En İyi Bebek Yatakları

Herkes için önemli olan güvenli ve konforlu bir uyku, ilk aylarının büyük kısmını annenin kollarında ve beşiğinde uyuyarak geçiren bebekler için daha önemlidir. 0-3 yaş arası bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi yönünden en hızlı zaman dilimidir. Bu neden ile, uyku süresince bebeğin vücut gelişimini destekleyen ve kesintisiz uyku sağlayabilecek konfora sahip bebek yatağı tercih edilmelidir. 

Bebek Yatağı Nasıl Olmalıdır?

Lateks, visco, yaylı veya hibrit olmak üzere kabaca 4 çeşit bebek yatak tipi vardır. Bebek yatak modellerini incelemeden önce yeni doğan bebekler için yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususları paylaşmakta fayda var.

Yetişkinlerde olduğu gibi bebek yatağı seçiminde de bebeğin ihtiyacı dikkate alınmalıdır. Örneğin, alerjik bünyeye sahip bebek için hipoalerjenik özellikte veya lateks gibi doğal malzemeler kullanılmış yatak alınmalıdır.

Bebek yatağı bebeğin vücudu ile yatak arasında boşluk kalmayacak yumuşaklığa sahip olmalıdır. Ancak, bebeğin zor nefes alıp boğulmasına neden olabilecek yumuşaklıkta olmamalıdır.

– Yeterli Hava Sirkülasyonu – Her şeyden önce yatağın nefes alabilir yapıda olması çok önemlidir. Bu sadece bebeğinizin geceleri serin uyumasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boğulmayı önlemeye de yardımcı olur. Nefes alabilir ve hava akışı sağlayan kılıfa sahip yatak tercih etmek gerekiyor.

– Kimyasal İçermemeli – En sağlıklı bebek yatağı malzemesinde kimyasal malzeme kullanılmamış olmalıdır. Bu sayede yatak alerjenlerden uzak, bakteri ve akar barındırmamış olacaktır. Lateks, at kılı yataklar doğal malzeme kullanıldığı için tercih edilebilir.

Çıkarılabilir/Yıkanabilir Kılıf – Bebek sağlığı için her daim temiz bir yatak kılıfı üzerinde uyuması gerekir. Çıkarılabilir ve çamaşır makinesinde yıkanabilir kılıflı yataklar ter, üre lekelerinin temizlenmesinde kolaylık sağlar.

– Yatak Sertliği – 0-2 yaş yeni doğan bebeklerde orta-sert bir yatak kullanımı uygun omurga gelişimi sağlamakla birlikte ve yüzüstü yatış durumunda bebeğin nefes almasında (bebeğin yüzünün yatağa gömülüp boğulmamasına) kolaylık sağlar. Bebek yatağı çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır.

– Omurga/İskelet Gelişimi – İskelet sistemine baskı yapan, yanlış pozisyonda olmasına yol açan ya da belirli bir bölge üzerine basınç yapan yaylı yataklar bebekler için uygun değildir. Yaylı yataklarda yaylar arasında boşluk olmasından dolayı bebek yataklarında olması istenilen yeterli hava sirkülasyonu sağlanır ama yaylı yataklar sert olduğu için uyku süresince bebeği rahatsız eder. Bu rahatsızlıkta bebeğin sık uyanmasına neden olacağı için uyku kalitesini düşürmektedir.

Yaylı yataklar lateks, visco yataklara göre uygun fiyatlıdır. Ekonomik açıdan yaylı bebek yatağı almak istiyorsanız; yatak üzerinde yeterli kalınlıkta konfor katmanı (lateks, visco veya sünger) olmasına dikkat etmelisiniz. 

Bebek yatağı seçimi ile ilgili daha fazla bilgi için “Bebek Yatağı Seçimi” yazımızı okuyabilirsiniz.

En İyi Bebek Yatakları

Yazımızda ürün özelliklerine göre bebek yatağı markalarının en iyi bebek yatak modellerini derledik. Listemizde yer alan yatakları bebeğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hibboux

Yataş fabrikalarında üretilen Hibboux bebek yatakları Almanya’da sadece yüksek güvenlik ve kalite standartlarına sahip ürünlere verilen LGA Ergonomi sertifikasına sahiptir. LGA Sertifikası yatakların küf, mantar, ve bakteri gibi mikroorganizmaları barındırmadığının ve bebeğin omurilik gelişimine uygun olduğunun tescilliyor.

Hibboux bebek yataklarının genel özellikleri

–  %100 pamuk, yün ve nefes alan Tencel Lyocell doğal iplik gibi hammaddeler kullanılıyor.

– Cairfull Teknolojisi ismi verilen ve nefes aldıran özellik sayesinde bebeğin terlese de yatakta kuru bir ortam oluşuyor ve sıcaklık kontrolü sağlanıyor.

– Sütten elde edilmiş doğal iplikli Milky kumaş yüzeyi sayesinde ise yatakları yumuşacık bir yüzeye ve doğal bakteri karşıtı yapıya sahip.

– Fermuarlı üst pedi ise, dilendiği zaman çıkartılabilerek makinede kolayca yıkanabiliyor. Bu sayede bebeğinin yatağı her daim tertemiz kalıyor.

– Yatakların bir tarafı 0–2 yaşa, diğer tarafı ise 3–6 yaşa özel tasarlanmıştır. Bebekler için uzun yıllar süren ideal uyku konforu sağlar. Her iki yüzeye, belirtilen yaş grubunun omurga özelliklerine uygun sertlik verilmiştir.

– 100 gün deneme süresi

– Bebek yataklarında 2 yıl garanti (yay karkaslarının 10 yıl garanti süresi)

Hibboux Bebek Yatakları

SUI Sleep – Twist Bebek & Çocuk Yatağı

Twist Bebek ve Çocuk Yatağı en üst katmanında 5 cm yüksekliğinde %100 doğal lateks kullanılmıştır. Yenidoğan döneminden çocukluk dönemine, büyümenin her evresinde çocuğunuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak ve omurga gelişimini destekleyecek yapıya sahiptir. Twist yatak çift taraflı kullanım sunmaktadır.

Çift taraflı kullanıma sahip Twist Yatak

Yenidoğan Yüzeyi (0-12 AY)

0-12 aylık dönemde üste gelecek şekilde kullanılan sert, gömülme yapmayan yapıya sahip güvenli yenidoğan yüzeyi, 12 aydan itibaren taşıyıcı katmana dönüşerek yatağın uzun yıllar kullanılmasına imkan tanır.

%100 Doğal Lateks Yüzey (12 AY+)

12 aydan itibaren üste gelecek şekilde kullanılmaya başlanan %100 doğal lateks yüzey çocuğunuzun gelişim sürecinde omurgası için ideal desteği sağlarken doğal yapısı sayesinde yatakta ısı dengesinin sağlanmasına yardımcı olur.

Daha fazla bilgi için TWIST BEBEK & ÇOCUK YATAĞI

Morpho Bebek Yatağı

morpho-bebek-yatagi

Morpho bebek yatağı içerisinde ki sünger yapı çocuk gelişimi için özel olarak hazırlanmış, bakteri karşıtı bir süngerdir. 10 cm yüksekliğinde ultra hassas bir şekilde dizayn edilmiş yay yapısı üzerine yerleştirilmiş 5 cm yüksekliğindeki ultra yumuşak yüzey çocuğunuz için konforlu bir uyku ortamı sunmaktadır. Ayrıca %100 organik malzeme kullanılarak üretilmiş Morpho bebek yatağı kumaşı sıvı geçirmez ve çıkarılıp yıkanabilir.

Morpho Bebek Yatağı

Yataş Bedding – Copola

yataş-bebek-yatakları

Yataş’ın doğal içerikli bebek yatağı Copola‘da;

-Doğal lateks yatak yüzeği ile ekstra uyku konforu

-Hindistan cevizi liflerinden oluşan neme dayanıklı yüzey

-Yıkanabilir kılıf

-Omurga gelişimini destekleyen mini paket yay teknolojisi bulunmaktadır.

 Bebek için en sağlıklı yatak olarak önerebileceğimiz Copola zararlı kimyasal malzeme içermez.

Yaşa Özel Farklı Uyku Yüzeyleri

Yatağın bir tarafı 0-2 yaşa, diğer tarafı ise 3-6 yaşa özel tasarlanmıştır.

0-2 Yaş Uyku Yüzeyi: Yeni doğan bebeğin omurga gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için, vücudun gömülmesini önleyen, omurgayı tam destekleyen bir uyku yüzeyinde yatırılması gerektiğinden, 0-2 yaş yüzeyinde daha sert ve yoğunluğu artırılmış malzeme kullanılmıştır.

3-6 Yaş Uyku Yüzeyi: Bebeklikten çocukluğa geçiş evresinde çok sert olmayan bir uyku yüzeyi önerilir. 3-6 yaş yüzeyi, ağırlığı artan bebeğe basınç uygulamayacak bir yumuşaklığa sahiptir.

Yatak Fiyatı: 2699 Lira (60 x 120 cm)

Yataş Copola Yatak

İDAŞ – Goody

Bebeklerin omurga gelişimi için 0-3 yaş aralığında sert yüzeyde 3-6 yaş aralığında ise yumuşak yüzeyde yatmaları gerekmektedir. Bu nedenle İDAŞ’ın Goody model bebek yatağının bir yüzeyi 0-3 yaş diğer yüzeyi ise 3-6 yaş aralığına uygun sertlikte tasarlanarak uzun süreli kullanım imkanı sağlıyor. Yatağın diğer özellikleri ise;

– Orta sertlik sağlayan paket yay sistemi

– Nemin hapsolmasına izin vermez ve hava sirkülasyonunu sağlayan nem yönetimi

– Kolaylıkla çıkarılabilir, takılabilir ve yıkanabilir fermuarlı kılıfı sayesinde  pratik kullanım özelliğine sahip

– Çift taraflı kullanım özelliği

– Organik pamuk örme kumaşı ısı geçirgenliği ve nem transferinin yüksek olması nedeniyle ferahlık hissi verir.

– Kimyasal içermeyen elyaf malzeme

– Sıvı geçirmeyen yüzey

– 21 cm yatak yüksekliği

Yatak Fiyatı: 2490 Lira (60 x 120 cm)

İDAŞ Goody

Bambi – Mini Bambi

Bambi’nin eğimli yatak modeli Mini Bambi; bebeklerde görülen mide içeriğinin geri boğaza kaçabilme ihtimalini minimuma indirerek daha güvenilir bir uyku sağlıyor.

Mini Bambi bebek yatağının özellikleri:

– Hava geçiren özel air kumaş sayesinde yatağınız nefes alır ve en küçük hareketinizde hava sirkülasyonunu sağlayarak kötü kokuların önüne geçer.

– Yatağın üstündeki fermuarlı ped çıkarılabilir ve yıkanabilir özelliğe sahiptir.

– Yatak yüzeyinde yer alan mikro-kapsüllerin içlerine yerleştirilen probiyotikler, küf, mantar  alerjik reaksiyon ve astıma yol açan alerjenlerin oluşmasını engeller.

Yatak Fiyatı: 2728 Lira (60 x 120 cm)

Bambi Mini Bambi

İŞBİR – Coco Baby

işbir-bebek-yatakları

Doğal İçerikli Ergonomik Coco Baby 0-6 Yaş‘a uygun özel tasarlanmıştır. 

Hava geçirgenliği en yüksek doğal malzemelerden biri olan Hindistan cevizi konfor katmanı, omurganın doğal eğimine uyum sağlar ve sağlıklı gelişimini destekler.

Coco plakanın iki yüzeyine yerleştirilmiş pamuk katmanlar sandviç modeli oluşturur. Bu tasarımıyla iki yüzeyinde de aynı rahatlığı ve kullanım kolaylığını sunar.

Kılıfındaki keten ve viskon karışımlı doğal multi-linen kumaş nefes alır özelliği ile terletmez. 

Kmaş yüzeyine aktif probiyotikler yerleştirilmiştir. Doğal bir yöntemle yatak yüzeyinin hijyenik, ferah ve taze kalmasını sağlar. Probiyotiklerin bağışıklık ve sindirim sisteminde yarattığı tüm olumlu etkileri yatak yüzeyiyle buluşturur.

Yatak Fiyatı: 2600 Lira (60 x 120 cm)

İşbir Coco Baby

Yatsan – Happy Bebek Yatağı

Yatsan’ın Happy bebek yatağı  en iyi bebek yatak modellerinden biridir. Yatağın temel malzemesi olan ve mükemmel esneklik sağlayan doğal lateks, içindeki hava kapsülleri sayesinde nem dengesini ayarlar. Pamuk ve yünün doğal destek katmanı olarak kullanıldığı Happy bebek yatağı, ortopedik yapısıyla sağlıklı bir uyku ortamı sağlar.

– Yatağın iki tarafında 4cm. kalınlığında lateks kullanılmıştır.

– Vücut ısısını dengeleyici ve bakteri oluşumunu önleyici özelliğe sahip hipoalerjenik kumaştan üretilmiştir. Nemi emerek doğal ısıyı korur.

– Kışın yün, yazın pamuk tarafı kullanmanız ile yatağı çift taraflı kullanım avantajı sağlıyor.

– Paket yay sistemi uyku boyunca bebeğin en ideal ve iyi şekilde desteklenmesi arttırırken, istemsiz dönüşleri azaltır, dönüş manevralarında bebeğinize rahat bir alan sunar.

Yatak Fiyatı: 7900 Lira (60 x 120 cm)

Yatsan Happy Bebek Yatağı

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Yatağı Sert Mi Olmalı?

Bebeğin omurga gelişiminin sağlıklı olması, boğulma riskinin azaltılması ve terleme problemi yaşanmaması için yumuşak yatak yerine sert yatak tercih edilmelidir.

En Sağlıklı Bebek Yatağı Hangisidir?

Kauçuk ağacı öz sütü kullanılarak üretilen lateks yataklar doğal (organik) yapıları, diğer yatak tiplerine göre daha iyi hava sirkülasyonu sağlamaları sayesinde bebekler için en sağlıklı yatak olarak kabul edilir.

Not/Uyarı: Tüm içerik iyi niyetle ve yalnızca bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Listede yer almayan yatak markalarının en iyi bebek yatak markaları arasında yer almadığı anlamına gelmemelidir. Bilgiler yatak markalarının internet sitelerinden ve genel araştırmalardan derlenen bilgiler olduğu için eski veya güncel olmayan bilgiler içerebilir. İlgili yatak markasının internet sitesinden veya satış yetkilisi ile görüşülerek güncel bilgi alınmasını tavsiye etmekteyiz.

En iyi bebek yatakları yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıda ki form aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

One Comment

  1. Merhaba,
    Bebeğimize Milky Comfy Pocket Pedli Yaylı Yatak almayı planlıyoruz. Bu yatakla ilgili araştırmanız oldu mu? Olduysa yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok seviniriz.

    Teşekkürler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir