Blog

Yatak Sertlik Derecesi Kaç Olmalıdır?

Yatak sertlik derecesi yatak seçim sürecinde dikkate alınması gereken noktalardan biridir. Gereğinden fazla yumuşak veya sert bir yatakta uyunması durumunda omurganın duruşu bozulacağı için sabah bel, sırt ve boyun ağrısı şikayeti ile uyanabilirsiniz.

Bir yatağın sağladığı “sertlik” hissi kişiden kişiye değişir. Aynı yatak zayıf kişiye sert, kilolu kişiye yumuşak gelebilir. Bu nedenle özellikle uyku pozisyonu ve kilo dikkate alınarak uygun yatak sertliği belirlenmelidir.

Yatak-Sertliği

Yatak Sertlik Derecesi Nedir?

Yatak sertlik derecesi 1-10 arasında ki sayılar ile belirtilir.  “1” en yumuşak yatağı, “10” ise en sert yatağı simgeler. 1’den 10’a kadar kademe kademe sertlik dereceleri ne anlama gelmektedir, inceleyelim;

yatak sertlik dereceleri

Çok Yumuşak Yatak (1-2) – Vücuda gereken desteği sağlamadığı için omurga sağlığı açısından uygun değildir. Su yatakları bu grup içinde yer alır.

Yumuşak Yatak (3-4) – Yatakta gömülme hissi veren yataklardır. Bu hissi visco yataklar verebilir 60 kilogram altı ağırlıkta ve yan uyuyanlar için uygundur.

Orta-Sert Yataklar (5-6) – Yumuşak ve sert yatakların avantajlarını bir arada sağlayan yataklardır. Farklı kilo ve yatış pozisyonlarında optimum konfor sağladığı için piyasada genelde “orta-sert” sertlikte yataklar satılmaktadır.

Sert Yatak (7-8) – Yatakta batma/gömülme hissi oluşmaz. Kilolu veya yüz üstü uyuyan kişiler için uygundur.

Çok Sert Yatak (9-10) – Aşırı kilolu kişilerin tercih etmesi uygundur.

Yatak seçimi kişisel özellikler dikkate alınarak yapılmalıdır. Uyku pozisyonu ve vücut ağırlığı dikkate alınarak yatak sertlik derecesi belirlenmelidir.

“Sertlik” ile “Destek” Ne Anlama Gelmektedir?

Sert yataklar en iyi destek sağlayan yatak tipi olarak bilinmesine rağmen bu yorum doğru değildir. Peki farkı nedir?

Sertlik, yatağa uzandığınızda yatağın üst kısmının vücudunuza hissettirdiği sertlik veya yumuşaklık hissi olup, destek ise yatağın omurganızın doğal duruş pozisyonunuzu (düzgün postür) korumasıdır.

Sertlik Derecesine Göre Yatak Seçimi

En iyi yatak sertliği gibi bir yorum doğru değildir. Çünkü her insanın farklı fizyolojik yapısı ve uyku alışkanlıkları bulunmaktadır. Bir kişiye iyi gelen bir yatak sertliği başka kişinin ihtiyaç duyduğu yatak özelliklerini karşılayamayabilir. Sadece kişisel özellikler dikkate alınarak yatak sertliği belirlenmelidir; örneğin uyku esnasında çok sık hareket ediyorsanız hareket imkânını kısıtlayacağı için yumuşak, zayıf birisi için de sert yatak uygun olmayacaktır.

Yumuşak Yatağı Kimler Tercih Etmeli

Yumuşak yataklar zayıf kişiler tarafından tercih edilmelidir. Yumuşak yatak en konforlu yatak olarak düşünülse de yumuşak yataklar çok kilolu kimseler için tavsiye edilmez. Zayıf kişiler hafif yapılarından dolayı yatağın içine gömülmeyecekler ve dengeli bir şekilde vücut ağırlıklarının dağıtılması ile birlikte rahat bir uyku deneyimini yaşayabileceklerdir.

Yumuşak yatakların bir diğer dezavantajı yatan kişinin içine gömülmesine neden olduğu için yatakta dönme hareketini zor hale getirdiği için hareket etmeyi zorlaştırır.  Bu açıdan yumuşak yatak tercih edecekler kilolu kimseler olmamalıdır. Fakat zayıf kişiler için dengeleyici bir katkı sağladıkları için bu kişiler tarafından tercih edilebilirler.

Çiftler için yatak tercihi çiftin ortalama ağırlığı dikkate alınarak yapılmalıdır. Eğer bir kişi çok kilolu eşi ise tam tersi zayıf ise bu durumda yumuşak yatak yerine orta sertlik bir yatak seçmek daha uygun olacaktır. Ancak her iki kişi hafif kilolarda ise yumuşak yatak seçmek doğru olur.

Orta Sertlikte Yatak Kimler İçin Uygundur?

Orta sert yataklar özellikleri gereği normal kiloları destekleyen ve uyuyor iken kişiye hareket serbestliği sağlayan yataklardır. Aynı zamanda bel ve sırt bölgesinin desteklenmesini, omurganın ise doğal pozisyonunu almasına yardımcı olurlar. Tüm vücut noktaları desteklenmesi ile birlikte bel ve sırt ağrıları engellerler. Bel ağrılarını gidermesinin sebebi, vücudun yatağın içine gömülmemesi ve sürekli yukarıya doğru aşırı bir baskı almamasındandır. Boyun ve bel bölgelerinde bulunan doğal eğrilikleri yeterince dengeleyerek, bu eğriliklerin azalmasının ya da artmasını sağlar. Özellikle fıtık gibi durumların giderilmesi için orta sertlik yataklar daha konforlu bir yüzeye sahiptiler.

Kısaca çok özel rahatsızlıklarınız bulunmuyorsa ve konforlu bir şekilde uyumak isteyenler için orta sert yatak tercih etmelidir.

Kimler Sert Yatak Tercih Etmeli

Sert yataklar özellikle bel ağrısı olanlar tarafından tercih edilmelidir. Sert yataklar vücudun yatağın içine gömülmesini engeller ve vücudu destekleyerek ideal pozisyonun elde edilmesini sağlarlar. Özellikle bel fıtığı gibi hastalıklarda vücudun yeterince desteklenmesi ve omurganın her uyku pozisyonunda doğru olan pozisyonu alabilmesi açısından sert yataklar uygun olmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Sert yataklar tüm uyuyanlar için en iyi seçim midir?

Hayır, ideal sertlik kişiden kişiye farklılık gösterir. Sırt üstü uyuyanlar sert yatakları, yan uyuyanlar genellikle basınç noktasının daha iyi hafifletilmesi için orta ila yumuşak yatakları tercih eder.

Uyku pozisyonları basınç noktalarını nasıl etkiler?

Farklı uyku pozisyonları vücudun çeşitli bölgelerine baskı uygular. Örneğin, yan uyuyanlar omuzlarında ve kalçalarında baskı hissedebilirken, sırt üstü uyuyanlar baskıyı sırtlarında ve başlarının arkasında hissedebilirler.

Çok sert bir yatakta uyumayı kim düşünmelidir?

Çok sert bir yataktan vücut ağırlığı daha fazla olan kişiler faydalanabilir; çünkü vücudun yatağa çok fazla gömülmesini önlemek için daha fazla desteğe ihtiyaç duyarlar.

Yumuşak bir yatak sırt ağrısına neden olabilir mi?

Evet, çok yumuşak bir yatak yeterli desteği sağlayamayacağından omurganın yanlış hizalanmasına yol açabilir ve sırt ağrısına neden olabilir. Bu özellikle sırt üstü veya yüz üstü uyuyan insanlar için geçerlidir.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir