Blog

Skolyoz İçin Hangi Yatak İyi Gelir?

skolyoz-yatağı

Skolyoz hastalığı bel ve göğüs bölgesinde görülen omurga eğriliğidir. Kişinin günlük işlerini aksatmasından en sonunda yürüyemez hale gelmesine kadar ciddi sorunlara yol açabilen skolyoz hastalığına sahip kişilerin skolyoz için yatak seçiminde çok daha dikkatli olmaları gerekir.

Yatak skolyoz hastalığını tedavi etmez ama doğru skolyoz yatağı kişinin hayat kalitesini arttırır.

Skolyoz hastalığı omurga kaynaklı olduğu için yanlış yatak seçimi bu rahatsızlığın daha da kötüye gitmesine neden olur. Nispeten çocukluk yaşlarında daha çok ortaya çıkan bir hastalık olmasından dolayı bebeklerin ve çocukların ortopedik yataklarda yatırılması, yetişkinlerin ise kişisel ihtiyaçlarına uygun yataklar seçmeleri gerekir.

Omurga ve eklemler uykuda ideal pozisyonda durur ise omurgayı oluşturan eklemlerde aşırı zorlanma olmaz ve ağrılar engellenebilir. Bu yüzden skolyoz için doğru yatak tercihi yapmak elimizde olan bir seçenektir.

Skolyoz Hastaları Hangi Yatağı Kullanmalıdır?

Skolyoz hastaları için yatak omurgayı yeterince desteklemelidir. Vücudun çıkıntılı yerleri (kalça, omuz vs.) üzerinde oluşan yatmaya bağlı basınç ne kadar az olursa ve bu çıkıntılı kısımlar ne kadar iyi desteklenirse basınca bağlı ağrı o kadar az olur.

Yatak içinde rahat dönülebilecek bir yapıda olursa dönüş sırasında bel bölgesinde oluşacak dönme hareketi daha yumuşak ve zorlamasız olacağı için ağrıya neden olmaz.

Bunları dikkate alırsak çok sert yataklarda kişinin yatağa değen çıkıntılı yerleri üzerinde daha fazla basınç olacağı için kişi bu bölgelerdeki basıncı azaltmak üzere sık sık dönecektir ve bu dönme hareketleri ve aşırı basınç ağrıları arttıracaktır. Bu durum da konforsuz ve ağrılı bir uyku geçirilmesine neden olur.

Çok yumuşak yataklar da kişinin yatağın içine gömülmesine neden olacağından, omurganın doğru pozisyonda olmasını engeller, yanlış pozisyondan kaynaklı rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur.

Çok sert, aşırı yumuşak, yayları deforme olmuş eskimiş ve çökmüş yatakların ağrıları arttırdığı ve uyku düzenini bozduğu bilinmelidir.

Kişisel özelliklerimizi dikkate almadan alacağınız kilonuza göre çok sert veya çok yumuşak bir yatak yanlış tercih olacaktır. Kilonuza uygun sertlikte olan yataklar ise skolyoz hasta yatağı olarak doğru seçim olacaktır.

Yatak Sertlik Derecesi Kaç Olmalıdır? yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir