiklerinde, yatağa girdiklerinde ya da yataktan kalktıklarında hareketlerin yatak tarafından izole edilmesi, başka bir deyişle uyumakta olan tarafın hareketten etkilenmemesi gerekir. Paket yaylı yataklar birbirinden bağımsız yay kümeleri sayesinde bu durumu minimuma düşürür.

Lateks Yataklar

Kilo farkı bulunan çiftler için lateks yataklar tercih edilebilecek yatak modelleridir.

Lateks malzemesinin en iyi özelliği harika bir hareket yalıtımına sahip olmasıdır. Lateks yataklar, yapıları gereği dalgalanma yapmaz, çiftlerden birisi hareket ettiğinde hareketin diğer eş tarafından hissedilmesinin önüne geçer. Aynı zamanda uyuyan kişinin de daha rahat hareket etmesini sağlar.

Lateks yataklar vücut ağırlığını orantılı şekilde yatağın geneline dağıttığı için yatağın bir kısmında çökme ya da deformasyon oluşturmaz. Bu durumda yatağın yüzeyi aynı seviyede kalarak çiftin, dengeli, bir tarafa doğru eğim göstermeyeceği şekilde uyumasını sağlar. Ağırlığı dengelemesi aynı zamanda vücudun da desteklenmesi anlamına geldiği için lateks yataklar, vücut yapısı üzerinde, özellikle kas ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıkların önüne geçmek açısından da iyi bir performans göstermektedirler. Doğal malzemeye sahip olmasından dolayı lateks yataklar alerjen gibi reaksiyonların oluşmasını engellerler.

Visko Yataklar

NASA tarafından geliştirilen visko elastik malzemeden üretilen visko yataklar vücudu tam saran yapıları ile birlikte kilo ne kadar çok olursa olsun muazzam bir destek sağlayarak, kişinin kendisinin ve eşinin rahat bir şekilde uyumasına yardımcı olur. Visko yataklar nefes alan yapıdadırlar ve böylece daha ferah bir şekilde uyumayı sağlarlar, kilolu kimselerde sık görülen aşırı terleme gibi durumların da önüne geçerler.

Visko yataklar kiloyu yatağın geneline dağıtır ve böylece bir bölge üzerinde çökme ya da dengesizlik gibi bir durumun oluşmasının önüne geçer. Visko yataklarda yüksek kalite malzeme kullanıldığı için çok uzun süreli kullanım sağlar.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir