Blog

Paket Yaylı Yatak Nedir?

paket-yay-sistemi

Yaylı yatakların avantaj ve dezavantajlarını öğrenmek isteyenler paket yaylı yatak nedir sorusunun cevabını da öğrenmelidir. Paket yaylı yataklar hakkında yeterli bilgiye sahip olmak bu yatakların nasıl kullanıldığını ve kimler tarafından tercih edilmesi gerektiğini anlamak ve yatak seçiminde doğru yatağı seçmeniz açısından önem taşımaktadır.

Paket yaylı yataklar her bir yayın ayrı ayrı kumaş ile kaplanarak birbirinden bağımsız halde paketlenmesi ile imal edilir. Bu sayede her bir yay diğer yaylardan bağımsız halde hareket eder ve dolayısıyla sadece üzerlerindeki basınca göre tepki verir.

pocket-yay-sistemi

Yatakta en iyi yay hangisi?

Ortopedi kelime anlamı olarak; vücuda uygun olan ve vücut yapısına uyumlu olan anlamına gelmektedir. Ortopedik yatak ise vücut ağırlığınızı yatakta eşit şekilde dağıtılmasını sağlayan yataklardır.

paket yay sistemi nedir

Uyku süresince omurganın doğal pozisyonunu koruyabilmesi için vücudun hiçbir bölgesinde fazladan yük oluşmamalıdır. Klasik yaylı (bonel yay) yataklarda tüm yatak yayların birbirine bağlı olmasından kaynaklı bölgesel destek sağlayamadığı için vücudun bir bölgesi üzerinde ağırlık oluşmasına neden oldukları için vücut ağırlığını dengeli bir şekilde dağıtmadıklarından ötürü ortopedik özellikler göstermezler. Böylece kas ve eklem ağrıları başta olmak üzere vücutta çeşitli rahatsızlıklara neden olurlar.

Paket yaylı yatak sisteminde yatağın belirli bölgelerinde farklı sertlikte paket yay (5 bölgeli paket yay) kullanıldığı için bel, boyun, sırt ve kalça gibi basınç noktaları için gerekli (yeterli) olan destek sağlanır. Böylece ister sırt üstü, ister yüz üstü ya da yan yatış pozisyonları olsun her yatış pozisyonunda vücudunuzun doğru desteği almasını sağlar.  Paket yay sistemli bir yatak klasik yaylı yataklara göre daha ortopedik bir yataktır diyebiliriz.

Paket yaylı yataklar lateks, visco, at kılı, hindistan cevizi lifi gibi malzemeler kullanılarak yapılan yataklara göre daha ekonomik yataklar grubundadır.

Paket yaylı yataklar uyurken yatak üzerindeki dönme ve hareketlenmelerde sadece hareketin olduğu kısımda ki paket yay grubu destek verdiği için diğer paket yay grupları etkilenmez bu sayede yatak genelinde bir dalgalanma yaratmazlar. Böylece çiftlerden birinin yatakta dönmesi veya hareketleri diğer kişiyi rahatsız etmez. Paket yaylı yataklar çiftler için veya partneri hareketli uyuyan kişiler için ideal yataklardır.

Lateks, visco gibi destek malzemeler ile kullanılabilen paket yaylar konforun daha da üst seviyeye çıkarılmasına olanak tanır.

Yatakların kullanım süresi dikkate alındığında da paket yaylı yataklar, bonel yaylı yataklara göre bir adım öne çıkıyor. Bonel yaylı yatakların sık yatılan veya ağırlığın yoğun olduğu kısımda çökme meydana getirmektedirler. Çökme ile yatağın yapısı bozulduğu içinde dengesiz bir yatma pozisyonu oluşmaktadır. Bonel yaylı yataklarda uzun süreli kullanımda yaşanan yatak çökmesi ya da yay fırlaması sorunları paket yaylı yataklarda yaşanmaz.

Yatakta yay fırlaması neden olur?

Standart yaylı yataklarda yay fırlaması, vücut ağırlığının bir bölgeye toplanması sonucunda baskı gören yayın aniden yukarıya doğru çıkmasından kaynaklanmaktadır. Fakat paket yaylı yataklarda ağırlık eşit olarak dağıtıldığı ve vücut basıncının tek bir noktada toplanmaması sayesinde yayların fırlaması söz konusu değildir.

Yatak çökmesi neden olur?

Standart yaylı yataklarda ağırlık gören yaylar ile görmeyen yaylar arasında form değişiklikleri yaşanır. Bu yüzden zamanla yatak çökmeye başlar ve uzun süreli kullanıma izin vermez. Paket yaylı yataklar ise çökmelere karşı, vücut ağırlığın eşit dağılmasından dolayı çökme problemi yaşanmaz ve yatak ömrü uzun olur.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir