Blog

Yatak Odasını Büyük Göstermek

Birkaç püf noktası üzerinden evin küçük bölümlerini daha geniş göstermek mümkündür. Özellikle evin en fazla kullanılan bölümlerinden biri olan yatak odalarını büyük göstermek için belli başlı durumlara dikkat edilmesi yeterlidir.

Yatak odasını büyük göstermek için dikkat edilmesi gereken noktalar ise şu şekilde sıralanıyor:

Renk Seçimi

Odaları büyük göstermek için öncelikli olarak duvarlarda doğru bir rengin belirlenmesi lazımdır. Koyu duvar renkleri odaların daha karanlık ve küçük gözükmesine yol açar. Aynı zamanda bu tarz seçimlerden kaynaklı olarak odalara daha az ışığın girmesi kaçınılmaz hale gelecektir. Bu nedenle küçük odaları geniş göstermek için en uygun seçenekler açık renklerdir. Öte yandan odada büyük boyutlu mobilyaların kullanımından kaçınmalıdır. Bu tarz mobilya çeşitlerinin yerine daha işlevsel mobilya türlerinde karar kılınabilir. Mobilyalar içinde daha çok açık renklerin ön plana alınması gerekir. Zira beyaz, krem gibi renk çeşitleri odaların daha geniş gözükmesine yardımcı olurken, ışığın daha fazla yansıtılmasına neden olur. Bu bakımdan yapmış olduğunuz seçim sayesinde hem odanızı daha geniş gösterebilir hem de ışıktan daha fazla yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Minimal Mobilya Tarzı

Küçük yatak odaları için dekorasyon sürecinde mobilya seçimine daha fazla dikkat etmekte fayda vardır. Heybetli türden mobilyalar bu tarz küçük yapıya sahip olan odalar için uygun değildir. Alanı daha fazla küçültmeye neden olacak bu tarz mobilyalar aynı zamanda odanın olduğundan daha küçük gözükmesine yol açar. Eğer ısrarlı bir şekilde bu tarz büyük boyuttaki mobilyalar kullanılmak isterse duvara daha fazla yaklaştırılmasını sağlamak gerekir. Odanın tümünde minimal tarza sahip olan mobilya çeşitleri tercih edilmelidir. Özellikle mobilya çeşitlerinin minimal oluşu alanı daha ferah göstermeye yardımcı olur.

Yatak Seçimi

Yatak ve yatak başının aynı şekilde boyutuna dikkat edilmesi gerekir. Yatak başına mutlaka derinlik kazandırılmalıdır. Özellikle kapının karşısında yer alıyorsa kontrast renge boyanması lazımdır. Yatak başı uzun olan modeller odada genişlik hissinin artmasına neden olur. Yatak seçimi yapılırken daha çok alçak yataklar ön plana alınmalıdır. Zira yatak yükseldikçe odadaki darlık hissi artabilir.

Doğru Mobilya Türleri

İnce iskeletli mobilya çeşitleri odada daha az yer kaplarken, hantal bir görünüm ortaya çıkarmaz. Bu nedenle eğer mümkünse ince iskeletli ürünlerde karar kılmalısınız. Bu tarz ürünler mekanın olduğundan daha geniş gözükmesine yol açar. Eğer yatağınızı küçük seçecekseniz odada yer alan tüm aksesuarları da küçük olarak seçmelisiniz. Yani mobilyalar ve aksesuarlar arasında belirli bir uyum yakalamak gerekir.

Tavanı Hareketlendirin

Son yıllarda tabla tavanlar ilgi görüyor. Odaya bir boyut kazandıran bu tarz tavanlar odanın daha geniş gözükmesi açısından birebirdir. Eğer standart bir tavan isterseniz tavanda daha çok açık renkler üzerinde durmanız iyi olacaktır. Zira tavanda kullanılan koyu renkler odanın daha dar gözükmesine neden olur.

Depolama Alanları

Odada dağınık eşyalar bulunmaması için sepetler veya raflar tercih edebilirsiniz. Özellikle küçük yatak odalarında var olan gereksiz eşyalar odanın daha küçük gözükmesine yol açabilmektedir. Bu nedenle depolama yapmak için işlevsel mobilya türlerini gündeme almayı düşünebilirsiniz. Bu tarz mobilyalar hem alandan kazanmanızı sağlarken hem de eşyalarınızı sıkıntısız şekilde depolamanızı sağlayacaktır.

Odaya Uygun Mobilyalar

Küçük yatak odasını büyük göstermek için dikkat etmeniz gereken diğer konu ise doğru gardrop ve şifonyer seçimidir. Yalnızca birkaç ana mobilya seçimi yaparak bunun üzerine ayrıca televizyon koyabilirsiniz. Bunların üzerine ne kadar fazla fonksiyon eklerseniz yatak odası da bir o kadar büyük gözükecektir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir