Blog

Sırt Ağrısı İçin En İyi Yatak Hangisidir?

Yatak sırt ağrısına neden olabilir mi? Her sabah sırt ağrısı ile uyanıyorsanız, suçlunun yatağınız olup olmadığını merak edebilirsiniz. Yatağınız eskiyse, vücudunuzla iyi uyum sağlayamıyorsa veya en sevdiğiniz uyku pozisyonunu desteklemek için ideal değilse yatağınız sırt ağrısına neden olur.

Farkında olmayabilirsiniz ama uyurken omurganın doğal duruşunun bozulmaması sırt ağrısını iyileştirmenin anahtarıdır. Ayrıca, uyku süresince sırtınızdaki kasların ve bağların (eklemleri bir arada tutan doku) siz uyurken gevşemesi ve iyileşmesi gerekir. Sırt ağrısı için en iyi yatak ağırlığınızı eşit şekilde dağıtması, böylece omurganızı destekleyerek kaslarınızın tamamen gevşemesine olanak sağlamalıdır. Sonuç? Dinlendirici ve konforlu bir gece uykusu.

Sırt Ağrısı İçin En İyi Yatak Sertliği

Omurganız için en iyi desteği alabilmek için sert bir yatağa ihtiyacınız olduğuna dair yaygın bir efsane vardır. Ancak sertlik ve destek aynı şey değildir.

* Sertlik , yatağınıza ne kadar gömüldüğünüzle ilgilidir.

* Destek, yatağınızın omurganızı hizalı tutmak için ne kadar iyi desteklediğiyle ilgilidir.

Peki bu, yatağın sertliğinin önemli olmadığı anlamına mı geliyor? Bu o kadar da basit değil. Yumuşak ve sert yataklar arasındaki farklara bir göz atalım.

Yumuşak Yatak

Yumuşak bir yatak sırt için kötü mü? Omurganızı desteklemeyecek kadar yumuşaksa evet kötüdür. Kalçalarınız omuzlarınızdan aşağıda olacak şekilde yatağa gömülürseniz yatağınız çok yumuşak olabilir ve sırt ağrısına neden olabilir.

Yatağın sertliği söz konusu olduğunda vücut ağırlığının önemli bir faktör olduğunu unutmayın. Bir kişi ne kadar ağırsa, çok yumuşak bir yatağa gömülme olasılığı da o kadar fazladır.

Sert Yatak

Sert yatak sırt ağrısına neden olabilir mi? Her ne kadar insanlar sırt ağrısı için en iyi şeyin çok sert bir yatak olduğuna inansa da araştırmalar aynı fikirde değil.

Bir çalışma , yatakta, uyanıkken ve gün boyunca bel ağrısı yaşayan katılımcıları test etti. Sert bir yatakta uyuyan katılımcılar, 90 gün sonunda orta sertlikte bir yatakta uyuyanlara göre daha kötü sonuçlar elde etti. Bu sonuç, sert yatakların sırt ağrısı için her zaman kötü olduğu anlamına mı geliyor? Bir kez daha söylemek gerekiyor: ağırlık önemlidir. Birisi ne kadar ağırsa, omurgasına doğru seviyede destek sağlamak için yatağının da o kadar sert olması gerekiyor.

ortopedik-yatak-nasil-olmali

Birçok kişi için orta sertlikte bir yatak sırt ağrısını azaltmak için en iyi seçimdir. 

Yatağın sertliği omurganızın yanlış hizalanmasına neden oluyorsa sizin için doğru olmayabilir. Yani,

  • Kalçalarınız omuzlarınızdan daha aşağıya çöküyorsa yatağınız çok yumuşak demektir.
  • Kalçalarınız ve omuzlarınız yüzeyde düz duruyorsa yatağınız çok sert demektir.
  • Yatağınız vücudunuzun şekline uygunsa ve omurganızı aynı hizada tutuyorsa yatağınız tam size göre demektir.

Yumuşak, orta ve sert yataklar arasındaki farkları öğrenmek istiyorsanız Yatak Sertliği Kaç Olmalıdır başlıklı yazılarımıza bakabilirsiniz.

Sırt Ağrısı İçin En İyi Yatak

Sırt ağrısı için en iyi yatağa gelince, herkese uyan tek bir çözüm yoktur. Sonuçta sırt ağrısı için en iyi yatak, kişiye özel yumuşaklık (veya sertlik) ve desteğin mükemmel karışımını sağlayan yatak olacaktır. 5 bölgeli paket yay sistemli, lateks veya visco yataklar omuz, kalça gibi basınç noktalarında hafifleme ve omurganızın nötr bir şekilde hizalanmasını sağlanmasında değerlendirilmesi gerekir.

Beş Bölgeli (Zone) Paket Yay Sistemli Yataklar

Beş Bölge Paket Yaylı Yataklar vücudun 5 ayrı bölgesinin her birine farklı destek sağlıyor. İnsan anatomisine uygun bir şekilde dizilmiş olan farklı sertlikteki yaylar (çapı aynı ama uzunlukları farklı); omuz, bel omurları ve kalça bölgesini ayrı ayrı destekleyerek ergonomik bir yatak yüzeyi sunuyor. Bu sayede standart yaylı yatakların aksine, vücudunuzun doğal eğrisini uyku sırasında korunuyor.

5 bölgeli paket yay sistemi

Visco Yatak

Visco yataklar vücudunuzun hatlarına göre şekil alır ve eklemler üzerindeki baskıyı hafifletir. Bu nedenle, visco yatak genellikle kronik sırt ağrısı için en iyi yatak seçeneklerinden birisidir. Visco yatağın dezavantajı, yoğun iç yapısı ve kimyasal malzemeden yapılmış olması aşırı ısı tutmasına neden olduğu için özellikle kilolu insanlarda terleme problemi yaratabilir. Terleme problemi olanlar doğal malzemeden yapılmış olan lateks yatakları tercih edebilir.

Lateks Yataklar

Lateks yataklar sırt ağrısına iyi gelen yatak tiplerinden biridir. Lateks, çok fazla batmadan vücuda uyum sağladığı için sırt ağrısı çeken kişiler için popüler bir yatak malzemesidir. Yapısında doğal lateks malzemesi kullanılan lateks yataklarda esneklik oldukça fazladır.

Yeni Yatak Sırt Ağrısı Yapar Mı?

Yeni bir yatak almak heyecan vericidir. Ama geceleri rahat etmekte zorlanabilir ve sabah ağrısı veya sertliğiyle uyanabilirsiniz. Peki neden?

Yeni yatağa alışma süresince vücudunuzda bir miktar rahatsızlık veya ağrı hissetmeniz normaldir. Vücudunuzun yeni yatağa alışması için zamana ihtiyacı var.

En az bir ay yeni yatağınızda uyumanızı öneriyoruz. Ağrınız geçmiyorsa, özellikle de kötüleşiyorsa yeni yatağınız size uygun olmadığını değerlendirmelisiniz. Bu yüzden minimum 30 gün yatak iadesi kabul eden yatak markalarını tercih etmekte fayda olduğunu hatırlatalım.

Sıkça Sorulan Sorular

Doktorlar sırt ağrısı için ne tür yataklar önerir?

Tıp uzmanları, vücuda uyum sağlama ve omurga hizalaması sağlama yetenekleri nedeniyle sırt ağrısı hibrit yatak önermektedir.

Mevcut yatağımın sırt ağrıma katkıda bulunup bulunmadığını nasıl belirleyebilirim?

Gün ilerledikçe hafifleyen bir sertlik veya ağrıyla uyanıyorsanız veya yatakta sarkma belirtileri görülüyorsa, bu durumda yatağınız sırt ağrınıza katkıda bulunuyor olabilir.

Ortopedik yatak nedir ve normal yataklardan farkı nedir?

Ortopedik yatak, eklemleri, sırtı ve genel vücudu desteklemek için özel olarak tasarlanmıştır ve normal yataklara göre daha iyi ağırlık dağılımı sunar.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir