Blog

Yatak Ne Zaman Değiştirilmeli

İyi bir gece uykusunun anahtarı yatağınızın rahatlığıdır. Sağlığımız ve mutluluğumuz üzerinde bu kadar önemli bir etkiye sahip olabilecek çok az ürün var. Bu nedenle mümkün olan en iyi yatağı satın almak kadar belli olumsuz şartlar oluştuğu zaman da yatağı değiştirmek önemlidir. Peki yatağınızı ne zaman değiştirmelisiniz?

Normal şartlarda yatakların 6 ila 8 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Ancak bir yatağın ömrü, ne sıklıkla uyulduğu, yatağın türü (lateks, yaylı veya visco) ve yatak koruyucuyla birlikte kullanılıp kullanılmadığı gibi birçok faktöre bağlı olabilir. Peki yatak ne zaman değiştirilmeli, bu konuda gereken bilgileri toparladık.

Genel olarak konuşursak, aşağıdakilerden biri veya birkaçı geçerliyse yatağınızı değiştirmelisiniz:

8+ yıl kullanılmış yatak

Yatağın belli bölgelerinde gözle görülür derecede sarkma/çökme veya hasar

Normalden daha fazla ses çıkarıyor ise (eski yaylı yataklarda yay sesi yaygındır)

Otellerde, arkadaşlarınızın evlerinde vb. yerlerde daha iyi uyuyorsanız

Alerji ve/veya astımda artış fark ederseniz

Düzenli olarak kas veya eklem sertliğiyle uyanmak

Yatağın ömrünü uzun tutmak için ne yapılabilir?

Yatak ömrü, yatağı nasıl kullandığınıza ve ona nasıl baktığınıza bağlı olarak değişir. Çoğu yatak yıkanamaz; ancak yatak koruyucuları yıkanabilir. Yatak koruyucu kullanmak yatağınıza nem ve bakteri girmesini engelleyerek yatağınızın daha uzun süre taze ve temiz kalmasını sağlar.

Ayrıca yatağınızı üretici tavsiyelerine uyarak belli zaman aralıklarında çevirmelisiniz. Çoğu yatağın genellikle satın alındıktan sonraki ilk birkaç ay boyunca her ay ve ideal olarak bundan sonra haftada bir kez çevrilmesi gerekir. Yatağınızı döndürmezseniz, vücudunuzun ağırlığı yatağın bir tarafında veya bölümde çöküntü bırakabileceğinden yatağın şekli çok daha hızlı kaybedebilir. Çift taraflı yatakların da düzenli olarak döndürülmesi gerekir.

Kaynak: sleepfoundation

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir