Blog

Yatak Sertlik Derecesi Kaç Olmalıdır?

Yeterli süre ve kalitede uyunmazsa başta kas ve eklem ağrıları olmak üzere çeşitli fiziki rahatsızlıkların yanında psikolojik sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bu ve benzeri sıkıntıların önüne geçmek için ise en önemli nokta doğru yatak seçimidir. Yanlış yatakta uyumak, uyku kalitesini düşüren en önemli nedendir. İdeal yatak seçimi için öne çıkan konuların başında ise yatak sertliğine göre yatak seçimidir.

Yatağın sertliği iyi bir uyku almanız için dikkate almanız gereken en önemli yatak seçim kriterlerinden biridir. Örneğin kronik bel ağrınız var ise bu durumu dikkate alarak yatak sertliğine karar vermelisiniz.

Yanlış sertliği seçtiğinizde mevcut ağrılarınızın artacak, herhangi bir şikayetiniz olmasa bile ağrılar duymaya başlayabilirsiniz.

Yatak-Sertliği

İdeal Yatak Sertliği Nasıl Olmalı

İdeal yatağı omurga sistemi başta olmak üzere vücudun rahat edeceği fiziksel koşulları sağlayan, alerjik etki taşımayan yatak olarak tanımlayabiliriz.

İdeal olan sertlikte yatak vücudu en iyi şekilde destekleyen yapıda olan yataklardır

Yatak sertliği yumuşak, orta – sert ve sert olarak üçe ayrılır.

Hakim düşünce yatakların yumuşak olmasının iyi bir konfor sağladığıdır. Ama yumuşak yatak her zaman ve şartta fayda sağlamaz. Sert ya da yumuşak yatak seçimi kişisel özellikler dikkate alınarak yapılmalıdır. Yatak sertliği iki ana unsura bağlıdır. Uyku pozisyonu ve kişinin ağırlığını dikkate alarak yatak sertliği tercihinde bulunmalısınız.

Yumuşak Yatağı Kimler Tercih Etmeli

Yumuşak yataklar zayıf kişiler tarafından tercih edilmelidir. Yumuşak yatak en konforlu yatak olarak düşünülse de yumuşak yataklar çok kilolu kimseler için tavsiye edilmez. Zayıf kişiler hafif yapılarından dolayı yatağın içine gömülmeyecekler ve dengeli bir şekilde vücut ağırlıklarının dağıtılması ile birlikte rahat bir uyku deneyimini yaşayabileceklerdir.

Yumuşak yatakların bir diğer dezavantajı yatan kişinin içine gömülmesine neden olduğu için yatakta dönme hareketini zor hale getirdiği için hareket etmeyi zorlaştırır.  Bu açıdan yumuşak yatak tercih edecekler kilolu kimseler olmamalıdır. Fakat zayıf kişiler için dengeleyici bir katkı sağladıkları için bu kişiler tarafından tercih edilebilirler.

Çiftler için yatak tercihi çiftin ortalama ağırlığı dikkate alınarak yapılmalıdır. Eğer bir kişi çok kilolu eşi ise tam tersi zayıf ise bu durumda yumuşak yatak yerine orta sertlik bir yatak seçmek daha uygun olacaktır. Ancak her iki kişi hafif kilolarda ise yumuşak yatak seçmek doğru olur.

Orta Sertlikte Yatak Kimler İçin Uygundur?

Orta sert yataklar özellikleri gereği normal kiloları destekleyen ve uyuyor iken kişiye hareket serbestliği sağlayan yataklardır. Aynı zamanda bel ve sırt bölgesinin desteklenmesini, omurganın ise doğal pozisyonunu almasına yardımcı olurlar. Tüm vücut noktaları desteklenmesi ile birlikte bel ve sırt ağrıları engellerler. Bel ağrılarını gidermesinin sebebi, vücudun yatağın içine gömülmemesi ve sürekli yukarıya doğru aşırı bir baskı almamasındandır. Boyun ve bel bölgelerinde bulunan doğal eğrilikleri yeterince dengeleyerek, bu eğriliklerin azalmasının ya da artmasını sağlar. Özellikle fıtık gibi durumların giderilmesi için orta sertlik yataklar daha konforlu bir yüzeye sahiptiler.

Kısaca çok özel rahatsızlıklarınız bulunmuyorsa ve konforlu bir şekilde uyumak isteyenler için orta sert yatak tercih etmelidir.

Kimler Sert Yatak Tercih Etmeli

Sert yataklar özellikle bel ağrısı olanlar tarafından tercih edilmelidir. Sert yataklar vücudun yatağın içine gömülmesini engeller ve vücudu destekleyerek ideal pozisyonun elde edilmesini sağlarlar. Özellikle bel fıtığı gibi hastalıklarda vücudun yeterince desteklenmesi ve omurganın her uyku pozisyonunda doğru olan pozisyonu alabilmesi açısından sert yataklar uygun olmaktadır.

Yatak Sertliği Tercihi Nasıl Olmalı?

En iyi yatak sertliği gibi bir yorum yapılamaz. Çünkü her insanın farklı fizyolojik yapısı ve uyku alışkanlıkları bulunmaktadır. Bir kişiye iyi gelen bir yatak sertliği başka kişinin ihtiyaç duyduğu yatak özelliklerini karşılayamayabilir. Sadece kişisel özelliklerinizi dikkate alarak yatak sertliğinde karar kılmanız gerekir. Eğer uyku esnasında çok sık hareket ediyorsanız yumuşak yataklar hareket imkânını kısıtladıkları için bu tür yatak seçimi yapmamalısınız. Çok kilolu birisiyseniz sert yataklar yine sizin için uygun olmayacaktır.

Yumuşak yataklar rahat gibi görünmelerine rağmen, eğer sizin kilonuz ve uyku alışkanlıklarınız için uygun değil ise bir süre sonra çeşitli ağrılar yaşamanıza neden olur, aynı zamanda da uyku kalitenizi düşer. Sert yataklar da bu açıdan çeşitli kas ve eklem ağrılarının yaşanmasına neden olabilmektedirler.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.