En İyi Bebek Yatakları

Herkes için önemli olan güvenli ve konforlu bir uyku, ilk aylarının büyük kısmını annenin kollarında ve beşiğinde uyuyarak geçiren bebekler için daha önemlidir. 0-3 yaş arası bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi yönünden en hızlı zaman dilimidir. Bu neden ile, uyku süresince bebeğin vücut gelişimini destekleyen ve kesintisiz uyku sağlayabilecek konfora sahip yatak tercih edilmelidir. 

Bebek Yatağı Nasıl Olmalı?

Yetişkinlerde olduğu gibi bebek yatağı seçiminde de bebeğin ihtiyacı dikkate alınmalıdır. Örneğin, alerjik bünyeye sahip bebek için hipoalerjenik özellikte veya lateks gibi doğal malzemeler kullanılmış yatak alınmalıdır.

Yatak ile bebeğin vücudu arasında boşluk kalmayacak yumuşaklığa sahip olup, ayrıca  

You will want to fit the mattress correctly in the crib you have without gaps that could pose discomfort or even danger. The mattress should be firm, as a soft mattress could conform to the shape of your baby’s head, causing difficulty breathing and increasing the risk of suffocation or SIDS (Sudden Infant Death Syndrome). 

There are several types of mattress fillings to choose from: latex, foam, innersprings, or a hybrid. A good quality mattress of any filling material will keep its shape well and last well into your child outgrowing the crib

Lateks, visco, yaylı veya hibrit olmak üzere kabaca 4 çeşit bebek yatak tipi vardır. Bebek yatak modellerini incelemeden önce yeni doğan bebekler için yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususları paylaşmakta fayda var.

– Yeterli Hava Sirkülasyonu – Her şeyden önce yatağın nefes alabilir yapıda olması çok önemlidir. Bu sadece bebeğinizin geceleri serin uyumasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda boğulmayı önlemeye de yardımcı olur. Nefes alabilir ve hava akışı sağlayan kılıfa sahip yatak tercih etmek gerekiyor.

– Kimyasal İçermemeli – En sağlıklı bebek yatağı malzemesinde kimyasal malzeme kullanılmamış olmalıdır. Bu sayede yatak alerjenlerden uzak, bakteri ve akar barındırmamış olacaktır. Lateks, at kılı yataklar doğal malzeme kullanıldığı için tercih edilebilir.

Çıkarılabilir/Yıkanabilir Kılıf – Bebek sağlığı için her daim temiz bir yatak kılıfı üzerinde uyuması gerekir. Çıkarılabilir ve çamaşır makinesinde yıkanabilir kılıflı yataklar ter, üre lekelerinin temizlenmesinde kolaylık sağlar.

– Yatak Sertliği – 0-2 yaş yeni doğan bebeklerde orta-sert bir yatak kullanımı uygun omurga gelişimi sağlamakla birlikte ve yüzüstü yatış durumunda bebeğin nefes almasında (bebeğin yüzünün yatağa gömülüp boğulmamasına) kolaylık sağlar. Bebek yatağı çok sert veya çok yumuşak olmamalıdır.

– Omurga/İskelet Gelişimi – İskelet sistemine baskı yapan, yanlış pozisyonda olmasına yol açan ya da belirli bir bölge üzerine basınç yapan yaylı yataklar bebekler için uygun değildir. Yaylı yataklarda yaylar arasında boşluk olmasından dolayı bebek yataklarında olması istenilen yeterli hava sirkülasyonu sağlanır ama yaylı yataklar sert olduğu için uyku süresince bebeği rahatsız eder. Bu rahatsızlıkta bebeğin sık uyanmasına neden olacağı için uyku kalitesini düşürmektedir.

Yaylı yataklar lateks, visco yataklara göre uygun fiyatlıdır. Ekonomik açıdan yaylı bebek yatağı almak istiyorsanız; yatak üzerinde yeterli kalınlıkta konfor katmanı (lateks, visco veya sünger) olmasına dikkat etmelisiniz. 

Bebek yatağı seçimi ile ilgili daha fazla bilgi için “Bebek Yatağı Seçimi” yazımızı okuyabilirsiniz.

En İyi Bebek Yatakları

Yazımızda ürün özelliklerine göre bebek yatağı markalarının en iyi bebek yatak modellerini derledik. Listemizde yer alan yatakları bebeğiniz için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hibboux

Yataş fabrikalarında üretilen Hibboux bebek yatakları Almanya’da sadece yüksek güvenlik ve kalite standartlarına sahip ürünlere verilen LGA Ergonomi sertifikasına sahiptir. LGA Sertifikası yatakların küf, mantar, ve bakteri gibi mikroorganizmaları barındırmadığının ve bebeğin omurilik gelişimine uygun olduğunun tescilliyor.

Hibboux bebek yataklarının genel özellikleri

–  %100 pamuk, yün ve nefes alan Tencel Lyocell doğal iplik gibi hammaddeler kullanılıyor.

– Cairfull Teknolojisi ismi verilen ve nefes aldıran özellik sayesinde bebeğin terlese de yatakta kuru bir ortam oluşuyor ve sıcaklık kontrolü sağlanıyor.

– Sütten elde edilmiş doğal iplikli Milky kumaş yüzeyi sayesinde ise yatakları yumuşacık bir yüzeye ve doğal bakteri karşıtı yapıya sahip.

– Fermuarlı üst pedi ise, dilendiği zaman çıkartılabilerek makinede kolayca yıkanabiliyor. Bu sayede bebeğinin yatağı her daim tertemiz kalıyor.

– Yatakların bir tarafı 0–2 yaşa, diğer tarafı ise 3–6 yaşa özel tasarlanmıştır. Bebekler için uzun yıllar süren ideal uyku konforu sağlar. Her iki yüzeye, belirtilen yaş grubunun omurga özelliklerine uygun sertlik verilmiştir.

– 100 gün deneme süresi

– Bebek yataklarında 2 yıl garanti (yay karkaslarının 10 yıl garanti süresi)

Hibboux Bebek Yatakları

SUI Sleep – Lateks Bebek & Çocuk Yatağı

Kişiye özel lateks yatak üreten SUI Sleep, Sui Baby & Kid yatak modeli kauçuk ağacının öz sütünden üretilen lateks malzemesinin doğal olarak hava alan yapısı sayesinde yatakta ısı kontrolü, bölgesel yapısı ile büyüme çağındaki çocukların omurga gelişimini destekleyerek gece boyunca vücuda ihtiyacı olan desteği sağlar.

Özel kumaşı sayesinde terleme ve üşüme sorunlarını engellemektedir.

Yatak yükseklik: 15 cm

İlk 30 gün ücretsiz, 100 güne kadar %25 kesinti ile yatak iade imkanı ile birlikte yataklar oluşabilecek her türlü çökme ve sarkmaya karşı 5 yıl garantilidir. Garanti kapsamında yeni yatağınızı gönderiyor sorunlu ürünü geri alıyorlar.

Sui Baby & Kid

WellMatt

WellMatt_bebek

WellMatt ile Türkiye’nin En doğal bebek ve Çocuk Yataklarını Keşfedin!

Bebek ve Çocuklar da kendi vücut yapılarına özel sağlıklı bir yatağı hakketmiyor mu? WellMatt Yatak olarak Bebek ve Çocuk yatağı için en ideal konforu sunuyoruz. Bebek yatakları bebeğinizin vücut ergonomisinin hassasiyeti düşünülerek, fabrikamızda özenle ve titizlikle üretilir. Yataklarımızın sertlik derecesi bebeğinizin uyku konforu için mükemmel ortamı sağlar. Bebeklerimizin günde 16 saat ortalamasında uyuduğunu düşünürsek, ORTOPEDİK BEBEK YATAĞI SEÇİMİNİN ne kadar önemli olduğu dikkatinizden kaçmamalıdır.

Wellmatt bebek yatakları doğal lateks, Hindistan cevizi lifi, pamuk ve yün katmanlar kullanılarak el işçiliği ile üretilir. Çift taraflı kullanımı ile uzun yıllar kullanabileceğiniz doğal ürünlerimiz yeni doğandan itibaren rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Nefes alan özel pamuklu kumaşı, 30 gün deneme süresi ile koşulsuz şartsız değişim imkanı ile ürünlerimizi inceleyebilirsiniz.

Wellmatt Bebek Yatakları 

Morpho Bebek Yatağı

morpho-bebek-yatagi

Morpho bebek yatağı içerisinde ki sünger yapı çocuk gelişimi için özel olarak hazırlanmış, bakteri karşıtı bir süngerdir. 10 cm yüksekliğinde ultra hassas bir şekilde dizayn edilmiş yay yapısı üzerine yerleştirilmiş 5 cm yüksekliğindeki ultra yumuşak yüzey çocuğunuz için konforlu bir uyku ortamı sunmaktadır. Ayrıca %100 organik malzeme kullanılarak üretilmiş Morpho bebek yatağı kumaşı sıvı geçirmez ve çıkarılıp yıkanabilir.

Morpho Bebek Yatağı

Yataş Bedding – Organica

Yataş’ın bebek sağlığına faydalı, doğal malzemelere sahip yataklarından Organica bebek yatağı içeriğinde doğru omurga desteği sağlayan hindistan cevizi lifi, pamuk, hava geçirgenliğine sahip lateks ve sertifikalı Woolmark® doğal yün malzeme bulunuyor.

Yatağın bir tarafı 0-2 yaşa, diğer tarafı ise 3-6 yaşa özel tasarlandığı için uzun süreli kullanım sağlıyor.

Yataş Organica Doğal İçerikli Yatak

İDAŞ – Goody

Bebeklerin omurga gelişimi için 0-3 yaş aralığında sert yüzeyde 3-6 yaş aralığında ise yumuşak yüzeyde yatmaları gerekmektedir. Bu nedenle İDAŞ’ın Goody model bebek yatağının bir yüzeyi 0-3 yaş diğer yüzeyi ise 3-6 yaş aralığına uygun sertlikte tasarlanarak uzun süreli kullanım imkanı sağlıyor. Yatağın diğer özellikleri ise;

– Orta sertlik sağlayan paket yay sistemi

– Nemin hapsolmasına izin vermez ve hava sirkülasyonunu sağlayan nem yönetimi

– Kolaylıkla çıkarılabilir, takılabilir ve yıkanabilir fermuarlı kılıfı sayesinde  pratik kullanım özelliğine sahip

– Çift taraflı kullanım özelliği

– Organik pamuk örme kumaşı ısı geçirgenliği ve nem transferinin yüksek olması nedeniyle ferahlık hissi verir.

– Kimyasal içermeyen elyaf malzeme

– Sıvı geçirmeyen yüzey

– 21 cm yatak yüksekliği

İDAŞ Goody

Bambi – Mini Bambi

Bebeklerde kas gelişimi 6 aya kadar devam ettiği için mide kapakçığı görevini tam olarak yapamamaktadır ve mide içeriği boğaza kaçabilmektedir. Mini Bambi, yatağın eğimi sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmakta, bebeğinize daha güvenilir bir uyku sağlıyor.

Mini Bambi bebek yatağının özellikleri:

– Yüksek nem emme kapasitesine sahip, ısıyı vücudun dışına taşıyarak, vücut ısısını dengeleyen %100 pamuktan üretilmiş yüzey

– Yatağın üstündeki ped, fermuarlı olup, diğer yataklardan farklı olarak çıkarılabilir ve yıkanabilir özelliğe sahiptir

– Yatak yüzeyinde, mikro-kapsüllerin içlerine yerleştirilen probiyotikler, hastalıklara yol açan zararlı mikroorganizmalara yer bırakmaz. Küf ve mantar oluşumunun engellenmesine yardımcı olur. Alerjiye sebep olan maytların doğal yolla yok edilmesini kolaylaştırır.

– Yatağın temelini oluşturan kuştüyü sünger, bebeğin kemik gelişimini doğru şekilde destekler. (Kuştüyü sünger yumuşak ve esnek yapısından dolayı, bu özel süngere kuştüyü sünger adı verilmektedir)

– Yatak yüksekliği 11-17 cm

Bambi Mini Bambi

İŞBİR – Coco Dream Baby

Coco Dream Baby’nin içeriğinde 10 cm kalınlığında organik hindistan cevizi kabuğu lifleri yer alıyor.

– Tümüyle doğal deve yünü sarılmış ve organik pamuk kumaşı ile kaplanmıştır.

– Hindistan cevizi lifleri ve özel yapısıyla ideal destek sunarken, doğal deve tüyünden dolgu malzemesi dokunmaya doyamayacağınız bir konfor sağlar.

– Organik pamuk kumaşı ile bebeğinizin güveni için tasarlanmıştır.

– Yıkanabilir kılıflıdır.

– Yatak yüksekliği 12 cm’dir (±1 cm).

İşbir Coco Dream Baby

Yatsan – Happy Bebek Yatağı

Yatak sektöründe 45 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren Yatsan bebek yatakları, bebek yastıkları, bebek yorganı ve bebek alezi üretiyor. Happy bebek yatağı ise en iyi bebek yatak modellerinden biridir. Yatağın temel malzemesi olan ve mükemmel esneklik sağlayan doğal lateks, içindeki hava kapsülleri sayesinde nem dengesini ayarlar. Pamuk ve yünün doğal destek katmanı olarak kullanıldığı Happy bebek yatağı, ortopedik yapısıyla sağlıklı bir uyku ortamı sağlar.

– Yatağın iki tarafında 4cm. kalınlığında lateks kullanılmıştır.

– Vücut ısısını dengeleyici ve bakteri oluşumunu önleyici özelliğe sahip hipoalerjenik kumaştan üretilmiştir. Nemi emerek doğal ısıyı korur.

– Kışın yün, yazın pamuk tarafı kullanmanız ile yatağı çift taraflı kullanım avantajı sağlıyor.

– 21 cm yatak yüksekliği

Yatsan Happy Bebek Yatağı

Sıkça Sorulan Sorular

Bebek Yatağı Sert Mi Olmalı?

Bebeğin omurga gelişiminin sağlıklı olması, boğulma riskinin azaltılması ve terleme problemi yaşanmaması için yumuşak yatak yerine sert yatak tercih edilmelidir.

En Sağlıklı Bebek Yatağı Hangisidir?

Kauçuk ağacı öz sütü kullanılarak üretilen lateks yataklar doğal (organik) yapıları, diğer yatak tiplerine göre daha iyi hava sirkülasyonu sağlamaları sayesinde bebekler için en sağlıklı yatak olarak kabul edilir.

Not/Uyarı: Tüm içerik iyi niyetle ve yalnızca bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. Listede yer almayan yatak markalarının en iyi bebek yatak markaları arasında yer almadığı anlamına gelmemelidir. Bilgiler yatak markalarının internet sitelerinden ve genel araştırmalardan derlenen bilgiler olduğu için eski veya güncel olmayan bilgiler içerebilir. İlgili yatak markasının internet sitesinden veya satış yetkilisi ile görüşülerek güncel bilgi alınmasını tavsiye etmekteyiz.

En iyi bebek yatakları yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıda ki form aracılığı ile paylaşabilirsiniz.

One Comment

  1. Merhaba,
    Bebeğimize Milky Comfy Pocket Pedli Yaylı Yatak almayı planlıyoruz. Bu yatakla ilgili araştırmanız oldu mu? Olduysa yorumlarınızı paylaşabilirseniz çok seviniriz.

    Teşekkürler

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir