Blog

Yatış Pozisyonuna Göre Visco Yatak Seçimi

Visco Yatak Seçimi

1960 yıllarında NASA tarafından bulunan visco elastik malzeme 1990’lı yıllarda yatak endüstrisi içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Visco harika vücut desteği sağlaması ve basınç azaltıcı etkisi ile bilinir. Bu özellikler her visco yatağın sizin için ideal yatak olduğu anlamına gelmez. Piyasada en iyi visco yatak olarak önerebilecek bir yatak yoktur. Çünkü visco, yaylı veya lateks yatak fark etmeksizin bir yatak, kişi/lerin ağırlığına, boyuna ve yatış pozisyonuna göre farklı konfor sunar. Bu yüzden kilo, boy gibi fiziksel özellikleriniz ile birlikte genel yatış pozisyonu dikkate alınarak yatak seçimi yapılmalıdır.

Bu yazımızda uyku yatış pozisyonuna göre visco yatak seçimi hakkında bilgi vereceğiz.

visco-yatak-nedir

Diğer yataklar gibi visco yataklarda yumuşaktan serte farklı sertlik derecelerine sahip üretilir. Yatış pozisyonunuza göre ihtiyacınız olan visco yatağı seçmelisiniz. Genelde yan yatanlar yumuşak, sırt üstü uyuyanlar orta-sert, yüz üstü uyuyan kişiler ise sert yatak tercih etmelidir.

Sırt Üstü Uyuyanlar

Orta-sert ile sert visco yataklar sırt üstü uyuyan kişiler için ideal yataklardır. Çünkü sırt desteği yataktan yeterli oranda alınırsa omurganın uyku süresince doğal görünümü (yandan bakıldığında “S” şeklinde, önden-arkadan bakıldığında düz çizgi şeklinde görünmesi) korunur. Böylece sabah uykudan uyanıldığında sırt ve bel ağrısı şikayetleri yaşanmaz.

Yan Uyuyanlar

Yan uyuyanların omuz ve kalça kısımları (vücudun en çıkıntılı bölgeleri) yatağa en fazla temas eden ve ağırlık baskısı veren bölgeleridir. Bu yüzden, visco yatağın gömülme hissi veren yapısı yan uyuyanlar için en ideal yataklardan birisi olmasını sağlıyor. Yan uyuyanların visco yatak tercihleri yumuşak ile yumuşak-orta arası sertliğe sahip yataklar olmalıdır.

Yüz Üstü Uyuyanlar

Yüz üstü uyuyanların yatak tercihinde dikkat etmesi gereken nokta her ne tip yatak alırlarsa alsınlar uyku süresince yatağa gömülmemeleri gereklidir. Eğer yatağa gömülü şekilde uyurlar ise omurganın doğal şekli bozulur ki bu durumda bel ve sırt ağrılarına neden olur. Ayrıca yatağa gömülü olan vücut yeterince hava sirkülasyonu oluşturamayacağı için terleme problemi yaşanır. Bu yüzden yüz üstü uyuyanlar sert visco yatakları veya hibrit yatak (paket yay sistemi ile birlikte visco bir arada bulunan) olarak tabir edilen yatakları tercih etmelidir.

Hareketli Uyuyanlar

Visco yatağın özelliği uyuyan kişinin yatak içine gömülmesidir. Bu yüzden uyku süresince sürekli hareket eden, yatakta dönen kişiler yaptıkları bu hareketlerde yatak karşı kuvvet uygulayacağı için rahat edemezler. Visco konforunu yaşamak isteniyorsa da yatağa gömülmenin azaltılıp haraket kolaylığı sağlanabilmesi için sert visco yatak tercih edilmelidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir